УДК

                                                          Воробйова Світлана Сергіївна, студент

Одеська національна академія харчових технологій

Сучасні проблеми стимулювання інноваційної діяльності підприємств  харчової промисловості України

 

Анотація

В статті розкрито проблеми стимулювання інноваційної діяльності харчової промисловості в Україні. На основі проаналізованих літературних джерел, нормативно-законодавчих документів та статистичної інформації були виявлені  тенденції та особливості розвитку інновацій в галузях харчової промисловості. Обґрунтовано шляхи вирішення проблем інноваційного розвитку та напрямки стимулювання інноваційних процесів в харчовій промисловості.

Ключові слова: харчова промисловість, інновації, інноваційна діяльність підприємства,  конкурентоспроможність, стимулювання.

                                        

                                                  Abstract

The problems of stimulating innovation activities of food industry in Ukraine are uncovered in article. Based on the analyzed literature, regulatory and legislative documents and statistics the  tendencies and characteristics of innovation in the food industry have been revealed.The ways of solving the problems of innovative development and directions of  stimulation of  innovative processes in the food industry have been grounded.

 Keywords: food industry, innovations, innovative activity of the enterprises, competitiveness, stimulation.

Постановка проблеми. Високий рівень економічного розвитку розвинутих країн світу пов'язаний з формуванням інноваційних систем, що охоплюють всі сфери життя суспільства. Вони ґрунтуються на взаємодії трьох ключових факторів: науки, техніки та знань і проявляються  в розробках інноваційних процесів та впровадженні  досягнень науки та техніки. Становлення України як конкурентоспроможної держави особливо в умовах економічної кризи неможливе без впровадження новітніх конкурентоспроможних технологій [1, с.21]. Ефективна, високопродуктивна харчова промисловість як системоутворюючий елемент української економіки залишається  пріоритетом в забезпеченні економічної безпеки нашої держави. Гостра конкуренція, яка зумовлена процесами інтеграції та глобалізації, складність виходу на світовий продовольчий ринок вітчизняної продукції вимагають інноваційного розвитку харчової промисловості. Але сучасна економічна ситуація в Україні характеризується низьким рівнем використання наукових знань, вкрай повільно відбувається нарощування інноваційного виробництва.

Аналіз останніх публікацій. Дослідженням питань інноваційного розвитку присвячено багато праць таких вітчизняних вчених  як  О.Савченко,  О.І. Амоша, О.О. Лапко. Чимало науковців присвячували свої дослідження  проблемам підвищення інноваційної активності підприємств. Так,  розглянуто проблеми активізації інноваційних процесів в харчовій промисловості України в працях Д.Ф. Крисанова,  Л.І. Федулової [2], Л.В. Дейнеко [3], О.М. Кудирка [4] й  в роботах окремих фахівців Інституту економіки та прогнозування, Інституту економіки промисловості та ін.

Виходячи з наукових досліджень, можна зробити наступні висновки: по-перше, інноваційний шлях розвитку дасть змогу вивести економіку країни на новий високотехнологічний рівень та інтегрувати в світову економічну спільноту; по-друге, інновації забезпечать підвищення  конкурентоспроможності вітчизняної  продукції  та стійке соціально-економічне зростання.

В  розглянутих наукових розробках розкрито існуючу проблему інноваційних процесів в харчовій промисловості та обґрунтовано роль і необхідність їх активізації.

Однак, відчутним недоліком є те, що в жодній науковій праці не приділяється належної уваги розробкам практичних рекомендацій щодо  шляхів стимулювання та активізації інноваційних процесів як на підприємствах харчової промисловості,  так і всієї промисловості в цілому. Крім того, серед проаналізованих досліджень автором не було знайдено  чіткого обґрунтованого аналізу інноваційного розвитку в харчовій промисловості по галузям, який би дав можливість виявити певні закономірності та тенденції в економіці й розробити конкретні  шляхи стимулювання інноваційних процесів в пріоритетних галузях харчової промисловості країни.

 Постановка задачі. На сучасному етапі розвитку інноваційні процеси харчової промисловості мають багато перешкод. Для їхнього подолання  необхідно вирішити низку  соціальних, економіко-правових та інших питань як на рівні окремого підприємства, так і в межах всієї країни. Актуальність розв’язання цих проблем пов’язана зі стратегічним значенням харчової промисловості для економічного розвитку та світової інтеграції України на основі конкурентоспроможної якісної продукції та завоювання певної частки світового продовольчого ринку.

Метою дослідження є  визначення основних шляхів активізації та розробка практичних рекомендацій щодо стимулювання інноваційної діяльності на підприємствах харчової промисловості, базуючись на досвіді зарубіжних країн. Запропоновані заходи дадуть можливість перейти на суттєво новий прогресивний рівень інноваційної діяльності, забезпечивши при цьому економічне зростання, конкурентоспроможність вітчизняної продукції відносно зарубіжних виробників

Виклад основного матеріалу. В сучасних умовах, коли  економічний підйом безпосередньо пов'язаний з інноваційною моделлю розвитку, проблемним залишається становище України як держави на перехідному етапі до ринкової економіки, що базується на високопродуктивному та ефективному зростаючому виробництві.

 У зв’язку з недостатньо розвинутим механізмом регулювання інноваційного процесу простежується  застій та зниження показника інноваційної активності. Отримані знання та їх технологічне застосування забезпечують в Україні лише 5-10% економічного зростання, тоді як у розвинутих країнах – до 90% [5]. Тому в масштабах всієї країни треба приділити належну увагу ефективній інноваційній політиці ,що буде спрямована на стимулювання та активізацію інновацій в промисловості, насамперед, в харчовій. Це, в свою чергу, забезпечить підвищення конкурентноздатності національної економіки до рівня розвинутих країн світу та соціально-економічне зростання суспільства. Організація та проведення ефективної стимулюючої інноваційної політики  має стати пріоритетним при націленні  на 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Список використаних джерел та літератури

1. Комеліна О.В. Напрямки вдосконалення фінансового механізму забезпечення інноваційної діяльності в Україні в сучасних умовах /О.В. Комеліна // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – №17. – С.21–28.

2. Федулова Л.І. Інноваційний розвиток промисловості України: тенденції та закономірності / Л. І. Федулова.// Актуальні проблеми економіки. – 2007. – № 3. – С. 82–97.

3. Дейнеко Л.В. Проблеми наукового забезпечення розвитку харчової промисловості України/ Л.В.Дейнеко, М.П.Сичевський// Проблеми оцінки економічного потенціалу підприємства та механізм використання його  показників:  матеріали всеукраїнської наук.-практ. конф. – Суми: Вид-во Сум ДУ.–  2004. – С. 11–14.

4. Кудирко О.М. Сучасний стан інноваційної діяльності у підприємствах харчової промисловості України // Економіка АПК, 2004.– с.103–104.

5.Закон України Про наукову і науково-технічну діяльність: Від 1.12.1998 р. № 284-XIV//Економіка АПК, 1999. – №2 – С. 66-68.