Моніч Г. А.

Бойко І. А.

Україна, м.Чернівці

Буковинська державна фінансова академія

 

НЕБХІДНІСТЬ ВПРОВАДЖЕННЯ КОНТРОЛІНГУ НА ПІДПРИЄМСТВАХ

У даній статті розглянуто необхідність впровадження контролінгу на підприємстві, а саме: переваги та недоліки, а також основні інформаційні системи які використовуються для реалізації контролінгу на підприємстві.

Постановка проблеми. Сучасний стан світового ринку характеризується постійним ускладненням умов в яких доводиться функціонувати підприємству, що веде не просто до зростання ролі управління ним, а до якісних змін у розумінні його принципів, елементів структури і методів реалізації. У цих жорстких умовах перед керівниками особливо гостро постає задача прогнозування розвитку ринкової ситуації і своєчасна реакція на нові загрози й можливості з метою підвищення рівня конкурентоспроможності підприємства. Вона вирішується за рахунок практичної реалізації інноваційного потенціалу господарюючого суб’єкта, яка системно охоплює весь комплекс управлінських заходів, в основу яких покладено систему контролінгу.

Мета статті. Метою даної роботи є визначення необхідності впровадження контролінгу на підприємстві, переваги і недоліки та характеристика основних інформаційних систем які використовуються для контролінгу діяльності  підприємства.

Аналіз основних досліджень і публікацій. Дане питання розглядали такі вчені як: Белобжецький І, Білуха М., Бодюк А., Бутинець Ф., Мурашко В., Романів Є., Сухарева Л., Гребець, О. Б., Задорожний Р. П., Верхоглядова Н. І., Шило В.П., Ільїна С. Б., Троян О.В., Одновелик В. І. та інші [1-5].

Виклад основного матеріалу. Динамічні зміни в навколишньому середовищі, глобалізація ринків і поступове підвищення конкурентної боротьби вимагають від менеджменту вітчизняних підприємств застосування найсучаснішого інструментарію для виявлення існуючих в системах управління резервів ефективності. Тому все більшого значення набуває впровадження контролінгу в діяльність підприємств.

Контролінг – це спеціальна саморегулююча система методів та інструментів, яка спрямована на функціональну підтримку менеджменту підприємства і включає інформаційне забезпечення, планування, координацію, контроль і внутрішній консалтинг. Головна мета контролінгу - орієнтація управлінського процесу на досягнення цілей, що стоять перед підприємством.

Правильно побудована система контролінгу спрямована «вперед», а не «назад». Тобто її завданням є не лише звіт про фактично здійснені витрати або отримані прибутки, а забезпечення менеджменту підприємства повною і якісною інформацією для прийняття рішень щодо планування майбутніх доходів і витрат [1,71].

У сучасних умовах бізнесу низький рівень менеджменту стає однією з причин виникнення кризової ситуації на багатьох вітчизняних підприємствах. Застарілі методи керівників щодо ведення бізнесу призвели до кризового стану велику кількість суб'єктів господарювання. І в теперішній час істотним фактором, який зумовлює прийняття неефективних управлінських рішень, є відсутність на вітчизняних підприємствах системи контролінгу.

Необхідність впровадження контролінгу на підприємстві зумовлена наступними причинами:

– підвищення нестабільності зовнішнього середовища висуває додаткові вимоги до системи управління підприємством;

– ускладнення систем управління підприємства вимагає механізму координації всередині системи управління;

– необхідність побудови спеціальної системи інформаційного забезпечення управління [3,128].

Основною ідеєю в ході впровадження контролінгу має бути спрямованість на швидкий збір контролінгової інформації для того, щоб керівництво підприємства побачило реальну віддачу від роботи служби контролінгу .

Послідовність робіт із впровадження системи контролінгу на підприємстві така:

1. Проведення комплексного дослідження наявної системи планування та обліку витрат на підприємстві.

2. Розробка методичних положень для збору даних службою контролінгу на підприємстві.

3. Впровадження системи збору даних для служби контролінгу (організаційні та методичні аспекти).

4. Початок регулярної роботи системами контролінгу зі збору та обробки фактичної інформації.

5. Розробка методичних положень для перетворення системи планування на підприємстві [5,220].

На підприємствах, зокрема використовують такі інформаційні системи з модулем контролінгу.

Контролінг та бюджетування. Інформаційна система дозволяє автоматизувати технологію бюджетування в мережах, дозволяє складати поточні, оперативні бюджети, гнучкі та фіксовані фінансові бюджети, бюджети «з нуля». Модуль контролінгу дозволяє оперативно виявляти та нормалізувати відхилення в оперативному, тактичному та стратегічному контурі управління торговельною мережею в розрізі операційної, інвестиційної та фінансової діяльності.

Парус. Розробником створено ряд галузевих програмних продуктів для виробництва, торгівлі, енергетики,зв’язку,освіти та ін. Характеризується масштабним набором функціональних модулів, реалізованих та адаптованих під конкретного замовника.

Система програм «1С: Підприємство» призначена для вирішення широкого спектру задач автоматизації обліку стоять перед сучасними підприємствами, що динамічно розвиваються. Вона є системою прикладних рішень, побудованих за єдиними принципами і на єдиній технологічній платформі: «1С: Підприємство».

Програма MS Project для створення, редагування та реалізації проектів вашого підприємства. Дана програма допомагає систематизувати ваші завдання і цілі, побудувати алгоритми їх рішень, уніфікувати інформацію.

Галактика. Забезпечує автоматизацію операційної, фінансової та інвестиційної діяльності на стратегічному та оперативному рівні. Реалізовано більшість функцій контролінгу з акцентом на планування та аналіз. Система створена на високому технічному рівні та забезпечує одночасний доступ сотень користувачів, дозволяє вести облік за декількома планами рахунів, аналіз проводиться з використанням новітніх інструментів та здатна формувати значний пакет звітності [4].

Переваги, які формуються системою контролінгу

- реально оцінити рівень фінансової стабільності та потенціал компанії;

- передбачити перспективи розвитку компанії та одразу прийняти стратегічно слушне рішення, що сприятиме підвищенню конкурентоздатності підприємства;

- отримувати оперативну й достовірну інформацію про поточний стан основних показників діяльності компанії в зручному вигляді;

- забезпечити зацікавленість не лише керівництва, а й інших співробітників у реалізації стратегічної мети та завдань компанії;

- здійснювати бухгалтерський, управлінський, податковий облік та оперативне планування;

- регулярно порівнювати планові показники з фактичними, оперативно впливати на ситуацію та своєчасно реагувати у разі наявності значних відхилень.

Недоліки впровадження контролінгу на підприємстві:

1) недосконалість існуючих методів аналізу;

2) загроза статусу груп (планово-економічному відділу, бухгалтерії, фінансовому відділу тощо) та осіб (начальникам відповідних відділів);

3) у середньому невисока сумісність з корпоративною культурою;

4) низька сумісність із традиційними системами інформаційного забезпечення;

5) складність порівняно з традиційними методиками;

6) необхідність додаткового навчання [1].

Висновок. Отже, контролінг відіграє дуже важливу роль в системі управління підприємством, будучи одним із найсучасніших і ефективних систем керування підприємством. Він є відособленою системою, економічна сутність якої полягає в динамічному процесі перетворення та інтеграції існуючих методів обліку, аналізу, планування, контролю і координації в єдину систему отримання, оброблення інформації для прийняття на його основі управлінських рішень, орієнтованих на досягнення всіх завдань, що постають перед підприємством.

Ця система могла б стати важливим інструментом виводу українських підприємств з кризового стану. Впровадження контролінгу на підприємствах України  дозволить: досягти ефективного управління, створити й оцінити потенціал підрозділів підприємства, досліджувати ідеї конкурентів, здійснювати порівняльний аналіз усіх отриманих даних, використовувати інновації, і звичайно орієнтуватися на майбутнє. Сучасні автоматизовані методи контролінгу відіграють важливу роль у діяльності підприємств.

Список використаної літератури

1. Гребець, О. Б. //Контролінг як сучасна система управління / О. Б. Гребець// Економіка та держава. - 2009. - № 12. - С. 71-72.

2. Задорожний Р. П.// Контролінг, як концепція управління фінансово-господарською діяльністю підприємства/Задорожний Р. П//Вісник КІБІТ. – 2010. - №1. – с.46-56.

3. Одновелик В. І.// Контролінг – сучасна концепція забезпечення стабільног розвитку підприємства/ Одновелик В. І//Актуальні проблеми економіки. – 2009. - №6. – с.127-131.

4. Верхоглядова Н. І., Шило В.П., Ільїна С. Б.//Контролінг в системі управління підприємством/ Верхоглядова Н. І., Шило В.П., Ільїна С. Б// Держава та регіони. Серія: економіка і підприємство. – 2008. – №5 – с.16-21

5. Троян О.В.//Механізм контролінгу в системі управління промисловим підприємством/ Троян О.В//Держава та регіони. Серія: економіка і підприємство. – 2009. - №1. – с.218-225.