Виконали: Тарасенко О.М., Паславський І.П.

Науковий керівник: Бровко О.Т.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Визначення основних проблем бухгалтерського обліку та звітності в Україні

Вивчення наслідків переходу підприємств деяких країн, зокрема України, на міжнародні стандарти на певному етапі розпитку потребує аналізу та переосмислення тих процесів, які відбуваються в системі бухгалтерського обліку. Пристосування українського законодавства у сфері обліку та звітності до законо­давства розвинених країн світу потребує розв'язання низки проблем, їх система­тизація й узагальнення шляхом класифікації дадуть змогу, по-перше, застосову­вати системний підхід у дослідженні, по-друге — розглядати кожну проблему не ізольовано, а у взаємозв'язку і взаємозалежності з іншими.

Аналіз останніх публікацій із цього питання свідчить про те, що пошуком шляхів розв'язання проблем практики і теорії обліку та проблем звітності займаються як науковці, так і практи­ки, а саме Б.І. Валуєв, Ф.Ф. Бутинець, В.В. Сопко, Я.В. Соколов, В.О. Ластовецький, Г.Г. Кірейцев, М.Г. Чумаченко, С.Ф. Голов, В.Ф. Палій, Л.В. Нападовська, М.С. Пушкар, М.Т. Білуха, І.Й. Яремко, Ю.А. Верига, С.М. Деньга, Н.М. Малюга, О.М. Петрук та ін.

Метою статті є класифікація проблем сучасного бухгалтерського обліку та звітності та їх дослідження, що дасть змогу визначити місце, яке займає ця проблема в обліковій науці та практиці.

Кабінет Міністрів України прийняв Стратегію застосування Міжнародних стандартів фі­нансової звітності в Україні від 24.10.2007 р. №211-р, де передбачено з 2010 р. застосування міжнародних стандартів підприємствами-емітентами та підвищен­ня кваліфікації бухгалтерів з вивчення цих стандар­тів,  що викликало виникнення проблем у бухгалтерському обліку та звітності [1]. 

 Окреслення проблем обліку та звітності потребує визначення поняття "проблема", яке є результатом виявлення наукового знання про досліджуваний об'єкт через емпіричне й теоретичне його пізнання. Ці види пізнання відображають яви­ща і процеси з боку їх універсальних внутрішніх зв'язків і закономірностей, що досягається з допомогою обробки емпіричних даних, у результаті чого й формуються проблеми. Існування проб­лем пов'язано насамперед зі складністю бухгалтерського обліку — як науки і як практики. Наука про облік, з одного боку, будується на практичній діяльності суб'єктів господарювання, з другого - на економічній теорії, філософії, матема­тиці, логіці тощо. Існуючі проблеми в кожній зі сфер обліку можна привести у певний порядок, якщо застосувати такий метод дослідження, як класифікація, тобто розподіл яких-небудь об'єктів за класами  залежно від їх загальних ознак. Ґрунтуючись на зазначеному методі, основні проблеми су­часного обліку та звітності можна представити такою класифікацією:

1.     Проблеми практики обліку:

1.1.  методики обліку;

1.2.  організації обліку;

2.     Проблеми теорії обліку:

2.1.  як науки;

2.2.  як освітньої дисципліни;

3.     Проблеми звітності:

3.1.  структура балансу і його статей;

3.2.  узгодження фінансової та податкової звітності;

3.3.  фальсифікація звітності

Проблеми практики обліку можна узагальнити удвох великих групах: (1.1) проблеми методики обліку і (1.2) проблеми організації обліку. У дослідженні проб­лем методики бухгалтерського обліку переважають два напрями: проблеми оцінки об'єктів і проблеми їх відображення в системі бухгалтерських рахунків. Загалом, це проблеми методів оцінки об'єктів у різних видах обліку, проблеми формування концептуальної основи обліку, проблеми Плану рахунків, проблеми протиріч облікового законодавства, тобто практичного застосування положень (стандартів) обліку, звітності й оподаткування тощо. У галузі облікової практики дослідники також відзначають: не відпрацьованість методик обліку об'єктів і проце­сів виробництва, відсутність детальних інструментів щодо переходу від старої сис­теми обліку до нової в різних виробничих галузях, а також громіздкість і паралелізм, породжені необхідністю ведення податкового обліку; відмінність у групуванні об'єктів основних засобів, періодах нарахування амортизації, визначенні вартості, що амортизується, у податковому й фінансовому обліках. Залишаються нерозв'яза­ними проблеми поділу обліку на фінансовий та управлінський, фінансовий і подат­ковий [2].

Серед  проблем організації обліку (1.2) можна виділити два блоки проблем: ор­ганізації бухгалтерської служби в управлінській структурі підприємства та організації облікового процесу. На думку С. Кузнєцової, проблеми організації обліку полягають у відсутності наукових напрацювань, спрямованих на формування цілісного концептуального підходу щодо технології організації бухгалтерського обліку з урахуванням специфіки суб'єктів господарю­вання, а також у відсутності відповідних практичних розробок і методик, які дета­лізують і чітко окреслюють етапи й механізми організації запровадження бухгалтерсь­кого обліку в діяльність господарюючих суб'єктів і передбачають урахування їх специфічних ознак [3]. 

Проблеми теорії обліку поділяються на : (2.1) обліку як науки і (2.2) обліку як освітньої дисципліни. На нашу думку, проблеми теорії обліку як науки доцільно розглядати з двох сторін: проблеми теорії бухгалтерського обліку і проблеми теорії організації обліку. Підхід до вивчення ґрунтується на різних пред­метах вивчення науки: у теорії обліку предметом вивчення є господарські засоби і джерела їх утворення, а предметом організації обліку є обліковий процес.

Проблеми обліку як освітньої дисципліни включають проблеми викладання обліку, проблеми отримання прак­тичних навичок і  проблеми самостійного вивчення. Тут найважливішою проблемою є відмова від викладання такої освітньої дисципліни, як '"Теорія бух­галтерського обліку", в якій усі згадані проблеми могли би бути розв'язані, наприк­лад, над ними могли б працювати майбутні фахівці з вищою освітою. Однак цю дисципліну в Україні з 2003 ро­ку для спеціальності "Облік і аудит" у вищих навчальних закладах виключено з програми, замість неї читають "Бухгалтерський облік", після чого — "Фінансовий облік-1", "Фінансовий облік-2" , "Управлінський облік". Очевидно, такі зміни були викликані тим, щоб основи обліку  не плу­тали з науковою теорією. Тому теорію й виключили як освітню дисциплі­ну, а основи обліку назвали "Бухгалтерський облік".

Усі облікові проблеми рано чи пізно позначаються на результативності об­ліку  -  звітності. Тут можна виділити такі проблеми : (3.1) проблеми структури балансу та його статей, (3.2) проб­леми узгодження фінансової та податкової звітності, (3.3) проблеми фальсифіка­ції звітності. Слід зазначити, що дані проблеми недосконалості бухгалтерського балансу сформульовані в літературі. До них відносять такі: а) виділення розділів ВМП (витрати майбутніх періодів) у активі і ДМП (доходи майбутніх пе­ріодів) у пасиві балансу є абсолютно недоречним, оскільки розділи формують шляхом об'єднання окремих статей, а в названих розділах статей немає, тому їх слід відображати в оборотних активах або поточних зобов'язаннях; б) нова фор­ма балансу стала менш інформативною, що негативно впливає на можливості за­лучення додаткового капіталу, зростання довіри до підприємства. Тому перспек­тивним є підвищення аналітичності балансу; в) необґрунтованим є об'єднання в один розділ (другий розділ активу) таких різних за ступенем ліквідності активів, як запаси, поточна дебіторська заборгованість, грошові кошти тощо. Це може призвести до помилок у розрахунках показників ліквідності; г) структура Плану рахунків максимально орієнтована на потреби складання фінансової звітності, але в балансі коди рахунків не виділені, як це було до 01.01.2000, коли їх зазначали в дужках, що було більш зручним для бухгалтерії. Існують розбіжності у двох ви­дах зовнішньої звітності: фінансовій і податковій. Врешті-решт, усе це призводить до викривлення (фальсифікації) звітності. Зокрема, А.В. Рабошук зазначає: «На жаль, з реформуванням до української облікової практики перенесено недоліки західної системи контролю, і, як наслідок, маємо суцільну фальсифікацію звітно­сті в державі»[4].

Дослідивши нерозв'язані проблеми практики бухгалтерського обліку, його теорії та звітності ми дійшли висновку, що бухгалтерський облік у нових умовах господарювання втратив важливу роль інструмента зі створення правдивої інформації про діяльність підприємства для користувачів. Водночас  можна за­уважити, що й досі існує велика кількість нерозв'язаних проблем у сфері обліку та звітності, осмислення яких має важливе теоретичне значення й розв’язання яких в майбутньому дасть змогу поліпшити становище бухгалтерського обліку.

Список використаної літератури

1.Моссаковський, В.Який облік потрібен Україні? / В. Моссаковський // Бухгалтерський облік і аудит. - 2009. - № 11. - С. 24-30.

2.Гадзевич О.І., Сафарова Л.Т. Впровадження міжнародних стандартів обліку і звітності в Україні: Зб. Наук. Праць/ Гадзевич О.І., Сафарова Л.Т.  // Вісник Нан. ун-ту "Львівська політехніка". — Вип. 577: "Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку". — Л., 2007. — С. 67—70.

3.Кузнєцова С.А. Технологія організації бухгалтерською обліку із урахуванням специфіки суб'єктів господарювання / Кузнєцова С.А. //Бухгалтерський облік і аудит. — 2008, — № 6. — С. 29—33.

4. Сльозко, Т. М. Основні проблеми бухгалтерського обліку та звітності / Т. М. Сльозко // Фінанси України. - 2010. - №3. - С.110-116.