Лубенець А.К.

                                                                                                      Студентки 4 курсу

Дніпропетровський університет економіки та права

імені Альфреда Нобеля

 

ВЛАСНІ ТОРГІВЕЛЬНІ МАРКИ УКРАЇНИ

    

     Розвиток вітчизняного роздрібного ринку, об'єкти якого пов'язані з найперспективнішими напрямками бізнесу, обумовлює посилення конкуренції між його учасниками. Ці процеси спонукають суб'єктів ритейлу до створення та розвитку власних (приватних) торгівельних марок (ВТМ) – private labels (PL), що їх вони використовують як інструмент конкурентної боротьби у змаганні за споживача.

     Виникнення приватних торгівельних марок пов'язане з активним розвитком роздрібної торгівлі, суб'єкти якої задля перемоги у конкурентному змаганні з іншими учасниками ринку змушені були створювати продукцію під власною маркою.

     Власні (приватні) торгівельні марки (ВТМ) - private labels (PL) - це товари, що їх виготовляють самі мережі або виробничі підприємства на замовлення цих мереж і що призначенні для реалізації всередині торгівельних структур.

     Уперше зазначену  практику застосувала у  1869 року британська мережа  Sainsbury,  яка запропонувала покупцям бекон під власним іменем. Проте масовості використання товарів PL набуло тільки в кінці XX ст.., після того як французька компанія Carrefour у середині 70-х pp., почала реалізувати продукцію власного фасування. І сьогодні товари private labels широко використовуються в усьому світі  у країнах із розвішеною мереженою торгівлею їхня частка сягає 30 - 40 % від обсягу продажів.

     Сегмент ВТМ динамічно розвивається і за темпами зростання продажів випереджає бренда виробників (національні оренди),  оскільки багато ритейлерів не шкодують грошей на розвиток власних марок.

    У цьому напрямку стала компанія  „Фуршет",  яка під своєю  маркою продає вареники, кондитерські вироби, випічку, плодоовочеві консерви, крупи тощо. Новацією також є поява супермаркету-ресторану «Гурман-Фуршег» де запропоновано широкий асортимент власної продукції. Велика торгівельно-промислова група Rainford більше знана завдяки не стільки магазинам, скільки своїм товарам - горілці „Карат", шоколадові „Millenium", молочним виробам „Браво", „Щодня", безалкогольним напоям Bon Boisson, а також товарам непродовольчого сегмента - взуття, телевізорам, побутовій техніці тощо.

     Проте,   як  свідчить   світовий  досвід  (зокрема  досвід  одного   з  найбільших  німецьких дискаунтерів Aldi), перехід на реалізацію виключно ВТМ себе не виправдав, оскільки значна частка споживачів усе-таки орієнтується на національні оренди. Такий факт є об'єктивним, оскільки переваги виробників сильних брендів полягає в можливості застосування складних сучасних технологій та значних фінансових можливостей для реклами. Крім того, як правило, private labels не застосовують   для престижних, „іміджевих" товарів. Видається, що й у майбутньому в технологічно складних і чутливих до іміджу сферах домінуватиме виробник, а позиції ритейлера посилюватимуться у тих сегментах,   де   він   має  тісний  контакт   зі  споживачем   і  де   потрібна  лише   гарантія  якості  й функціональної ефективності продукту. Успіх матимуть також суб'єкти роздрібної торгівлі з власними брендами „місця призначення" (свіжі та готові продукти, випічка тощо), що сформують стійку диференційовану   перевагу   і   потребу   здійснення   споживачем   закупівель   саме   у   них   завдяки максимальному врахуванню споживчих вимог щодо якості, ціни й асортименту товарів, зручності упакування, рівня обслуговування тощо.

Власні бренди МЕТРО Кеш енд Керрі представлені в різних цінових сегментах, починаючи від базового і до А-брендів. Найбільш відомі приватні марки МЕТРО Кеш енд Керрі: ARO (бренд «оптимальної» ціни для широкої лінійки базових продуктів). Слоган, яким користується ця марка наступна «ARO - Завжди вигідна пропозиція!»

ARO пропонує широкий асортимент (понад 400 продовольчих та 200 непродовольчих товарів) повсякденного вжитку за дуже вигідними цінами. ARO - це надійні стандарти якості зручні розміри упаковок, а також оптимальне співвідношення "ціна-якість".

Лозунг Aro: « Aro - те, що я обираю в першу чергу. Гарантована якість за найкращою ціною.» 

З огляду на сказане створення та просування нових конкурентноспроможних брендів в Україні, у тому числі й private labels, є досить перспективним, проте потребує постійної уваги та розвитку. Такі досягнення додають змогу PL – товаром конкурувати з національними і світовими брендами не лише у сегментах нижчих цінових категорій, а й у набагато ширшому та перспективнішому спектрі, а торговельним мережам – чесно виборювати право бути успішними в умовах світу, що глобалізується.

 

Список літератури:

1.     Офіційний сайт компанії «МЕТРО», http://www.metro.ua/servlet/PB/menu/-1_l40/index.html

2.     Панкрухин А.П. Маркетинг: Учеб. пос. – К.: КНЕУ, 2005.

3.     Полторак В.А. Маркетингові дослідження: Навч. пос. – 2-е вид. – К.: Центр навчальної літератури, 2003 – 387 с.