Скінтей О.М., Кузнєцова У.С.

Науковий керівник - Николюк В.П.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ВАЛЮТНОГО РИНКУ УКРАЇНИ

Успішний розвиток валютних відносин можливий за умови існування особливого ринку, на якому можна вільно здійснювати операції по купівлі-продажу валюти. Без такої можливості економічні контрагенти просто не змогли б реалізувати свої валютні відносини - не мали б іноземної валюти для здійснення своїх зовнішніх зобов'язань, не могли б перетворити одержану інвалютну виручку в національні гроші для виконання своїх внутрішніх зобов'язань. Такий ринок заведено називати валютним.

Валютний ринок - це механізм, за допомогою якого встановлюються правові та економічні взаємовідносини між споживачами і продавцями валют, система сталих і водночас різноманітних економічних та організаційних відносин між учасниками міжнародних розрахунків з приводу валютних операцій, зовнішньої торгівлі, надання фінансових послуг, здійснення інвестицій та інших видів діяльності, які вимагають обміну і використання різних іноземних валют [2, с.29].

У 2009 році на валютному ринку зберігався підвищений попит на іноземну валюту, який формувався під впливом девальваційних очікувань, зменшення валютних надходжень в Україну, значних обсягів платежів за імпортними контрактами. Для стабілізації валютного ринку Національний банк України активно проводив інтервенції на міжбанківському валютному ринку, у тому числі цільові аукціони з продажу іноземної валюти населенню для виконання ним кредитних зобов'язань. Незважаючи на отримання Україною кредитів від МВФ у сумі 6.1 млрд. дол. США у рамках другого та третього траншів за програмою "Стенд-бай", розподілу СПЗ у сумі понад 2 млрд. дол. США та отримання кредитів Світового банку у сумі 399 млн. дол. США, міжнародні резерви скоротилися на 16% і на 01.01.2010 р. становили 26.5 млрд. дол. США. У 2009 році ресурсна база банків скоротилася внаслідок ускладнення доступу до міжнародних [4]

У листопаді 2009 р. спостерігалося суттєве зростання валютних надходжень від нерезидентів, які стійко перевищували перекази на їх користь. Наведене сприяло зниженню середньоденного чистого попиту на іноземну валюту. Завдяки цьому впродовж місяця Національний банк України здійснював інтервенції як з її продажу, так і з купівлі, згладжуючи коливання ринкового курсу гривні. Протягом місяця від'ємне сальдо його інтервенцій зменшилося до 382,8 млн. дол. США проти -496,4 млн. дол. США у жовтні. Наведене дозволило мінімізувати ринкові курсові коливання гривні: на міжбанківському валютному ринку її курс відносно долара США знизився за місяць на 0,15 %, до 7,9531 грн./дол. США, а на готівковому, за операціями з продажу доларів США, майже не змінився (7,9775 грн./дол. США). Офіційний курс гривні до долара США у листопаді знизився на 0,33 %, до 7,938 грн./дол. США. Відносно ж євро та російського рубля гривня укріпилася на 4,81 % та 1, 68 % відповідно, до 10,4353 грн./євро та 2,5356 грн./Ю рублів [6].

Перші два-три місяці 2009 року були часом злету курсу долара, який був викликаний загальною панікою і "жахливими" прогнозами експертів. Початок року, січень 2009-ого, був непростим і навіть переломним; на курс гривні впливали як економічні, так і психологічні складові. Піковою позначкою для гривні в 2009 році був показник 10 грн. за долар. Найвище значення готівкового ринку становило 10-11 грн. за долар, хоча більш імовірно, цей показник був ситуативним і викликаним спекулятивними діями. На міжбанківському ринку відмітка 10 грн. за долар не була пробита, але деякі операції проходили в коридорі 9,80 - 9, 90 грн. за долар. Ці найвищі точки ринку були взяті наприкінці січня 2009 року. В 2009 році рухи курсу нагадували синусоїду - цей рік відкрився злетом курсу, літо характеризувалося його спадом, восени зростання продовжилося, а кінець року традиційно відзначений зниженням котирувань.

З середини лютого 2010 року міжбанківський валютний ринок України демонструє наочні ознаки стабілізації. На ньому, зокрема, спостерігається:

-        домінування пропозиції іноземної валюти над попитом на неї: за січень-квітень 2010 року обсяг чистої валютної пропозиції становив 2,6 млрд. дол. США;

- поступове підвищення ринкових котирувань гривні: з початку 2010 року гривня на
міжбанківському ринку укріпилася відносно долара США на 0,87 %. Як результат, з початку року
офіційний курс гривні до долара США зміцнився на 0,74 % [5].

Безпосередніми чинниками зазначених зрушень виступили:

-                 відновлення зростання середньоденних надходжень іноземної валюти, обсяги яких у квітні 2010 року збільшилися порівняно з січнем на 14,6 %;

- уповільнення відтоку іноземної валюти на користь нерезидентів: їх щоденні обсяги у квітні знизилися в порівнянні з січнем на 14,8 % [5].

Завдяки зазначеному на міжбанківському валютному ринку України вперше, після вересня 2008 року, сформувалася чиста пропозиція іноземної валюти, середньоденний обсяг якої становив в лютому 0,4 млн. дол. США, в березні - 59 млн. дол. США, а в квітні - 75 млн. дол. США. За цих умов Національний банк України отримав можливість активізувати купівлю іноземної валюти. Додатне сальдо його валютних інтервенцій з початку 2010 року становило 1338 млн. дол. США проти «-5,6 млрд. дол. США» у відповідному періоді 2009 року.

Незважаючи на паузу у програмних відносинах з Міжнародним валютним фондом, Національний банк України суворо дотримується зобов'язань у сфері валютних відносин, окреслених у Меморандумі про економічну та фінансову політику. Так, офіційний курс гривні до долара США встановлюється за результатами торгів на міжбанківському валютному ринку; відсутня множинність валютного курсу; міжнародні резерви підтримуються на безпечному рівні.

Враховуючи зазначені зрушення, Національний банк України і надалі сприятиме стабілізації курсової динаміки гривні шляхом нівелювання різких коливань її обмінного курсу та зниження загальних валютних ризиків.

За сучасних економічних умов, ускладнених світовою фінансовою кризою, національний валютний ринок переживає далеко не найкращі часи. Співвідношення гривні та долара хвилює не тільки професіоналів, а й широкі верстви населення України. Проте, крім дій Національного банку України, на валютні курси в Україні впливають і події світових валютних ринків. У найближчій перспективі валютний ринок буде підданий ще більшому дисбалансу, оскільки погіршаться темпи економічного зростання як на світовому рівні, так і в межах нашої держави.

Тільки виваженими рішеннями та ринковими методами можна врівноважити валютний ринок України, проте на сьогоднішній день ми бачимо спроби повернення до командного управління валютним ринком, що є цілком неприйнятним. Національна валютна система потребує постійного вдосконалення, що забезпечить Україні стабільний розвиток в майбутньому, а також визнання нашої грошової одиниці світовим валютним ринком.

В процесі удосконалення системи регулювання валютного ринку в Україні доцільно використовувати досвід зарубіжних країн. На сучасному етапі в Україні ефективно можуть бути застосовані такі механізми країн, що пов'язані з оптимізацією режиму валютного курсу; особливістю застосування валютних інтервенцій за умови дії плаваючого валютного курсу; репатріацією валютних цінностей.

Удосконалення чинного валютного законодавства є одним з пріоритетних на даний час напрямків реформування системи валютного регулювання в Україні [7].

Підвищенню ефективності функціонування валютного ринку в Україні сприятиме розробка концептуальних засад валютної політики. Цей процес має передбачати: виділення короткострокових (до 1 фінансового року) та довгострокових (на 4-5 років) цілей валютної політики; встановлення взаємозалежностей між ними та механізму їх реалізації; побудову валютної політики у відповідності з тенденціями розвитку відповідних ринкових механізмів та визначеними загальними напрямками розвитку економіки країни; виявлення факторів, які визначатимуть перспективи розвитку системи валютного регулювання, та наслідків реалізації валютної політики; урахування фінансово-економічних та політичних ризиків як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках, а також досвіду побудови систем валютного регулювання зарубіжних країн.

При визначенні перспектив розвитку системи валютного регулювання України обов'язково мають враховуватися особливості валютних політик зарубіжних країн, оскільки економіка України є відкритою, а отже, залежною певною мірою від дій основних зовнішньоекономічних партнерів.

Для подальшого вдосконалення валютної системи України потрібно вирішити наступні проблемні завдання: прискорення ринкової трансформації, забезпечення фінансової стабільності та інтегрування України до Євросоюзу; відповідність умов кредитування України міжнародними фінансовими інститутами; зростання структурних перетворень, формування розвиненого внутрішнього ринку; мобілізація та ефективне використання внутрішніх фінансових ресурсів; дотримання економічного обгрунтування і загально визначених меж і порогів рівня зовнішньої заборгованості відповідно до міжнародних критеріїв платоспроможності держави; залучення альтернативних зовнішніх джерел фінансування міжнародних фінансових відносин України.

Отже, в 2011 році динаміка валютного ринку буде повністю залежати від цін на нафту та економічної і політичної ситуації у світі. З огляду на те, що на даний момент ознак відновлення світової економіки немає, і економічний спад вже досяг такого рівня, що за півроку-рік досягти колишніх показників макроекономічної статистики неможливо, наш прогноз є досить песимістичним і будується,

 

 

 

виходячи з передбачуваної вартості нафти. Очевидно, що навіть якщо до середини 2009 року біржові індекси будуть показувати стабільне зростання, досягти максимальних рівнів року, що йде, не вдасться.

На нашу думку тільки виваженими рішеннями та ринковими методами можна врівноважити валютний ринок України, проте на сьогоднішній день ми бачимо спроби повернення до командного управління валютним ринком, що є цілком неприйнятним. Національна валютна система потребує постійного вдосконалення, що забезпечить Україні стабільний розвиток в майбутньому, а також визнання нашої грошової одиниці світовим валютним ринком.

Список використаних джерел

1.  Белінська Я. Можливості і наслідки валютно-фінансової лібералізації в Україні / Я. Белінська // Вісник Національного банку України. - 2008. - № 1. - С. 28-34.

2.           Кабанов В. Г. Сучасний стан валютного ринку України та шляхи стабілізації негативних явищ в умовах кризи / В. Г. Кабанов // Зовнішня торгівля: право та економіка. - 2009. - № 4. - С. 53-58.

3.           Пасічник О.В. Валютний курс гривні: динаміка та основні чинники формування / О.В. Пасічник // Актуальні проблеми економіки. -2009. -№ 8. -С. 98-110.

4.           Національний банк України. Розвиток валютного ринку України у 2010 році [Електронний ресурс].

5.           Валютний ринок України демонструє ознаки стабілізації [Електронний ресурс].

6.           Підсумки року: Валютний ринок України у 2009 році [Електронний ресурс].

7.           Юрій С.М. Національний валютний ринок в контексті світового економічного простору [Електронний ресурс].