Экономические науки/2. Финансы и банковское дело

Назаренко О.О., Михайленко Ю.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

АВТОМАТИЗАЦІЯ АУДИТУ В УКРАЇНІ: ПІДХОДИ І ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

 

У статті сформульовані проблеми автоматизації аудиторської діяльності в Україні. Наведені пропозиції для ефективної автоматизації діяльності аудиторів та аудиторських фірм.

Актуальністю теми даної статті є те, що  аудиторська діяль­ність в Україні за порівняно короткий термін прой­шла етап становлення  і її розвиток триває. Але за­стосування клієнтами аудиторів автоматизованих інформаційних систем потребує проведення ауди­ту за допомогою комп'ютерної техніки. Застосування комп'ютерної техніки не змінює мети проведення аудиторських процедур на кожній із цих стадій, проте суттєво впливає на спо­соби і порядок проведення цих процедур, а отже, на методологію аудиту.

В Україні стан справ з упровадженням сучасних технологій в аудит значно гірший в порівнянні з іншими країнами. Це підтверджує той факт, що навіть в Росії вже з’явилося близько десятка спеціалізованих програмних продуктів місцевої розробки, а в Україні жодного. Але ж прогрес у галузі інформаційних технологій є надзвичайно стрімким.

Якщо говорити про застосування інформацій­них технологій та комп’ютерної техніки при здійс­ненні контролю, то ситуація є складною. Більше то­го, оскільки діяльність багатьох підприємств сьо­годні базується на застосуванні комп'ютерних інформаційних систем, то питання контролю їх функціональної дії в технічному сенсі також є надзви­чайно важливим питанням як безпеки підприємст­ва, так і безпосередньо контрольної функції. Цим питанням присвячено низку робіт зарубіжних авто­рів: Е.Чамберса "Комп'ютерний аудит" [1], К.Кловза "Аудит процесів електронної обробки даних" [2]. Російські автори також останніми роками почали приділяти більше уваги питанням автома­тизації аудиту. Так, у 2004 році за редакцією про­фесора В.І.Подольського колективом авторів ви­дано відповідний посібник [3].

Зарубіжні автори (як американські, британські, так і російські) вбача­ють серйозні перешкоди на шляху впровадження використання комп'ютерної техніки і технології в контролі та аудиті.

Ураховую­чи специфіку аудиторської діяльності, вимоги до аудиторського програмного забезпечення можуть бути такими:

-         наявність розвинутих засобів контролю операцій;

-         гнучкість;

-         ергономічність;

-         зв'язок на рівні баз даних з бухгалтерськими програмами.

Ринок аудиторського програмного забезпечен­ня в Україні тільки починає розвиватися. На світовому ринку представлені програмні засоби різних типів, що використовувані у роботі аудиторів, які можна поділити на дві великі групи: пакети прикладних програм загального і проблемно орієнтованого призначення, а також програми автоматизації управління аудитом.

Такі програми використовуються протягом усього процесу аудиту.

На сьогодні аудиторські фірми розробили і використовують спеціальні інформаційні системи, орієнтовані на внутрішню регламентацію ауди­торської діяльності із застосуванням внутрішньофірмових стандартів. Прикладами таких програм є системи провідних аудиторських фірм, таких як KPMG, яка використовує програму Vector 6, Ргіcewaterhouse Coopers із системою My Client та Deloitte & Touche, спеціальною інформаційною системою якої є Audit System/2. Система Audit System/2 (AS/2), наприклад, поєднує можливості текстового і табличного редакторів і програми для складання оборотно-сальдової відомості. Вона призначена для полегшення комплексної підго­товки робочої документації і звітності та прове­дення їх консолідації [4].

Важливе значення має програмно-апаратний комплекс "Экспресс-Аудит: ПРОФ", призначений для вирішення повного циклу завдань з проведен­ня аудиторської перевірки фінансово-господарсь­кої діяльності комерційного підприємства та орга­нізації від етапу підготовки і планування аудиту до етапу формування аудиторського висновку.

Українським аудиторам варто звернути увагу на російську розробку "IT-audit" фірми "Мастер-Софт", оскільки її вже можна придбати і в Україні. В цілому можливості цього програмного продукту аналогічні функціям програми "Зкспресс-Аудит: ПРОФ". Розробники програми "IT-audit" виділяють як основні переваги своєї програми такі:

-         програма є конструктором і дозволяє корис­тувачам самостійно налагоджувати методологію аудиторської перевірки;

-         реалізований взаємозв'язок розділів аудиту, аудиторських процедур,  потенційних порушень, типових операцій;

-         передбачені різні способи статистичного ви­біркового дослідження;

-         є можливості імпорту даних бухгалтерського обліку з найпоширеніших бухгалтерських програм "1С", БЗСТ, "Парус", "Инфо-бухгалтер" тощо;

-         автоматичне заповнення робочих документів аудитора даними бухгалтерського обліку;

-         містить базу потенційних порушень, а також операцію здійснює програмний алгоритм, який  існує як інструменти для її самостійного наповнення користувачами;

-         реалізовано можливість опису аудиторських ризиків і контрольного середовища в розрізі господарських операцій (бізнес процесів).

Таким чином, застосування комп'ютерів суттєво впливає на здійснення контролю та аудиторських процедур. Однак слід мати на увазі, що контрольні функції є такими, які найважче автоматизувати. І тут аудиторам не слід відокремлювати фінансовий облік і аудит від нагляду за інформаційними системами, що генерують дані.

Сучасні тенденції виглядають так, що майбутнє аудиторської професії – не за «господарським контролем» або «аудитом» як перевіркою бухгалтерської звітної інформації,  а за комп’ютерним аудитом у широкому значенні. Така діяльність  охоплюватиме  аспекти, які тісно пов’язані з обов’язковим аудитом фінансової звітності, але водночас охоплюють широкий спектр консультаційних послуг, що їх можуть надавати:

-         аналіз великих масивів фінансових і оперативних даних в електронному вигляді спеціальними програмними засобами з метою їх підтвердження і виявлення шахрайства;

-         допомогу клієнту з питань забезпечення інформаційної безпеки;

-         перевірки алгоритмів комп’ютерних облікових систем клієнтів і   консультування з питань іх належної побудови.

Література:

1.     Е. Чемберс .Компютерний аудит - Лондон, 1981. – 238с.

2.     К. Кловез «Аудит процесів електронної обробки даних» - Канада, 1988. – 590с.

3.     В.І. Подольский Комп’ютерний аудит.  – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2004. – 128с.

4.     С.В. Івахненков. Автоматизація аудиту в Україні та світі: підходи і програмне забезпечення // Аудитор України. – 2007. - №3. – с.21.