Терещенко В.С., Кордюкова О.М.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ЩОДО НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ

 

Актуальність теми. З розширенням видів господарських зв’язків та організаційно-правових форм підприємництва, впровадженням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку (П(С)БО) виникла потреба у використанні кількох варіантів відображення об’єктів господарської діяльності в обліку. Все це зумовило необхідність формування на підприємствах цілої політики ведення обліку.

Процес формування облікової політики передбачає вибір конкретного способу ведення бухгалтерського обліку із декількох альтернативних, що визначені стандартами обліку. У випадку, якщо стандартами не встановлено способів ведення обліку за окремими об’єктами, то формування облікової політики полягає в розробці підприємством індивідуальних способів, виходячи із загальних вимог законодавства. Обрані способи та процедури ведення бухгалтерського обліку підприємства повинні бути підтверджені документально в обліковій політиці.

Питанню формування облікової політики належну увагу почали приділяти відносно нещодавно, проте на сьогодні дослідженням цієї теми активно займаються Р.А.Алборов, Ф.Ф.Бутинець, А.А.Єфімова, Н.П.Кондратов,  С.А.Ніколаєва та ін. Незважаючи на значні здобутки в дослідженні вказаних проблем, ще залишаються питання, що потребують розв’язання.

Метою написання роботи є визначення особливостей формування облікової політики підприємства щодо такого об’єкту як нематеріальні активи.

Основний зміст. Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про нематеріальні активи та її розкриття в фінансовій звітності встановлені П(С)БО 8 [2].

В міжнародній практиці порядку формування облікової політики підприємства призначено цілий стандарт «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки» [1]. На відміну від міжнародних стандартів в Україні питанню формування облікової політики приділено недостатньо уваги. Оскільки облікова політика суттєво впливає на низку важливих економічних і фінансових показників підприємства, одним із найважливіших моментів організації та ведення бухгалтерського обліку на підприємстві є порядок регламентації її формування. У зв’язку з цим вважаємо доцільним прийняття в Україні окремого П(С)БО «Облікова політика підприємства».

Серед основних елементів концепції облікової політики нематеріальних активів підприємств торгівлі доцільно використовувати такі положення.

1.     Основним змістом діяльності підприємства в конкурентному середовищі є забезпечення постійного розвитку. Тому до системи бухгалтерського обліку повинні включатися регістри інформації про нематеріальні активи, які відображають стан процесів розвитку та дозволяють ефективно керувати процесами розвитку підприємства торгівлі, у тому числі розвитку нематеріальних активів підприємств. Розвиток являє собою процес інтенсивних змін, якісно трансформованих технологій, продукцію, спосіб організації виробництва, систему управління підприємством.

 В умовах комп’ютеризації найбільша питома вага серед всіх об’єктів нематеріальних активів на підприємствах припадає на програмне забезпечення та бази даних інформаційних систем. Особливості розвитку інформаційних систем підприємства полягають в тому, що поки  створюється нова інформаційна система електронного обліку, яка відповідає  новим вимогам та умовам роботи підприємства, існуюча система повинна продовжувати функціонувати. Контроль за ходом проведення змін та аналіз виконання планів переходу на нову інформаційну систему здійснюється з використанням спеціальних програм управління проектом переходу, які повинні бути інформаційно пов’язані з процедурами та програмами управлінського обліку нематеріальних активів підприємства.

2.     Дані про нематеріальні активи повинні переміщатися між системами фінансового та управлінського обліку. Управлінський облік повинен забезпечувати деталізовані результати. Обмін інформацією повинен здійснюватись або через спеціальну систему рахунків у випадку відокремленої побудови систем фінансового та управлінського обліку, або циркулювати в межах єдиної інтегрованої системи торговельного підприємства.

3.     Бухгалтерський облік містить найбільш повну інформацію про діяльність підприємства. У той самий час на сьогодні в базах даних систем  бухгалтерського обліку відсутні показники, які можуть використовуватись у процесах стратегічного планування. З цією метою слід мати не тільки вартісні, але й натуральні показники, які характеризують ефективність використання нематеріальних активів. Це можуть бути показники, які раніше використовувались у системах маркетингу, такі наприклад,  як число користувачів  даного електронного магазину, число відвідувачів Webсайту та інші. На сьогодні відсутня система показників, яка відображала б дані за такими аналітичним напрямком, як групи товарів та споживачів, ефективність банерної  реклами, обсяги продажів за різноманітними торговельними точками в мережі, кількість та обсяги розрахунків за покупки в розрізі різноманітних способів розрахунків.

4.     В обліку таких нематеріальних активів, як «кваліфікований та підприємницький потенціал»,  а також  активів, які є інформаційними ресурсами (програми, бази даних) слід використовувати облік синергічного ефекту, пов’язаного зі взаємодією активів цих двох видів у бізнес-процесах підприємства. Суть даного ефекту проявляється в тому, що інформаційні ресурси посилюють можливості кваліфікаційного та підприємницького потенціалу персоналу підприємства. З іншого боку, підприємницький потенціал знаходить нові рішення з використання (та з використанням) програмного забезпечення та баз даних інформаційних систем підприємства.

5.     Для обліку та аналізу нематеріальних активів слід використовувати систему таких показників, які дозволяють приймати ефективні управлінські рішення, пов’язані з використанням коштів на придбання та підтримку працездатності активів. Дійовим засобом при цьому є використання економіко-математичних моделей. В даному напрямку можуть бути використані два класи економіко-математичних моделей: економіко-статистичні моделі, які характеризують кореляційні зв’язки між показниками, які вивчаються, та оптимізаційні моделі для вибору найкращого складу програмно-технічних засобів електронного магазину (торговельного майданчика), системи бухгалтерського обліку та інформаційної системи підприємства в цілому.

6.     Нематеріальні активи приймають участь в господарській діяльності підприємства протягом достатньо тривалого строку, який є зазвичай більшим за один рік, тому вони підлягають амортизації. За пунктом 27 П(С)БО 8 метод амортизації обирається підприємством самостійно. Обраний варіант підприємство обов’язково повинно розкрити в обліковій політиці.

Висновки. Таким чином, формування облікової політики нематеріальних активів має важливе значення в організації ефективної системи управління підприємствами. Правильно сформована облікова політика дає змогу здійснювати порівняльний аналіз показників діяльності підприємства за різні звітні періоди, порівняльний аналіз діяльності різних підприємств та на основі проведеного аналізу приймати рішення щодо удосконалення порядку обліку нематеріальних об’єктів.

Література:

1.            Міжнародний стандарт 8 «Облікові політики, зміни в облікових оцінках та помилки» (International Accounting Standards «Accounting Policies, Changes in Accounting Estimates and Errors»).

2.            Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 8 «Нематеріальні активи», затв. наказом МФУ від 18.10.99 №242 із змінами від 25.09.2009 р. // Режим доступу: <http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0750-99>.

3.            Ефремова А.А. Учетная политика предприятия: содержание и формирование. – М.: Книжный мир, 2000. – 478 с.

4.            Ткаченко, Н. М. Бухгалтерський та фінансовий облік, оподаткування, звітність : Підручник. – К. : Алерта, 2006. – 1080 с.

5.            Облікова політика – 2010 // Бухгалтерський тиждень. – 2009. - № 51