Гаджа Т.В., Петрусь М.Б.

Науковий керівник: к.е.н. Скляр Є.В

                                                       Буковинська державна фінансова академія

.

 

ПРОБЛЕМИ РИНКУ ПРАЦІ В УКРАЇНІ У ПЕРІОД ФІНАНСОВО - ЕКОНОМІЧНОЇ КРИЗИ ( 2008 -2010 рр.)

 

Світова фінансово-економічна криза негативно вплинула на всі галузі економіки України. Світові економісти вважають, що епіцентром кризи була Східна Європа, а наша держава – країною де економіка зазнала найбільшого падіння. [1] Світова економічна криза боляче вдарила і по ринку праці про, що свідчить підвищення рівня безробіття.

Складний кризовий період в Україні сприяв загостренню низки проблем, зокрема проблеми зайнятості, напруги на ринку праці, недосконалість регулювання попиту і пропозиції робочої сили з боку держави та механізмів соціального захисту звільнених працівників. Таким чином проблеми розвитку ринку праці на сьогодні є вельми актуальними і болючими як для суспільства, так і для держави загалом.

Значний внесок у дослідженні даної теми зробили : Глазьев С.Ю., Кузнецов В.Н., Павловський М., Петро Н. Стігліц Д., та Шпек Р.В.

Загальнотеоретичні основи розвитку ринку праці та зайнятості в Україні розглядались у працях: Близнюка В., Будкіної В., Заєць Т. та Коропчука Т.

В економічній ситуації, що склалася в 2008-2010рр. у світі та Україні зокрема, безробіття стало однією із основних соціально-економічних проблем, які зумовили поглиблення бідності.

Починаючи з жовтня 2008р. внаслідок негативного впливу фінансово-економічної кризи на стан ринку праці, активізувалися процеси вивільнення працівників через зменшення обсягів виробництва, надання послуг у фінансовій сфері та інших сферах економіки, передусім в металургійній та хімічній промисловості. Зросла чисельність осіб, які звертались до державної служби зайнятості за допомогою у пошуках роботи, зменшилась кількість вільних вакансій. Станом на 16 грудня 2008р. чисельність осіб, які шукали роботу через державну службу зайнятості становила 806,8 тис., і порівняно з даними на початок місяця, зросла на 112 тис. Майже половину безробітних становили мешканці сільської місцевості, близько двох третин жінки і понад третину молодь у віці до 35 років. Найвищий приріст незайнятих громадян спостерігався у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Полтавській та Харківській областях.

На 1 лютого 2009р. на обліку в державній службі зайнятості перебувало 930 тис. незайнятих громадян. На кінець лютого 2010р. даний показник знизився на 58,5 % і складав 530 тис. осіб. Станом на 1 червня 2010р. на обліку в центрах зайнятості Україні перебувало 437,7 тис. незайнятих громадян. На зменшення цих показників вплинуло прийняття антикризового законодавства.

Згідно офіційних статистичних даних у І кварталі 2009р. в Україні було зареєстровано 20,3 млн. осіб економічно активного населення працездатного віку, при цьому 2,1 млн. осіб з них були безробітними, тобто рівень безробіття зо методологією МОП склав 10,3%. Рівень зареєстрованого безробіття в Україні становив всього 4,4%. Для порівняння у січні-вересні 2008р. рівень безробіття серед населення працездатного віку складав 6,5%, або майже 1,4 млн. осіб. Таким чином, за півроку з початку активної фази фінансово економічної кризи понад 700 тис. українців втратили роботу. За методологією Міжнародної організації праці рівень безробіття серед працюючого населення в січні-вересні 2010р. становить 9,4% [5].

Із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у жовтні 2008р. на допомогу по безробіттю витрачено 214,3 млн. грн.  На виплату допомоги по безробіття, матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікацій у 2009 р. спрямовано 4031,5 млн. грн., або у 1,7 раз більше, ніж у попередньому році. Середньомісячна чисельність одержувачів допомоги по безробіттю склала  523,1 тис. безробітних, або майже на 20% більше, ніж у 2008р. Середньомісячний розмір допомоги склав 630,1 грн., що на 40% більше, ніж 2008р.

У січні-жовтні 2010р. послугами державної служби зайнятості скористалось понад 1,5 млн. незайнятих громадян.  Статус безробітного мали 1,1 млн. осіб, з яких отримали допомогу по безробіттю – 934,7 тис. осіб. Станом на 1 листопада 2010р.  на обліку в центрах зайнятості перебувало 421,2 тис. незайнятих громадян.

Рівень безробіття у період світової фінансово-економічної кризи в ЄС у січні 2009р. становив 7,6% у порівняно з 6,8% - у 2008р. За 9 місяців 2009р. рівень безробіття становив 8,8%. За даними Євростату у вересні 2010р. безробітними були 23,1 млн. людей в ЄС – 27, з них 15,9 млн. – у зоні євро. Найнижчі показники за 2010р. спостерігаються  у Німеччині – 8,5%, Нідерландах – 8,6% та Австрії – 8,9%, а найвищі показники в Іспанії – 42,5%, Литві – 37,6% (у ІІ кварталі 2010р.) та Естонії – 37,2% (у ІІ кварталі 2010р.). У США рівень безробіття у вересні 2010р. склав 9,6%.

Процеси, що відбуваються на ринку праці і у сфері зайнятості, тісно пов’язані з процесами у підприємницькій, кредитно-грошовій та зовнішньоекономічній сферах, в оподаткуванні та інвестиційній діяльності тощо. Від того наскільки успішно функціонує економіка, у якій фазі економічного циклу вона перебуває, як функціонують ринкові засади і державне регулювання, чим характеризується поведінка головних суб’єктів ринку, залежить попит на робочу силу та її пропозиція, обсяг зайнятості й рівень безробіття.

Отже, до основних проблем розвитку ринку праці в Україні ми можемо віднести:

- міграція робочої сили;

- спад економіки і відповідне скорочення сукупного попиту на робочу силу;

- відсутність розвиненої інфраструктури на селі;

- проблеми безробіття серед людей старшого віку;

- проблема молодіжного безробіття, адже  молодь без досвіду роботи зазнає найбільших труднощів з її пошуку, особливо офіційного працевлаштування.

Світова фінансово-економічна криза зайвий раз висвітлила системні проблеми економіки України. Директор Державного центру зайнятості В. Галицький говорить про те, що у світовому масштабі повернення до докризового рівня на ринку праці передбачається не раніше 2015р., але відзначив, що Україна вже на сьогодні опинилася в числі тих країн, де відзначені такі тенденції. Також він наголосив, що у 2010р. спостерігається поступове відновлення зайнятості, скорочується чисельність безробітних з появою нових робочих місць, поступово зростає попит на робочу силу, зменшується кількість людей, що вивільняються.

За прогнозами експертів МОП, відновлення до докризового рівня зайнятості в країнах Центральної та Східної Європи і країнах колишнього Радянського Союзу, куди належить й Україна, очікується вже до 2012р [5].

Щоб розв’язати основні проблеми розвитку ринку праці потрібно здійснити  реформування системи оплати праці з метою підвищення її відтворювальної, мотиваційної та інших функції, створити державні та недержавні фонди розвитку трудового потенціалу, розробити проект законів, спрямованих на розвиток трудового потенціалу та його ефективне використання, державній службі зайнятості необхідно всіма силами збільшувати кількість вільних вакансій, і перш за все потрібно вирішити проблеми в кожній галузі економіки України, оскільки вони дуже негативно впливають на функціонування ринку праці.

Список літератури:

1.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Скляр Є.В. Економіка України в контексті фінансово-економічної кризи, стор. 220-227. Регіональний вимір сенситивності механізмів управління: правовий, фінансово-економічний, психологічний аспекти: Матеріали VII Всеукраїнської науково-практичної конференції, 10-11 грудня 2009р., Чернівецька філія МАУП / Упорядник О.В. Поляк, Н.Є. Кимепенко. – Чернівці: Букрек, 2010. – 352с.;

2.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Завіновська Г. Т.: Економіка праці: Навч. – метод. посібник для самост. вивч. дисц. – К.: КНЕУ, 2009.- 158с.

3.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            Марченко О. В. «Ринок праці 2008: аналіз, дослідження, перспективи» [http://prof.osvita.org.ua];

4.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            www.mlsp.gov.ua – Міністерство соціальної політики України;

5.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            www.dcz.gov.ua – Державна служба зайнятості України;

6.                                                                                                                                                                                                                                                                                                            www.ukrstat.gov.ua – Державний комітет статистики України.