Виконали: Панасюк Б. А., Мочернюк В.

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ МОЛОДІ НА РИНКУ ПРАЦІ

Вступ

 Молоді, яка отримала освіту,  важко  вперше влаштуватися на ро­боту, яка б  відповідала отриманій професії або спеціальності. Одним із варіантів вирішення цієї проблеми є активна політика держави спрямована на забезпечення робочими місцями молодих людей.

Протягом останніх років Україна зробила багато для формування і реалізації нової державної молодіжної політики, спрямованої на створення державою умов для надання кожній молодій людині соціальних послуг з навчання, професійної підготовки та працевлаштування. Статтею 43 Конституції України зазначено, що "кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він сам вільно обирає або на яку вільно погоджується, а ст. 46 закріплює, що "громадяни мають право на соціальний захист у разі... безробіття з не залежних від них обставин", тобто захист також гарантується з боку держави [1].

Актульність теми

Тема працевлаштування молоді є дуже актуальною. З кожним роком на ринку праці вимоги до робітників зростають і молоді все важче влаштуватись на роботу. В умовах кризи пропозиція робочих місць значно скоротилися, а отже і шанси людини без стажу влаштуватись на роботу мізерні.

Зростає частка працівників з вищою освітою, попитом користуються професії лікаря, юриста, економіста.  За тверджен­ням групи експертів Світового банку, вища освіта є визначальною для економічного і соціального розвитку, але в нашій країні вища освіта перетворилась на бренд, через який в країні не вистачає людей з виробничими спеціальностями. А отже знайти роботу випускникам вузів з «популярними» спеціальностями вдвічі важче.

 

Висвітлення проблеми.

Праця молоді має розглядатися перш за все в розрізі регіонів та підсистем ринку праці. В селах та містах проблеми працевлаштування дуже різняться. Подекуди у сільській місцевості знайти роботу в принципі не можливо.

Важливою підсистемою ринку праці є регіональний ринок праці молоді. Цей ринок вивчений значно менше регіонального ринку праці, однак заслуговує на самостійне існу­вання, тому що охоплює значні та специфічні верстви працездатного населення та вагомо впливає на роз­виток регіону та реалізацію Кон­цепції державної регіональної по­літики. О.О. Юшкевич зазначає, що ринок праці молоді, як складова ринку праці, є продуктом історично­го розвитку ринкових відносин і ха­рактеризується специфікою форму­вання в конкретних умовах функці­онування економічної системи.

На стан ринку праці впливає рівень життя та стан­дарти життя молоді. Високий рівень та стандарти життя молодих людей  прояв­ляються у вимогах до умов праці. Це перш за все стосується опла­ти праці, шкідливих умов, травматиз­му,та звісно престижності роботи.

Освіта розглядається як ін­вестиції в людський капітал, який в постіндустріальному суспільстві є найбільш вагомим елементом національ­ного багатства. Під людсь­ким капіталом дослідники розуміють накопичені продуктивні здібності, знання, обдарування [4].

Недосконалість законодавчих актів стосовно регулювання ринку праці молоді не дозволяє ефективно організувати відносини між учасни­ками даного процесу. Погана робота механізму працевлаштуван­ня молоді зменшує ефективність її використання в економічній сфері, в свою чергу недосконалість системи соціального захисту призводить до психологічних та фізичних проблем працюючих.

Молодь більше за інших потер­пає на ринку праці. Співробітниками Українського інституту соціальних досліджень встановили, що головною ознакою становища мо­лоді на ринку праці залишається дис­пропорція між пропозицією та попитом на робочу силу.  На сьогодні більшість молоді прагне працювати і мати власні кошти. Це доведено високим рівнем еко­номічної активності громадян віком 15—24 років, що становив у 2009 p. 41,8%. 25-29-річних - 90,3%.  Показник  ж реальної зайнятості молоді був нижчим, ніж всього населення. Отже, серед мо­лоді найбільш економічно активни­ми в основному є особи у віці 25—29 років. Водночас найменш конкурен­тоспроможною на ринку праці є мо­лодь віком 15 —19 років, яка здебіль­шого не має професійної освіти і дос­віду роботи. Рівень безробіття мо­лоді з вищою освітою, професійно-технічною та повною загальною сут­тєво вищий, ніж у відповідних груп всього працездатного населення.

Значну роль на ринку праці останні два роки відігравала криза. Вона призвела до ліквідації дея­ких підприємств та значного скоро­чення робочих. На­вчальні заклади, які готували робо­чу силу молоді, внаслідок обмежено­го фінансування здійснювали цю ро­боту, орієнтуючись в основному на стратегію виживання, в якій пріори­тетне місце мав попит населення на освітні послуги. Тобто в регіонах практично стихійно формується си­стема підготовки кадрів. Таким чином, утворився і підтримується дисбаланс у структурі попиту та про­позиції робочої сили молоді на регі­ональному ринку праці. Нині не існує визначеної відповідності рівня підго­товки робочої сили молоді робочим місцям у сфері зайнятості. Зокрема, не визначені робочі місця молодшо­го спеціаліста, бакалавра, магістра.

Пропозиції та висновки     

В конкурентній боротьбі за ро­бочі місця молодь має гірші шанси на працевлаштування. Велика частка молоді, яка не вит­римала конкурентної боротьби з представниками старших вікових поколінь, виштовхується на нерегу­льований ринок праці. Серед молоді досить поширеною є тіньова зай­нятість, що не сприяє нормальному розвитку робочої сили молоді.

Оплата праці молоді низька і не відповідає вимогам повного відтво­рення робочої сили, зміцнення здо­ров'я і відновлення рівня працездат­ності молоді. Серед молоді формується високий рівень безробіття і його реальні обсяги перевищують офіцій­ні дані.

Державна політика зайнятості не дуже ефективна, бо по суті вона на сьогодні являє собою пасивні заходи по виплаті допомоги по безробіттю. Розвинені країни застосовують активні заходи, але в Україні це неможливо, і тому ці заходи застосовуються лише у регіонах із середнім рівнем безробіття. Привабливим, але дорогим засобом є прямі державні вкладення в створення нових робочих місць. Значно кращу перспективу в українських умовах можуть мати заходи, спрямовані на комплексне регулювання попиту й пропозиції праці. Уряду слід звернути особливу увагу на категорії працівників, що працюють у певній фірмі, але зайняті неповний робочий час, або, що працюють тимчасово на різних роботодавців та прийняти ефективну економічну програму для подолання безробіття в країні.

Як показує практика, питання зайнятості населення повинні вирішуватись в районах та містах області, де щорічно розробляються та запро­ваджуються заходи програми зайня­тості. Необхідно здійснювати заходи, щодо регулюван­ня зайнятості населення, аналізу, прогнозування, формування та регу­лювання ринку праці.

Якісно роз­робка та здійснення нормативних актів щодо умов, прав та гарантій зай­нятості, механізму працевлаштуван­ня та соціального захисту забезпе­чать легке входжен­ня молоді в економічну сферу та за­доволення попиту на робочу силу молоді на регіональному ринку пра­ці.

 

Список використаної літератури

1.                 Василишина С.О. Особливості державного регулювання  ринку праці молоді // Економіка та держава – 2009- №3.-с.91-94.

2.                 Торгівля людьми і трударі з України // Безпека життєдіяльності. – 2009-№3.-с.28-34.

3.                 Сучасні проблеми зайнятості в Україні // Наукові доробки молоді вирішенню проблем Європейської інтеграції: збір наукових статей у 2 томах: Континент,  Т2.-2008 - с.153-157.

4.                 Котова О.В. Державна молодіжна політика: проблеми працевлаштування молоді // Наукові доробки молоді – вирішенню проблем Європейської інтеграції: збір наукових статей у 2 томах: Континент,2008  Т1.-2008 - с. 38-40 –Бібліографія. с.40.

5.                 Дотації на створення  перошого робочого місця для молоді. // Податки та бухгалтерський облік.—2008.-№42-с.37-44.

6.                 Бріт О.В. Сучасний зареєстрований ринок праці як інструмент державного регулювання забезпечення роботою фахівців з вищою освітою // Економіка та держава – 2009-№1-с.106-108.

7.                 Акіліна О.В. Аналітичний огляд ринку. // Формування ринкових відносин в України.—2008 -№10.-с.152-159. Бібліографія: с.159.