Цуркан О.О.,

Мешина Ю.Р.

Наук. Кер. – Сливка Н.В.

БДФА

м. Чернівці

 

 

 

 

 Мікросередовища як один з факторів впливу на побудову стратегії підприємства

 

В даній статі проводиться аналіз мікросередовища підприємства та його елементів. Також аналізується яким чином мікросередовище може впливати на побудову та вибір стратегії.

 

In this gender analysis conducted microhabitat enterprise and its elements. We also consider how the micro may influence the creation and selection strategies.

 

Постановка проблеми. Сучасне зовнішнє середовище підприємств характеризується надзвичайно високим рівнем складності, динамізму і невизначеності. Здатність пристосовуватися до змін в зовнішньому середовищі – основна умова в бізнесі і інших сферах життєдіяльності. Більш того, у все зростаючому числі випадків – це умова виживання і розвитку, що безпосередньо впливає на вибір стратегії фірми.

Мета. Основною метою даної статті є аналіз і узагальнення факторів мікросередовища, проблем, які можуть виникати при взаємодії мікросередовища та підприємства, та як це відбивається на побудові стратегії.

Аналіз досліджень і публікацій. Дослідженням даної теми займалися такі науковці як Золотова Є.В., Соколюк Г.О., Оберемчук В.Ф. та інші.

Виклад основного матеріалу. Будь-яка організація, підприємство є відкритою системою, яка знаходиться у постійній взаємодії із тими чи іншими елементами зовнішнього середовища.

Динамічність зовнішнього середовища, диверсифікованість та взаємозв’язок його факторів перешкоджають точному і одночасному врахуванню усіх можливих наслідків постійного впливу на різноманітну діяльність підприємства.

Своєчасній і об’єктивній оцінці явищ, процесів і тенденцій, що відбуваються у зовнішньому середовищі, стає на заваді також відсутність необхідного обсягу достовірної інформації. Зважаючи на це, керівники підприємств мають обмежувати спектр зовнішніх чинників, що повинні враховуватися, віддавати перевагу тим із них, які найістотніше впливають на результати діяльності. Досягненню цієї мети багато в чому сприяє вірна ідентифікація мікросередовища підприємства і діючих у ньому факторів.

В цілях виживання і розвитку в умовах надзвичайний динамічного і невизначеного зовнішнього середовища (а це є загальними характеристиками сучасного оточення вітчизняних промислових підприємств) підприємствам необхідно пристосовуватися до змін, а також самим активно формувати своє майбутнє.

Мікросередовище утворюють сили, які безпосередньо стосуються самого підпри­ємства та його можливостей щодо обслуговування споживачів, тобто галузь; конкуренти; постачальники; споживачі; посередники ; контактні аудиторії.[2, с. 75].

Мікросередовище, безпосередньо впливає на саме підприємство та формування його стратегії, тому доцільно буде розглянути як саме елементи мікросередовища здійснюють цей вплив.

Вплив постачальників на підприємство достатньо суттєвий. Ціна, якість їх продукції, умови постачання, дисципліна поставок, експлуатаційні витрати безпосередньо позначаються на собівартості, а, значить, і на прибутках підприємства, на його конкурентоздатності.

Кожне виробниче підприємство має ретельно стежити за динамікою цін на об’єкти постачання, регулярністю постачань ресурсів, необхідних для виконання виробничої програми в іншому разі можуть швидко з’явитися проблеми з виробництвом та збутом виготовленої продукції, а в перспективі – виникає загроза втрати набутого роками іміджу підприємства і прихильності до нього постійних партнерів та клієнтів. Тому сучасні компанії дуже прискіпливо ставляться до вибору постачальників (особливо якщо є альтернативи), але прагнуть при цьому підтримувати довготривалі стосунки із тими з них, які працюють з урахуванням спільних інтересів.

Найбільш загальні критерії оцінки впливу постачальників наступні:

-          техніко-технологічний рівень продукції;

-          сприятливе поєднання параметрів ціна-якість;

-          зручність і дешевизна поставок (географія);

-          висока конкурентостійкість постачальника;

-          низька ймовірність тиску, погіршення умов, обсягів і якості поставок.

Щодо посередників, то їхня плідна співпраця може допомогти підприємству завоювати міцні ринкові позиції, ефективно працювати і розвиватись, а невдалий вибір посередників, які лише “накручують” ціну на товар, а не дбають про його ефективний збут, може довести фірму до банкрутства. Товаровиробники мусять ретельно і постійно вивчати своїх клієнтів (споживачів продукції, послуг) для того, щоб відстежувати кон’юнктуру ринку та оперативно реагувати на її зміни. В умовах насиченості ринку важливо цілеспрямовано докладати зусилля для того, щоб знайти і зберегти свого споживача. Тому багато фірм, особливо малих чи середніх, відшукують все нові і нові способи звернути на себе увагу потенційних клієнтів, зробити свої послуги чи товари привабливішими для них. Тут і різноманітні акції, і гнучкі системи знижок, і гарантійне, післяпродажне обслуговування і багато чого іншого [1, с.125].
Комерційного успіху на внутрішньому та зовнішньому ринках досягає, як правило, той господарюючий суб’єкт, котрий всебічно і систематично вивчає своїх конкурентів, пропонує покупцям конкурентоспроможну продукцію. Причому вирішальне значення має розробка і дотримання певної ринкової стратегії і тактики з урахуванням багатьох чинників, які впливають безпосередньо на рівень і ступінь жорсткості конкуренції [3, с.163].
Значний безпосередній вплив на діяльність підприємств мають так звані “контактні аудиторії”, наприклад, засоби масової інформації можуть розміщувати статті-замовлення щодо тих чи інших аспектів діяльності організації чи її представника. Це можуть бути як “імідж-інформації”, так і інформації – “кілери”, також місцеве населення, яке може відчувати на собі негативний вплив підприємства (шум, забруднення довкілля тощо), а тому перешкоджати його діяльності, а може і підтримувати – у випадку, коли підприємство створює нові робочі місця, справно сплачує податки, бере участь у доброчинних заходах.
Звичайно, при побудові стратегії завжди враховують всі фактори, які прямо чи опосередковано впливають на діяльність фірми, адже, щоб стратегія була успішною необхідно пристосовуватися до змін середовища та враховувати це в своїй діяльності.
Одним з найпоширеніших методів який використовуються для оцінки зовнішнього та внутрішнього середовища є SWOT-аналіз. SWOT-аналіз – це своєрідна форма: він не містить остаточної інформації для прийняття управлінських рішень, але дає змогу впорядкувати процес обмірковування всієї наявної інформації з використанням власних думок та оцінок. SWOT-аналіз дає змогу формувати загальний перелік стратегій підприємства з урахуванням їхніх особливостей: відповідно до змісту стратегії — адаптації до середовища(рис.1.) [1. 27]. Отже, при розробці стратегії діяльності підприємства обов’язковим є розрахунок впливу елементів мікросередовища і для того, щоб розрахувати цей вплив можна залучити досить багато методів.

 
 
  
  
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  
  
  
 
  
  
  
 
  
  
 
  
   
   

Аналіз внутрішнього/зовнішнього середовища

Залежні фактори (внутрішнє середовище)

Ступінь успіху/невдачі підприємства у досягненні своїх цілей

Незалежні фактори (зовнішнє середовище)

Стратегії адаптації до середовища

Стратегії формування середовища

Рисунок 1. Адаптація до (чи формування впливу на) середовища 
 

Висновок. Визначальне значення в ринкових умовах грає стратегічне управління, інформаційною основою якого є аналіз мікросередовище організації. Єдиним правильним варіантом поведінки сучасного підприємства для досягнення ефективного довгострокового функціонування і успішного розвитку є приділення підвищеної уваги здійсненню аналізу зовнішнього середовища. А для цього необхідна розробка і здійснення комплексного аналізу з врахуванням індивідуальних особливостей підприємства при відповідним кадровому, фінансовим і технічному забезпеченні.

Список використаної літератури:

 

1.        Оберемчук В.Ф. Стратегія підприємства: короткий курс лекцій – К.: МАУП, 2000 – 128с: іл. – Бібліогр: с 125- 126.

2.        Міщенко А.П. Стратегічне управління: Навч. посіб. – Київ: Центр навч. літератури,2004. – 336с.

3.        Соколюк Г.О. Конкурентні стратегії виробничого підприємства: особливості вибору та умови реалізації//Актуальні проблеми економіки. 2010. – 8. – с163-169.

4.        Золотова Є.В., Економічна сутність конкурентоспроможності підприємства//Формування ринкових відносин в Україні, 2010. – 4. – с.16-22.