Економічні науки/15.Державне регулювання економіки

студентка Семенова Є.В.

Донецький національний університет економіки і торгівли ім. М.Туган-Барановського 

            Фіскальне регулювання демографічних процесів

З метою державного регулювання економічнпих процесів використовуються різноманітні економічні механізми, одним з головних елементів яких виступають податки. Центральною ланкою податкової системи у аспекті стимулювання репродуктивної фунції населення є пільгове оподаткування доходів багатодітних громадян. У сучасному світі реалізація репродуктивних потреб населення безпосередньо пов’язана з процесом планування сімейного бюджету та сплатою податків. Є підстави стверджувати, що існує прямий зв’язок між кількістю новонароджених та податковою політикою держави у питаннях оподаткування доходів фізичних осіб та надання податкових пільг особам, які відновлюють демографічний потенціал нації.

Процесу становлення та розвитку системи оподаткування доходів фізичних осіб та відповідно системи надання податкових пільг присвячено чимало праць. На державному рівні створено відповідні науково-дослідні інституції з питань вдосконалення податкової політики в країні. Серед окремих науковців, які досліджують дане питання,можна виділити В.М. Суторміну, В.М.Федосова,В.Л. Андрущенка. Однак,незважаючи на наявність багатьох публікацій, досі недостатньо увагу приділено аналізу існуючих податкових пільг у системі оподаткування фізичних осіб у контексті стимулювання репродуктивної активності населення в Україні. Грунтовано не опрацьовано питання щодо зменшення питомої ваги податків у доходах домогосподарств у залежності від кількості дітей у родині, а не залежності від прожиткового мінімуму.

Мета статті полягає у дослідженні механізму фіскального регулювання процесів демографічного розвитку країн за допомогою категорій «податкова соціальна пільга» та «податковий кредит» в якості пільгові оподаткування доходів багатодітних громадян.

Об’єктом оподаткування у громадян,які мають постійне місце проживання в Україні, було визначено сукупний оподаткований доход за календарний рік,одержаний з різних джерел,як на території України, так і за її межами.

Не було побудовано систему податкових пільг,яка враховує політику держави щодо стимулювання народжуваності шляхом зменшення сукупного оподатковуваного доходу для багатодітних сімей та матерів.

У період,коли господарство  почало перебудовуватись на ринковий лад, коли було втрачено масу робочих місць, кожен громадянин України шукав можливості для виживання.Питання поповнення родини відійшли на другий план. Унаслідок цього саме в період економічних перетворень у молоді було втрачено важливий матеріальний і психологічний мотив щодо створення сім’ї та народження дітей.

У цих умовах з 01.01.2004р Законом України від 22.05.2003р №889-IV «Про податок з доходів фізичних осіб» було введено нову методику оподаткування доходів фізичних осіб та порядок надання пільг щодо оподаткування.

          Законом було введено нове поняття «Податковий кредит». Цим здійснено перехід від оподаткування всього валового доходу громадян до оподаткування різниці між сумою сукупного валового доходу та сумою податкового кредиту.[1,37]. Платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року такі витрати, фактично понесені ним протягом звітнього року:

-частину суми процентів за іпотечним кредитом,сплачену платником податку, яка розраховується за правилами,визначеними статтею 10 закону;

-суму коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні,у розмірі,що перевищує два відсотки,але є не більшим п’яти відсотків  від суми його загального оподатковуваного доходу такого звітного рокуі інші витрати.

Отже,в Україні створено механізм надання права на податковий кредит, але рівень непродовольчих витрат домогосподарств з чотирьох осіб для користування цим правом залишається дуже низьким та майже виключає можливість отримання гідного освітнього рівня у престижному навчальному закладі чи оплати вартості лікування.

Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого платнику податку протягом звітного податкового місяця у вигляді заробітньої плати за умови,що розмір такої зарплати не перевищує суми,яка дорівнює сумі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженої на 1,4 та округленої  до найближчих 10 гривень.

Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України» кожного року будь-який платник податку,заробітня плата якого протягом звітного податковогго місяця не перевищує у 2004р-510 грн. на місяць,у 2005-630грн.на місяць,у 2006р-680 грн.на місяць,у 2007-740грн.,у 2008-890 грн.,має право на застосування 100%податкової соціальної пільги.[3;56]

У даних умовах можна зробити висновок,що в Україні створено механізм дляподаткового регулювання демографічних процесів, за допомогою податкового кредиту для громадян,які зазнали непербачених витрат або інвестують кошти у власний розвиток, та за допомогою податкової соціальної пільги для громадян з мінімальними доходами.                                                                                                                             Література:

1)Податкові важелі та стимули розвитку господарських систем: Монографія/За заг. редакцією Андрущенка В.Л.,Мельника В.М- Ірпінь: Національний університет ДПС України,2006-210с

2)Закон України від 27 листопада 2003 року№1344-IV «Про податок з доходів фізичних осіб»//ВВР,2005,№7-8,ст.162.

3)Закон України від 28.12.2007 року№107-VI «Про державний бюджет України на 2008 рік»//Вісник податкової служби України,2008,№3(478).-с.12-79.