Бондарук Наталія Ігорівна

Науковий керівник: Якуб’як І. М.

Буковинська Державна Фінансова Академія

Вплив податкової реформи на сферу банківського бізнесу

 

Новий Податковий кодекс в Україні здійснив значний вплив на всі сфери економіки, що вилилося у значні масові протести.  Основною метою уряду при прийнятті даного кодексу був розвиток малого і середнього бізнесу, а також вдосконалення податкового законодавства України відповідно до законодавства провідних країн світу.

Дана тема є досить актуальною, оскільки точиться багато дискусій навколо неї. Крім того, серед запропонованих урядом нововведень у податковій системі переваги отримав тільки середній та великий бізнес, а малий залишився на межі занепаду.

Щодо безпосереднього впливу податкової реформи на банківську систему України, то дана реформа має на меті збільшити довіру громадян до банківської системи, проте, в  реальності ситуація є зовсім протилежною.

Зокрема на порядку денному залишається питання про позитивні чи негативні наслідки для банківської системи від оподаткування депозитів, а точніше доходів від депозитів громадян у 5% розмірі. В процесі вирішення даного питання експерти розділилися на два табори. Одні вважають, що введення такого податку призведе до того, що до 2013 року населення забере свої вклади з банківських рахунків і це підірве довіру громадян до банківської системи. Проте існує інше коло експертів, на думку яких ситуація з оподаткуванням депозитів залежатиме в основному від банків. На приклад, якщо у 2009 році банкам були вкрай необхідні депозити – вони підняли ставки для залучення клієнтів, тому в цілому  оподаткування депозитів не вплине на бажання клієнтів покласти гроші у банки [1].

Основною причиною критики банкірів нового Податкового кодексу є те, що банківська система України почала одужувати,  тому банкіри побоюються регресивного розвитку банківської сфери, що може бути викликане Податковим кодексом [3].

Якщо детально розглядати проти чого саме виступають банкіри, то слід

виділити такі ключові питання:

-                     зауваження стосуються вилучення безакцептного списання коштів платника податків для погашення податкової заборгованості, процедура якого була визначена в розділах «Адміністрування податків» і «Завершальних і перехідних положеннях» проекту ПК. Після того, як пропозиції громадськості були враховані і все, що стосується безакцептного списання коштів платника податків, вилучено з «Завершальних і перехідних положень», але в розділі «Адміністрування податків» всі вказані норми залишилися без змін;

-                     проти норми кодексу щодо оподаткування операцій з переказу коштів;

-                     проти застосовування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) при здійсненні операцій касами і програмно-технічними комплексами самообслуговування фінансових установ. Оскільки, враховуючи можливості Національного банку в повному обсязі здійснювати контроль, установка РРО в банківських касах і ПТКС недоцільне. Крім того, їх установка в касах банків і ПТКС зумовить додаткові фінансові витрати для банківських установ, що, враховуючи збитки банківської системи, не відповідає реаліям сьогодення [2].

-                     проти віднесення заборгованості на витрати лише після визнання його судом, а не з моменту звернення кредитора до суду - як в даний час. Таке нововведення є недоцільним, бо одним з наслідків фінансової кризи є істотне збільшення проблемної заборгованості;

-                      банкіри наполягають на вилученні з Податкового кодексу зобов’язання продавати заставне майно через публічні торги (аукціони), адже позбавлення кредитора можливості відшкодувати за рахунок страхового резерву непогашену частину заборгованості ускладнить процедуру врегулювання проблемної заборгованості, тому поглибить кризові явища в банківській сфері.

Крім того, багато експертів сходяться на думці, що відсоткову податкову ставку в нашій країні необхідно регулювати залежно від терміну депозиту і  доцільно було б встановити ставку в 0% на доходи за депозитами, які було розміщено в банківській системі на термін понад один рік [4].

Отже, якщо загалом проаналізувати всі наслідки прийняття Податкового кодексу, то варто зазначити, що Податковий кодекс  не сприймається однозначно позитивно, бо  існує протистояння: підприємці та податківці.         

 

Список використаних джерел:

 

 

1.     Податковий кодекс України від 02.12.10 № 2755-VІ

2.     Закон України від 02.12.10 № 2756-VI  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Податкового кодексу України »

3.     Гришко Л. Банківська галузь України: проблемне одужання [електронний ресурс http://www.dwworld.de/dw/article/0,,6187471,00.html]

4.      Дубровик А., Мамалига Т. Податковий кодекс: сюрпризи один за одним [електронний ресурс: http://news.finance.ua/ua/~/2/0/all/2010/06/25/201565]

5.     Молодован О. З матеріалів прес-конференції на тему «Новий проект Податкового кодексу: позитиви і негативи» [електронний ресурс: http://homopoliticus.org/about/team/oleg-kilimnik/articles/1887/]