Экономические науки/__

Перепічка Р. С., науковий керівник Кравчук І. П.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Економічне зростання як основний показник розвитку

 і добробуту країни .

 

Економічне зростання є однією з найголовніших проблем, до якої постійно приверталася пильна увага політиків та науковців. Від темпів економічного зростання залежить динаміка економічного розвитку країни, її позиції на світовому ринку, а також можливості подальшого розвитку. Тільки на шляху економічного зростання можливим є досягнення динамічної макроекономічної рівноваги та стабілізації фінансової системи, досягнення виробничої і розподільчої ефективності споживання ресурсів, побудова обґрунтованої структури економіки країни. Саме тому економічне зростання є головною метою усіх економічних реформ.

В сучасній економічній літературі немає чіткого обґрунтування категорії „економічне зростання.” Частіше всього під економічним зростанням розуміють збільшення кількості товарів та послуг, які продукує національна економіка, або ж ототожнюють його зміст з поняттям економічного прогресу. Головним недоліком більшості визначень є те, що вони акцентують увагу не на якісних, а на кількісних характеристиках даної категорії і не враховують змін, які викликає таке зростання у межах економічної системи.

На нашу думку, під економічним зростанням національного господарства розуміється такий його розвиток, при якому збільшується реальний національний дохід.

Економічне зростання, як основний показник розвитку і добробуту будь-якої країни, є однією з головних макроекономічних цілей, досягнення якої обумовлено необхідністю випереджаючого зростання національного доходу порівняно з ростом чисельності населення для підвищення рівня життя в країні.

Найбільш розповсюдженим критерієм економічного зростання є темп зміни ВНП (ВВП) з врахуванням динаміки середнього рівня цін. В такому випадку логічним буде визначення економічного зростання як «…збільшення масштабів сукупного виробництва та споживання в країні, що характеризується такими макроекономічними показниками, як ВНП, ВВП, національний дохід. Воно вимірюється темпами зростання або приросту даних показників в кінці та на початку періоду або відношення приросту показника до його попереднього значення» [2].

Середньорічний темп приросту ВВП являє собою середню геометричну прогресію темпів приросту за певну кількість років.
      Для полегшення розрахунків зазвичай використовується "правило 70", яке стверджує, що якщо якась змінна зростає темпом х% за рік, то її величина подвоїться приблизно через 70 / х років. Якщо ВНП на душу населення щорічно зростає на 1%, то його величина подвоїться через 70 років (70 / 1). Якщо ВВП на душу населення зростає на 4% на рік, то його величина подвоїться приблизно через 17,5 років (70 / 4). Так, кожне покоління американців вважає своєю метою залишити після себе подвоєний ВВП для майбутнього покоління. Для цього економіка повинна мати середні темпи зростання, приблизно рівні 3% на рік. 

Кемпбелл Р. Макконнелл та Стенлі Л. Брю визначають економічне зростання як «…збільшення виробничих можливостей, що проходить зі збільшенням кількості використовуваних факторів виробництва або вдосконаленням техніки і технології» [3, с.634]. Аналогічний підхід застосовують Рудігер Дорнбуш та Стенлі Фішер, які стверджують, що «економічне зростання - це зростання реального ВВП» [4, с.21].

За останні 100 років реальний ВВП на планеті зростав щороку в середньому на 3,2 %, що забезпечувало кожні 22 роки подвоєння народного багатства. У розрахунку на душу населення ВВП зростав щороку на 1,8 % або подвоювався кожні 39 років [6].

При наявному в Україні ВВП на душу населення у 800 дол. США та середньосвітовому у 4000 дол. США, за оцінками вітчизняних вчених, Україна досягне середньосвітового рівня розвитку за умови шестипроцентних темпів зростання (критичний рівень ) приблизно через 38 років. Відомо, що США знадобилося 47 років, щоб подвоїти ВВП на душу населення, Японії — 33, Індонезії — 17, Південній Кореї — 10 років [1].

За даними Держкомстату, валовий внутрішній продукт (ВВП) України за 10 міс. 2010 р. виріс на 4,6%. [5]

У відповідності з “правилом 70” та на основі зростання ВВП країни за рік, можна спрогнозувати, коли ВВП збільшиться удвічі. Отже, проведемо аналіз і  спробуємо  спрогнозувати подвоєння ВВП в таких країнах: в Україні, Росії, Білорусії, США і Німеччині:

Країна

Обсяг ВВП у 2007 р., млн. дол. США

Обсяг ВВП у 2008 р., млн. дол. США

Темп зростання, %

Термін подвоєння ВВП, роки

Україна

142719

180355

26

2,7

Росія

1300000

1667000

28

2,5

Білорусь

45276

60763

34

2,1

США

14062000

14369000

2

35

Німеччина

3329000

3635000

9

7,8

 

де  темп зростання Т = (Y2008 Y2007 ) / Y2007 * 100%

      З "правила 70" випливає, що після ряду років швидко зростаюча економіка застосовує процентну величину темпу економічного зростання до більшої первісної величини ВВП, і загальний випуск збільшується швидше в більш повільно зростаючих економіках. Як ми бачимо, економіка, яка зростає з темпом 2% (США) подвоїть свій ВВП приблизно через  35 років, а в економіці з 26%-ним темпом зростання (Україна), подвоєння ВВП буде відбуватися кожні 2,7 років. Дана ситуація зумовлена тим, що в США в 2008 році розпочалась фінансова криза, яка згодом охопила весь світ. Явище, коли бідніша країна починає розвиватися більш швидкими темпами, ніж більш багата країна, оскільки вона має спочатку більш низький виробничий потенціал і рівень ВВП, отримало назву ефекту "швидкого старту".

Звісно на цей показник абсолютно орієнтуватись не можна, адже він є досить умовним і не враховує економічних нестабільностей та криз в країнах.

Отже, збільшення темпів економічного зростання є досить важливим і незаперечним завданням. Економічне зростання має важливіше значення, ніж стабільність. Це пояснюється тим, що саме завдяки такому процесові з'являється більша можливість для вирішення соціально-економічних проблем як у межах держави, так і на міжнародному рівні, підвищується матеріальний добробут та рівень життя населення. 

 

 

Література

1.  Архангельский Ю. Бідність, податки та економічне зростання [Текст / Ю. Архангельський, О. Радзієвський, А. Алексєєв // Економіка України – К. : «Преса України» – 2006 р. – №5.

2.     Словарь экономический:  [Електронний ресурс] // Режим доступу:  http://www.economi.polbu.ru

3.     Кемпбелл Р. Макконелл. Аналітична економія: принципи, проблеми і політика. - Ч.1: Макроекономіка / Р.М.Кемпбелл, С.Л. Брю; Пер. з англ. - Л.: Просвіта, 1997. - 671 с.

4.     Дорнбуш Р. Макроекономіка / Р.Дорнбуш, С.Фішер; Пер. з англ. В.Мусієнко, В.Овсієнко. - К.: Основи, 1996. - 814 с.

5. Офіційний сайт Державного комітету статистики // Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua

6.  http://www.finance-library.com.ua