Экономические науки/Учет и аудит

Данилюк О. П., Довгань Т. В. Гладій І. О.

Наук. кер. -   доц. к. e. н.  Гладій І.О.,

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Організація облікового процесу сільськогосподарського підприємства

Сільське господарство, як окрема галузь економічної діяльності, займає провідне місце в економіці України. Відмінною особливістю сільськогосподарського виробництва виступає безпосередній зв'язок з біологічними процесами. В той же час, сільське господарство є сукупністю двох значною мірою самостійних галузей – рослинництва та тваринництва, а тому має складну структуру, що впливає на організацію обліку. 

Дослідженню питань облікової інформаційної системи сільськогосподарських підприємств присвячені праці вітчизняних і зарубіжних вчених, таких як   Ф. Бутинець, Є. Калюга, Г. Кірейцев, В. Полій, М. Перева,   Я. Соколов, Л. Сук, К. Уорд та інших. Їх дослідження носять ґрунтовний характер, однак деякі питання залишаються неузгодженими та потребують додаткової розробки.                                                                                                                                                   

Метою дослідження є аналіз сучасного станку облікового процесу на сільськогосподарських підприємства. Облік є однією з найважливіших функцій управління, оскільки забезпечує необхідною інформацією як внутрішніх, так і зовнішніх користувачів в процесі прийняття управлінських рішень поточного й стратегічного характеру. Ефективна та раціональна організація бухгалтерського обліку, як відомо, у кожного суб’єкта господарювання розпочинається                                   з формування облікової політики, яка за цих умов виступає сукупністю принципів, методів і процедур, що використовуються підприємствами для складання і подання фінансової звітності [3, с.32].

Методи ведення вітчизняного бухгалтерського обліку на підприємстві регламентують Національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку. Діяльність галузей сільського господарства заснована на П(С)БО 30 «Біологічні активи». Виходячи з п. 2 даного стандарту його норми застосовуються лише щодо сільськогосподарської діяльності, яка згідно даного нормативного документа, являє собою процес управління перетвореннями з метою отримання сільськогосподарської продукції і біологічних активів [1]. Однак таку діяльність можуть здійснювати спеціалізовані сільськогосподарські підприємства та підприємства інших галузей, що мають в своєму складі сільськогосподарські підрозділи. При цьому інша діяльність таких підприємств здійснюється, виходячи з вимог інших стандартів. Отже,  на одному й тому ж підприємстві одночасно можуть співіснувати як загальні, так і окремі правила організації бухгалтерського обліку. Як свідчить аналіз практичної діяльності, основним завданням обліку сільськогосподарських підприємств є узагальнення інформації щодо результатів діяльності, зокрема за галузями сільськогосподарського виробництва; за окремими видами культур рослин, видами тварин; за видами промислових, допоміжних і підсобних та обслуговуючих господарств; іншими факторами, необхідними для управління підприємством.

Об’єктом бухгалтерського обліку на сільськогосподарських підприємствах відповідно до П(С)БО 30 виступають групи біологічних активів, додаткових біологічних активів та сільськогосподарської продукції, оціненої за справедливою вартістю[1]. В результаті здійснення сільськогосподарської діяльності об’єктами обліку можуть визнаватися також активи, на які не поширюється діяльність норм П(С)БО 30, а саме: сільськогосподарська продукція в операціях після первісного визнання продукції, її переробки у підсобних підрозділах; тварини та багаторічні насадження, що не використовуються в сільськогосподарській діяльності і визнаються як запаси чи необоротні активи [3, с.40].                                                           

Особливість визнання сільськогосподарських активів, в цілому названих біологічними, полягає насамперед у тому, що різні їх види мають різне походження і різні дати первісного визнання, тобто зарахування на баланс. Крім того, залежно від дати первісного визнання або дати, на яку складається баланс, річні біологічні активи і сільськогосподарська продукція оцінюються по-різному. За таких умов, надто складно забезпечити облік великої кількості різноманітних за походженням, якістю, призначенням та іншими ознаками біологічних активів. Тому П(С)БО 30 здійснив класифікацію біологічних активів за показниками, доцільними для організації їх обліку.                                                                                              Таким чином, в результаті здійснення того чи іншого виду сільськогосподарської діяльності, упродовж процесу біологічних перетворень, крім безпосередньо біологічних активів, утворюються додаткові біологічні активи та сільськогосподарська продукція, які за своїм утворенням і використанням, правилами оцінки та обліку значно відрізняються від біологічних активів.  

На нашу думку нововведений П(С)БО 30 «Біологічні активи» сприятиме більш реальному веденню господарства на рівні підприємства в умовах обмеженості ресурсів та досягненню більш високих кінцевих результатів з мінімальними витратами, з метою забезпечення управління оперативною інформацією та можливістю розрахунку повної собівартості продукції. А як, для  досягнення поставлених цілей та полегшення праці бухгалтерів, новий  стандарт повинен бути  доопрацьований. Особливо це стосується питань методики оцінки біологічних активів, визначення доходів і витрат діяльності та відображення результатів у фінансовій звітності.         

Список використаних джерел:

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи»: Наказ Міністерства фінансів України від 18.11.2005 року № 790.

2.     Все про бухгалтерський облік (спецвипуск). - 2010. - №20.