Бровко О.Т., Зубишена О.В., Бунчак Т.В.

Вінницький торгово-економічний інститут КНТЕУ

Інвентаризація на підприємстві: базова характеристика, проблеми та шляхи вдосконалення.

 

Формування ринкової економіки, існування різних форм власності, розширення міжнародних економічних зв’язків українських підприємств та наявність права вибору і його реалізації зумовлюють впровадження в організацію бухгалтерського обліку облікової політики, яку підприємство виконує самостійно.

Основною метою облікової політики підприємства є забезпечення одержання достовірної інформації про майновий і фінансовий стан підприємства, результати його діяльності, для того щоб, забезпечити користувачів фінансової звітності відповідною інформацією.

У зв’язку з цим виникає об’єктивна необхідність у такому способі, який би забезпечив можливість взяти на облік можливі розходження між даними обліку і фактичною наявністю господарських засобів. Це досягається за допомогою інвентаризації. Де інвентаризація є одним з важливих методів бухгалтерського обліку, яким забезпечується перевірка і документальне підтвердження достовірності даних бухгалтерського обліку про наявність і стан матеріальних і нематеріальних активів, іншого майна, капіталу, інвестицій, розрахунків, резервів і зобов'язань.

Отже, можна сказати, що проведення інвентаризації та розгляд проблем і шляхів вдосконалення її проведення на підприємстві на сьогодні є досить актуальною темою, яка потребує детального розгляду.

Дослідження основної літератури. Протягом останнього десятиріччя теоретичним та практичним аспектом інвентаризаційної роботи приділяли увагу проф.. В.Д. Андрєєв, проф.. В.В. Сопко, д.е.н. В.С. Рудницький та інші.

 

Метою даної статті є базова характеристика процесу інвентаризації на підприємстві, особливості проведення інвентаризації та її результатів. Для досягнення мети необхідно виконати наступні завдання:

·       Дати основну характеристику інвентаризації як засобу контролю за використанням активів підприємства;

·       Визначити проблеми та шляхи вдосконалення проведення інвентаризації на підприємстві;

·       Визначити особливості процесу інвентаризації та її результатів.

 Дані обліку мають бути достовірними, що досягається завдяки проведенню інвентаризації , основними завданнями якої є (п.7 Інструкції №69):

- виявлення фактичної наявності основних фондів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ), коштів, цінних паперів та інших грошових документів, а також обсягів незавершеного виробництва в натурі;

- установлення надлишку або нестачі цінностей, і коштів шляхом зіставлення фактичної наявності з даними бухгалтерського облікую;

- виявлення ТМЦ, які частково втратили свою первісну якість, застарілих фасонів і моделей, а також матеріальних цінностей та нематеріальних активів, що не використовуються;

- перевірка дотримання умов та порядку збереження матеріальних та грошових цінностей, а також правил утримання та експлуатації основних фондів;

- перевірка реальності вартості зарахованих на баланс основних фондів, нематеріальних активів, ТМЦ, цінних паперів і фінансових вкладень,грошей у касах та у розрахунковому,валютному та інших рахунках в установах банків, грошей у дорозі, дебіторської і кредиторської заборгованості, незавершеного виробництва, витрат майбутніх періодів, резервів наступних витрат і платежів [1].

Для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємство зобов’язане проводити інвентаризацію активів і зобов’язань, під час якої перевіряється і документально підтверджується наявність активів і зобов’язань, їх стан і оцінка.

Обов’язкова інвентаризація активів та зобов’язань , відповідно до вимог пункту 12 Порядку №419 та Пункту з Інструкції №69, проводиться на підприємстві перед  складанням річної фінансової (бухгалтерської) звітності (ця вимога не стосується майна, цінностей, коштів і зобов’язань, про інвентаризованих після 1 жовтня (включно) звітного року).

У разі проведення загальної (або суцільної) інвентаризації об’єктами перевірки (звірки, наявності кількісних та вартісних відхилень тощо) є всі активи та зобов’язання підприємства.

Відповідальність за організацію  інвентаризації несе керівник підприємства (п. 2 Інструкції №69), який має створити необхідні умови для проведення інвентаризації  у стислі строки, визначити об’єкти, кількість і строки її проведення. Перш за все це стосується не обов’язкової інвентаризації, але й у разі проведення обов’язкової не визначені законодавчо певні аспекти (наприклад, якщо не встановлено конкретну дату проведення інвентаризації, не наведено  перелік об’єктів інвентаризації, їх вид або кількість тощо) мають бути врегульовані саме керівником підприємства . Інвентаризаційні  комісії  можуть бути (Інструкція №69) постійно діючі та робочі.

На нашу думку, в Україні необхідно запровадити перманентні інвентаризації цінностей. На практиці трапляються випадки, коли замість двох і більше членів комісії (не рахуючи матеріально-відповідальних осіб) інвентаризація проводиться тільки однією людиною або формально призначається комісія у складі 6-8 чоловік, а фактично проводить її один-два члени комісії.

Негативно позначаються на якості інвентаризації цінностей і практика так званого почергового чергування членів інвентаризаційної комісії без участі її повного складу. Це сприяє приховуванню нестач. Іноді буває навіть, що деякі члени комісії окремі цінності виписують до опису за даними книг, або карток із слів матеріально відповідальних осіб, а це сприяє і приховуванню нестач, і припискам цінностей.

Отже, для об'єктивної інвентаризації потрібно посилити контроль за її проведенням.

Удосконалення методики має спрямовуватися також на оперативне визначення результатів інвентаризацій. Підсумки інвентаризації — це інформація про фактично виявлені об’єкти інвентаризації (інвентаризаційні активи). Така інформація, зіставлена з даними бухгалтерського обліку про об’єкти інвентаризації, дає або підтвердження відповідності даних про фактичну наявність зазначених об’єктів з даними обліку, або про їхню невідповідність (див. «ШБ» № 17/2007 с. 33).

Якщо дані інвентаризації збіглися з даними обліку, то ніяких наслідків ні в бухгалтерському обліку, ні в податковому це не викликає. Дані обліку визнані достовірними і тільки. Згідно з пп. «г» п. 11.12 Інструкцій №69, результати інвентаризації у бух обліку підприємства повинні бути відображені місяці її закінчення, але не пізніше грудня звітного року [2].

Узагальнення практики цієї роботи дає підстави вирізнити певні методичні недоліки. У ряді випадків облікові дані коригуються під фактичні залишки цінностей, що вимагає порівняння облікових даних з даними порівнювальних відомостей і актів про результати інвентаризації цінностей. Шляхом порівняння даних обліку з даними порівнювальних відомостей, актів

про результати інвентаризації цінностей перевіряють правильність внесення до них даних про залишки цінностей на момент інвентаризації.

Практика показує, що чинна форма порівнювальної відомості для визначення результатів інвентаризації має недоліки, які знижують оперативність виведення результатів. Так, зокрема, форма не дає змоги відобразити результати пересортиці, суму природного убуту та остаточні результати. Тому на практиці при визначенні результатів інвентаризацій доводиться складати додаткові порівнювальні відомості, роботи залік пересортиць, визначити природний збиток, що ускладнює процедуру отримання результатів інвентаризацій. Для вдосконалення методики виведення результатів інвентаризацій доцільно доповнити чинні порівнювальні відомості з тим, щоб можна було в одному формулярі визначати попередні результати роботи, залік пересортиць і виводити остаточні результати інвентаризацій. Це скоротить час на виведення результатів, поліпшить наочність відомостей і відображених у них результатів.

Зі статті можна виділити такі висновки та узагальнення: основна мета інвентаризації - виявлення фактичної наявності майна і зіставлення його з даними бухгалтерського обліку, перевірка повноти відображення зобов'язань у бухгалтерському обліку; інвентаризація актуальна, тому що налагоджує бухгалтерський облік і з її допомогою ми перевіряємо фактичну наявність майна у організації чи підприємства. З вище сказаного можна побачити, що вдосконалення проведення інвентаризації на підприємстві є досить актуальною темою, що потребує детального розгляду і  необхідних шляхів вирішення.

 

Список використаних джерел.

1.     Інвентаризація/ Гаркавін Р.// Школа бухгалтера – 2006р. - №20.

2.     Інвентаризація на підприємстві/ Тарасова М.// Дебет-Кредит – 2008р. - №49.

3.     Інвентаризація на підприємстві// Справочик економіста – 2008р. - №1.

4.     Наказ Головного управління Держказначейства України, Мінфіну України № 90 від 30.10.98 р. «Про затвердження Інструкції з інвентаризації матеріальних цінностей, розрахунків та інших статей балансу бюджетних установ» (зареєстровано в Мін'юсті України 16.11.98 р. за № 728/3168, зі змінами та доповненнями, за текстом - Інструкція № 90)