Федан Д. М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

Імені Михайла Туган-Барановського

Проблема захисту прав споживачів

 

Після прийняття і введення в дію Цивільно­го кодексу України  відбулися якісні зміни вітчизняного цивільного законо­давства.

Але, незважаючи на окремі зміни в законо­давстві, а саме прийняття нової редакції Зако­ну «Про захист прав споживачів», рівень пору­шення прав споживачів істотно не змінився. Аналіз чинного законодавства свідчить, що ук­раїнський споживач має значні переваги перед продавцем, реалізувати які він може са­мостійно, тобто звернутися безпосередньо до продавця чи виробника товару, до органів дер­жавної влади та органів місцевого самовряду­вання, суду.

У разі заподіяння особам шкоди внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг) застосовують­ся норми цивільного права, які можна поділити на три групи, а саме:

1.   Норми договірного (зобов'язального) права, що надають можливість такого захисту лише за наявності певних умов: контрагентом споживача є зазвичай продавець, якому, як правило, у цих випадках буває що поставити за провину.

2. Норми загальної деліктної відповідаль­ності, які встановлюють обов'язок відшкодування заподіяної шкоди всім тим особам, з якими особа, що завдає шкоди, в договірних відносинах не перебувала.

3. Інститут «спеціального делікту» — зо­бов'язання не договірного типу, побудовані на принципі об'єктивного зобов'язання, що збли­жує даний вид зобов'язань з відповідальністю за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної не­безпеки. Цей інститут не скасовує, не заміщає собою норми договірної та загальної не до­говірної відповідальності, що зберігають свою силу і діють поряд з правилами про спеціальну деліктну відповідальність. Йдеться про запо­внення прогалин правового регулювання сто­совно тих суспільних відносин, захист яких не може бути забезпечений ні загальними норма­ми про відповідальність за порушення зо­бов'язань, ні загальними правилами про відшкодування заподіяної шкоди.

Закон про захист прав споживачів наділяє останніх досить широким колом прав, серед яких слід назвати право на належну якість продукції (ст. 6 Закону), права споживача у разі придбання ним товару неналежної якості (ст. 8 Закону), права споживача при придбанні товару належної якості (ст. 9 Закону). Відповідно до положень останньої норми споживач має право обміняти непродовольчий товар належної якості на аналогічний у продавця, в якого він був придбаний, якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути ним використаний за призначенням. Дане право може бути реалізоване протягом чотирнадцяти днів, не рахуючі дня купівлі. Обмін товару належної якості проводиться, якщо він не використовувався і якщо збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.

Та на сьогоднішній день існують чисельні випадки порушення цих прав, тому існує необхідність з метою захисту прав споживачів, забезпечити міжгалузеву взає­модію правових норм.

 Т. Кагал вважає, що є всі підстави роз­глядати споживче право як своєрідний кон­ституційний інститут, що є елементом, підсистемою не якоїсь окремої, конкретної галузі, а національного законодавства в цілому. При цьому підсистеми законодавст­ва про захист прав споживачів є елементами інших галузей законодавства (консти­туційного, трудового, цивільного, адмініст­ративного) і є окремими елементами, що за­безпечують єдність і внутрішній взаємо­зв'язок усієї системи законодавства на міжгалузевому рівні [4]. З даним висновком не можна не погодитися, оскільки ст. 42 Конституції України вказує на необхід­ність забезпечення захисту прав споживачів, однак реалізація конституційних положень можлива тільки в разі забезпечення взає­модії норм різних галузей права.

Забезпе­чення ефективного захисту споживачів може бути вирішене, по-перше, — шляхом забез­печення випуску і надходження в торговель­ну мережу високоякісної продукції, якісного виконання робіт і надання послуг (завдяки чому споживачі не будуть стикатися з пору­шенням своїх прав і, як наслідок, — не мати­муть потреби в їхньому захисті); по-друге, — шляхом регламентації порядку здійснення діяльності суб'єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, спрямованої на забезпечення прав споживачів; і, по-третє, — шляхом надання споживачеві пріоритету у відносинах з виробниками, продавцями і виконавцями в рамках спо­живчого ринку.

Сьогодні на перший план виходить про­блема виготовлення і реалізації товару, вико­нання робіт та надання послуг, що не відповідають вимогам нормативних документів щодо якості, тобто неякісних або небезпеч­них. Тому держава, органи вико­навчої влади і місцевого самоврядування зо­бов'язані створити організаційно-правові, соціально-економічні та примусово-владні гарантії забезпечення права споживачів на безпеку і належну якість товарів, робіт, по­слуг, що, безумовно, сприятиме забезпечен­ню належного захисту прав споживачів.

О. Звєрєва вважає, що проблему захисту прав споживачів на су­часному етапі можна вирішити тільки шля­хом забезпечення міжгалузевої взаємодії різних галузей права — насамперед, госпо­дарського права і цивільного права, а також адміністративного і кримінального права. При цьому варто враховувати, що провідну роль у захисті прав споживачів відіграють господарсько-правові норми, що регулюють організаційно-господарську та виробничо-господарську діяльність в процесі якої забез­печується належна якість товарів, послуг, робіт. Саме в сфері господарської діяльності закладаються основи задоволення інтересів і прав кінцевих споживачів — громадян [2].

Необхідним також є обов'язкове введення спеціальних освітніх програм, спрямо­ваних на відповідну освіту спожи­вачів.

Сьогодні питання правової освіти населення, зокрема у сфері споживчого законодавства, набуває особливої актуальності.  

Питання про не­обхідність освіти споживача порушу­валося в працях ряду учених, проте так і не знайшло свого законодавчого вирішення. Уявляється, що на сучас­ному етапі питання освіти споживача стає все більш актуальним, оскільки, з одного боку, має місце зниження на за­конодавчому рівні захищеності спожи­вача, а з іншого, — «погана робота за­кону», навіть того, який є. В даному разі під «поганою роботою закону» виступає ставлення до закону і до можливості захистити свої права на практиці пересічного громадянина-споживача.

Необхідно доповнити Закон України «Про захист прав спо­живачів» статтею «Право споживачів на освіту», в якій слід передбачити обов'язкове внесення дисципліни «За­хист прав споживачів» або «Споживче право» в освітньо-професійні програми для підготовки бакалавра за всіма напрямами освіти.

Таким чином, незважаючи на те, що зако­нодавство України формально надає спожива­чам широке коло повноважень стосовно захис­ту своїх законних прав та інтересів, реалізувати цю можливість ще доволі складно. Тому не­обхідно вдосконалювати нормативно-правові акти, які регулюють дані правовідносини, і зна­ходити нові способи їх реалізації.

 

Література:

1. Колісникова Г. Особливості цивільно-правового захисту прав споживачів.// Право Украіни. – 2008. - №3. – С. 100-102.

2. Звєрєва О. Забезпечення міжгалузевої взаємодії правових норм з метою захисту прав споживачів.// Право України. – 2008. - №6. – С. 19-22.

3. Звєрєва О. Освіта споживача – важливе державне завдання.// Право  України. – 2008. - №8. – С. 31-35.

4. Кагал Т. О. Організаційно-правові питання забезпечення захисту прав споживачів в сфері якості товарів. – К. – 1998. – 12с.