Экономические науки / 7.Учёт и аудит

К.т.н.доцент Т.И. Моргунова, студент 5 курсу Є.В.  Карпасюк

Херсонський Національний Технічний Університет

АНАЛІЗ ПРИНЦИПІВ ОРГАНІЗАЦІЇ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ТА СКЛАДАННЯ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ

 

Вступ. Метою бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності відповідно до Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" [1, с. 6] та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 „Загальні вимоги до фінансової звітності" [2, с. 77] є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. Разом з тим, питання систематизації принципів організації обліку та складання фінансової звітності як основної умови, що забезпечує надання користувачам облікової інформації, яка відповідає висунутим вимогам для прийняття управлінських рішень, залишається недослідженим у вітчизняній теорії бухгалтерського обліку.

Вивчення проблем. Принципи організації обліку досліджені вітчизняними науковцями: Ф. Ф. Бутенець, В. Завгородній, С. М. Лайчук, О. В. Олійник, Т. М. Слізко, Я. В. Соколов, В. Сопко, М. М. Шигун. Однак, спостерігається відмінність у поглядах на принципи організації обліку та складання фінансової звітності, що потребує розгляду думки кожної з груп науковців.

Завдання дослідження. Провести аналіз принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності, що виділяються  вітчизняними і зарубіжними авторами, затверджені у нормативних документах. Виявити відношення принципів до процесу організації обліку, його ведення чи підготовки  фінансової звітності. Визначення основних тенденцій стандартизації у світових масштабах та питань облікової політики підприємства щодо фінансової звітності.

Результати дослідження. Встановлення принципів організації бухгалтерського обліку має ґрунтуватись, на наш погляд, на чіткому визначенні сутності останньої. Тому, в основу систематизації і класифікації принципів організації обліку нами покладене наступне авторське визначення. Організація бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності - це цілеспрямована діяльність по впорядкуванню і удосконаленню методів обліку конкретних об'єктів, облікового процесу, праці виконавців та забезпечення обліку, що використовуються підприємством з метою складання та подання користувачам достовірної фінансової звітності для прийняття управлінських рішень.

Розглядаючи обліковий процес, як аналогію до виробничого, де в результаті виявлення, вимірювання, накопичення, узагальнення здійснюється фіксація та передача облікової інформації користувачам у вигляді типових форм фінансової звітності, доцільно провести паралель між принципами організації виробничого процесу та організації обліку та складання фінансової звітності. В свою чергу, під час організації виробничого процесу, на думку колективу науковців, на чолі з проф. С. Ф. Покропивним [6, с. 248 - 250], слід дотримуватись принципів спеціалізації, пропорційності, паралельності, прямоточності, безперервності, ритмічності, автоматичності, гнучкості та гомеостатичності. Сутність вказаних принципів наступна:

1)   принцип спеціалізації вимагає обмеження різноманітності елементів виробничого процесу, зменшення номенклатури продукції, різновидів виробничих операцій, які виконуються на робочих місцях;

2)    принцип пропорційності потребує узгодження пропускної спроможності всіх частин виробничого процесу, усієї взаємопов'язаної системи;

3)    принцип паралельності вимагає від системи одночасного виконання окремих операцій і процесів;

4)   сутність принципу прямоточності полягає у тому, що предмети праці в процесі обробки повинні пересуватися найкоротшим шляхом, без зустрічних і зворотних переміщень;

5)    принцип безперервності вимагає мінімізації або ліквідації перерв між суміжними технологічними операціями;

6)   суть принципу ритмічності полягає в тому, що робота всіх структурних елементів підприємства і випуск продукції повинні здійснюватись за певним ритмом;

7)    щодо принципу автоматичності, то він вимагає „економічно обгрунтованого звільнення людини від безпосередньої участі у виконанні виробничого процесу" [6, с. 249];

8)   принцип гнучкості слід розуміти, як такий, що потребує оперативної адаптації виробничого процесу до змін організаційно-технічних умов;

9)   сутність принципу гомеостатичності вимагає від виробничої системи стабільно виконувати свої функції в межах допустимих відхилень.

На основі досліджень суджень англо-американських науковців IX ст. Я.В. Соколовим [7, с. 92 - 93, 190 - 191, 354 - 356] виділено шість принципів організації обліку: розподіл праці, локалізація інформації, конкуренція в контролі або колація, дієвість бухгалтерії, методологічна незалежність та психологічний клімат. Їх сутність наступна:

1)   принцип розподілу праці полягає у зведені праці обліковця до здійснення простих операцій щодо збирання та групування облікової інформації;

2)   дотримання принципу локалізації інформації вимагає виконання первинного обліку повністю доручити оперативному працівнику;

3)    колація або конкуренція в контролі порівнянності облікової інформації;

4)    принцип дієвості бухгалтерії покладає на бухгалтера лише контролюючу функцію, а первинний облік входить цілком до обов'язків оперативного працівника;

5)    сутність принципу методологічної незалежності полягає у самостійному виборі кожним підприємством облікової політики;

6)   принцип психологічного клімату вимагає від керівника недовіри до співробітників, що дозволяє уникнути зловживань з боку підлеглих працівників підприємства.

Як бачимо, перелічені принципи мають мало спільного з принципами організації виробництва.

Зовсім інша картина спостерігається при дослідженні принципів організації обліку та складання фінансової звітності, здійснених В. Сопко та В. Завгороднім [4, с. 8 - 11]. Вказані науковці вирізняють дві групи принципів, які розглядають організацію обліку як систему та як прийом впорядкування. До принципів системного підходу належать такі як: цілісність, всебічність, субординація, динамічність, випереджувального відображення, та системотвірних відносин. Принципи адаптивності, паралелізму, ритмічності, прямопливності, пропорційності та безперевності є такими, що розглядають організацію бухгалтерського обліку як сукупність прийомів по впорядкуванню. Саме остання група принципів аналогічною до принципів організації виробництва, оскільки розглядає бухгалтерський облік як виробничий процес.

Т.М. Сльозко [5, с. 19 - 20] в своїх дослідженнях проводить аналогію між принципами організації обліку та принципами бухгалтерського обліку відповідно до Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996 - XIV, зазначеними в статті 4 [1, с. 7]. Автор стверджує, що „принципи організації обліку відрізняються від принципів обліку не лише за назвою, а й за своєю сутністю..." [5, с. 20]. Саме на них практично і будується організація бухгалтерського обліку" [5, с. 20 - 21].

Основні результати та висновки. Проведений аналіз принципів бухгалтерського обліку та фінансової звітності дозволяє зробити висновок про те, що в рамках вирішення проблеми визначення принципів слід відокремлювати рівні ведення обліку та складання звітності і виділяти відповідно принципи організації бухгалтерського обліку, ведення бухгалтерського обліку, принципи складання і подання фінансової звітності.

Література

1.    Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16 липня 1999 р. № 291 (із змінами та доповненнями) // Бухгалтерський облік. Хрестоматія. Збірник систематизованого законодавства: 2007, Випуск 1. - С. 6 - 10.

2.    Положення (стандарти) бухгалтерського обліку// Бухгалтерський облік. Хрестоматія. Збірник систематизованого законодавства:2007, Випуск 1. - С. 76 - 211.

3.    Бутинець Ф. Ф, Малюга Н. М Бухгалтерський облік: облікова політика і план рахунків, стандарти і кореспонденція рахунків, звітність: Навч. посібник для студ. вузів спец. 7.050106 "Облік і аудит"/ За ред. Бутниця Ф. Ф. - 3-є вид., перероб і доп. - Житомир : ПП "Рута", 2001. -512 с.

4.    Сопко В. В. Бухгалтерський облік: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2000. - 576 с.

5.    Сльозко Т. М. Організація обліку: Навч. посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2008. - 224 с.

6.    Економіка підприємства: Підручник / За заг. ред. С. Ф. Покропивного. - 2-е вид., перероб. та доп. - К.: КНЕУ, 2000. - 528 с.

7.    Соколов Я. В. Бухгалтерский учет: от.истоков до наших дней: Учебн. пособие для вузов. - М: Аудит, ЮНИТИ, 1996. - 638 с.