Сакун Л.М., Плєшкова М.В.

Кременчуцький національний університет  імені Михайла Остроградського

Активізація інноваційної діяльності промислових підприємств міста Кременчука

 

Вичерпання чинників екстенсивного економічного розвитку обумовлює постійне посилення уваги до пошуку нових факторів прискорення економічної динаміки, адекватних сучасному стану світової економіки. Відтак запровадження в Україні інвестиційно-інноваційної моделі економічного зростання з політичної мети перетворюється на об’єктивну необхідність, альтернативою якій є занепад національної економіки, втрата економічного, а, можливо, й національного суверенітету. Промислова політика в місті спрямована на утримання досягнутих обсягів виробництва, активізацію інноваційної діяльності, підвищення інвестиційної привабливості, що дозволить підвищити конкурентоспроможність промислової продукції на внутрішньому та світовому ринках. Все це обумовило актуальність обраної теми.

Об’єктом дослідження є промислові заводи міста Кременчука (ВАТ „Крюківський вагонобудівний завод”, АТ „Укртатнафта”, ВАТ „Кременчуцький колісний завод”) та перспективи їхнього розвитку.

Метою дослідження стала промислова політика в місті Кременчуці, яка спрямована на утримання досягнутих обсягів виробництва та їх покращення.

Інноваційна діяльність - діяльність, що спрямована на використання і комерціалізацію результатів наукових досліджень та розробок і  зумовлює випуск на ринок нових конкурентоздатних товарів і послуг. 

В листопаді 2008 року міською владою була проведена нарада з питання „Запобігання фінансово-економічної кризи на підприємствах міста”, на якій керівниками вагомих підприємств були визначені нагальні проблеми виробництва та надані пропозиції щодо подолання кризи.

Основні технічні досягнення вагомих підприємств міста за 2008 рік:

ВАТ „Крюківський вагонобудівний завод” вироблено 107 пасажирських вагонів, що у 3,1 рази більше ніж за 2007 рік. Підприємство будує складально-зварювальний корпус на 20 тис.кв.м. виробничих площ. На підприємстві впроваджено систему якості ISO 9001-2000 та ISO 9001-2001.

АТ „Укртатнафта” розробило Бізнес-план „Перший етап модернізації нафтопереробного заводу АТ „Укртатнафта” – „Підвищення якості бензинів і дизельних палив”. Одним з основних результатів реалізації даного проекту стане поглиблення переробки нафти та перехід на випуск нафтопродуктів, що будуть відповідати стандартам європейської якості.

ХК „АвтоКрАЗ” виготовлено 2512 автомобілів, освоєно виробництво автомобілів з правостороннім рульовим управлінням, колісних формул 6x4 та 6x6, що дасть можливість постачати вантажівки до Пакистану та Індії.

ВАТ „Кременчуцький колісний завод” виготовлено 3,7 млн.штук колісної продукції, впроваджено виробництво 21 нових видів найменування коліс та 2 видів ободу. Введено в експлуатацію лінію ґрунтування коліс методом катафорезу.

Спад обсягів виробництва за 2009 рік проти 2008 року відбувся у галузях: виробництво продуктів нафтопереробки (56,5%), видавнича діяльність (63,9%), оброблення деревини та виробництво виробів з деревини (66,7%), хімічна та нафтохімічна промисловість (84,2%), виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції (88,8%), добування корисних копалин (90,9%), металургійне виробництво (95,4%).

Шляхи подолання проблем та перспективи розвитку промисловості в Кременчуці:

- спрямування зусилля на мінімізацію зменшення обсягів промислового виробництва;

- підвищення ефективності використання виробничих ресурсів та науково-технічного потенціалу;

- зміцнення конкурентоспроможності української продукції та зниження енергоємності виробництва;

- підтримка експортної діяльності та просування вітчизняних товаровиробників на зовнішній ринок.

Зусилля будуть спрямовані на мінімізацію зменшення обсягів промислового виробництва підприємств міста за рахунок:

ХК АвтоКрАЗ” - розширення модельного ряду виготовляємої автомобільної техніки, поставок міністерству оборони України 1 тис. автомобілів, збільшення обсягів поставок в Російську Федерацію та освоєння нових ринків збуту в Південно-Східній Азії, Африці і Латинській Америці;

ТОВ „Кременчуцький автоскладальний завод” - розширення та нарощування виробництва в межах існуючих потужностей товариства, продовження робіт по технічному переозброєнню та освоєння нових видів продукції.

ВАТ „Кременчукм’ясо” - придбання і використання нового сучасного виробничого обладнання, застосувавння у виробництві нових технологій, відкриття цеху напівфабрикатів (пельмені „Фаро”) та розширення сеті магазинів у регіоні Західна Україна.

ТОВ „Кременчуцький шкірзавод” - введення в дію другого цеху з переробки шкірсировини та удосконалення існуючої на підприємстві технології переробки шкіри.

Головна ціль на 2010-2012 роки: стабілізація економіки, створення сприятливих умов для розвитку науки, заохочення інноваційної діяльності, сприяння технологічній модернізації і інвестиційній привабливості, забезпечення зростання обсягів виробництва та конкурентоспроможності промислового комплексу.

 

Література

1. Бюлетень Управління економіки Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради. – Кременчук : Кременчук, 2009. –Вип. 1. – С. 10–12.

2. Романенко О.Р. Фінанси : підручник /О.Р. Романенко. – К. : Центр навчальної літератури, 2004. – 312 с.