Шаруга Л.В., Шелюх К.В.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЯК ВАЖЛИВА УМОВА РЕАЛІЗАЦІЇ

БІЗНЕС-ПЛАНУ

 

В умовах ринкової системи кожне підприємство не має змоги працювати з прибутком без ретельно підготовленого бізнес-плану його розвитку. Планування діяльності підприємств набуває все більшого значення саме в умовах швидких змін у суспільстві. Чим більш динамічним та невизначеним стає зовнішнє середовище, тим більшим має бути порядок на самому підприємстві, тим більш деталізовано має бути розроблена стратегія підприємства та шляхи її реалізації. Бізнес-планування як ситуативна форма загальногосподарського планування діяльності суб’єктів ринкової економіки базується на фундаментальних теоретико-методологічних розробках економічної науки.[2]

Проблеми ресурсного забезпечення підприємства та його планування висвітлені у працях К. Барроу, П. Барроу, С.М. Соболя, Г.М. Тарасюка та ін. Найбільш обґрунтовано проблема висвітлена в працях С. М. Соболя.

Метою дослідження є обґрунтування важливості планування ресурсного забезпечення в процесі бізнес-планування розвитку підприємства.

Матеріально-технічне постачання – діяльність, пов’язана з плануванням і підтримкою виробничого процесу, яка вимагає складання календарних планів випуску продукції; зберігання незавершеного виробництва; обробки, транспортування і своєчасного поповнення запасів матеріалів і комплектуючих. Також включає зберігання виробничих запасів і максимально гнучку координацію виробництва і фізичного розподілу в географічному та часовому аспектах.[1]

Комерційна діяльність підприємства не обмежується  забезпеченням підприємства ресурсами. Ефективна побудова системи МТЗ забезпечує можливість виконання плану збуту готової продукції. Матеріально-технічне постачання і збут в масштабі національної економіки – це дві сторони одного процесу товарного обігу засобів виробництва. Тому деякі види господарських угод можуть умовно належати, як до забезпечення, так і до збуту, а також можуть одночасно служити для одного господарства формою матеріально-технічного забезпечення, для іншого – формою збуту, реалізації продукції.[3]

Конкретну форму постачання матеріальних ресурсів підприємство обирає виходячи з масштабів споживання ресурсів, кількості продукції, якості та ціни.

План матеріально-технічного забезпечення (МТЗ) –є складовою частиною бізнес-плану розвитку підприємства, головним завданням якого є визначення потреби підприємства в матеріальних ресурсах і джерелах їх покриття на плановий період.

Розробляється план матеріально-технічного забезпечення в річному, квартальному та місячному розрізах.

Вихідними даними для розробки плану є виробнича програма випуску продукції, план капітального будівництва, план технічного розвитку, специфікації, норми і нормативи витрат матеріалів, план поточного і капітального ремонтів.

Розмір необхідних матеріальних ресурсів визначається за специфікаціями і нормами витрат сировини, матеріалів, палива, а також за нормами виробничих і товарних запасів.[2]

Розрахунки планової потреби матеріальних ресурсів проводяться декількома методами, основним з яких є метод прямого розрахунку, тобто множенням норми витрат на відповідний обсяг виробництва продукції в асортименті. Норми витрат визначаються з урахуванням найбільш оптимального використання ресурсів при застосуванні конкретної технології виробництва. Норма витрат сировини, матеріалів, палива, електроенергії – це максимально допустимий розрахунковий розмір витрат матеріальних ресурсів на виготовлення одиниці продукції або на виконання одиниці робіт у конкретних умовах при обовязковому дотриманні вимог до якості продукції.

Завершуються розрахунки складанням кошторису витрат допоміжних матеріалів на технологічні цілі.[1]

Передумови переходу організації з одного стану в інший визначаються здатністю створювати споживчу цінність товару чи послуги, що повязані із використанням певних ресурсів. Відповідно до змін середовища виникає необхідність у структурному співвідношенні ресурсів, необхідних для розвитку організації. Виходячи із того, що ресурси є основною складовою потенціалу розвитку організації, необхідно визначити такий внутрішній потенціал, який би міг гнучко реагувати на зміни і пристосовувати до них діяльність організацій.

 

 

 

 

 

Література

1. Косич М. Как составить бизнес-план. – Х.: Фактор, 2009.

2.Лернер Ю.И. Бизнес-планирование предпринимательской деятельности в условиях неопределенности и рисков. – Х.: Фактор, 2006.

3. Чайковська В.П. Життєвий цикл організації та його роль в розвитку підприємства//Актуальні проблеми економіки. – 2007. - № 7.