Сачук А. В., Романчук Р.Л.

Луцький національний технічний університет

Трудова міграція українців  за кордон.

Протягом останніх років в Україні спостерігається тенденція: доходи більшості верств населення не є достатніми для елементарного задоволення першочергових потреб, і це тому, що рівень мінімальної заробітної плати і реальної оплати  праці перебувають на рівні нижче прожиткового мінімуму. Ця тенденція вказує на наявність в Україні значного прошарку бідного населення. Так, за даними Міжнародної організації праці, близько 27-29% українців живуть за межею бідності [3, с.17]. Низькі заробітні плати, рівень соціальних стандартів, безробіття змушують наших співвітчизників покидати рідну землю. Нехтуючи, своїми майбутніми пенсіями, вони створюють власні фонди пенсійного заощадження, недовіряючи державним.

Дана тема є надзвичайно актуальною, оскільки на сьогоднішньому етапі розвитку України помітною проблемою є негативна динаміка народжуваності і смертності, що ускладнюється мінусовим сальдо міграції. Якщо дана проблема не буде вирішена найближчим часом, то за прогнозами ООН до 2050 року населення України скоротиться у два рази.

Висвітлення даного питання ми можемо побачити в дослідженнях Бойко З.О., Малаха І.О,  Ніколаєвського В.М., Петрової Я.В., Левцун О. та ін..

Сьогодні Україна – це міграційний донор, а не реципієнт. За різними оцінками від 4 до 7 мільйонів осіб здійснюють міграційні поїздки за кордон. При цьому правовий статус українських мігрантів дуже непевний - 60-70% не мають дозволу на проживання або працевлаштування. За даними Міжнародної організації міграції, близько 15 тис. українок зазнають сексуальної експлуатації за кордоном, а близько 100 тис. чоловік перебуває в трудовому рабстві. Багато з них були завербовані для заповнення непрестижних у країнах ЄС вакансій у сферах будівництва, сільського господарства, догляду за дітьми або літніми особами, господарських робіт у приватних домах, ресторанах або готелях.

Досить болісною для нашого суспільства стає проблема покинутих дітей. Після від'їзду одного з батьків на заробітки перед дитиною постає проблема емоційного дискомфорту, що призводить до таких наслідків як: погане навчання, затримки в психологічному і соціальному розвитку, вступ до злочинних угруповань [2].

Низькі зарплати є однією з основних причин масової трудової міграції українців за кордон. Якщо порівняти умови оплати праці в Україні і, наприклад, у сусідній Польщі, то при однаковому навантаженні чи аналогічній продуктивності праці люди отримують зарплати, які різняться в 5-10 разів.

Найчастіше трудові мігранти - це особи з середньою та середньою спеціальною освітою, кваліфіковані спеціалісти, які за кордоном зайняті в основному на некваліфікованих роботах. Як правило, їхня заробітна плата у кілька разів нижча заробітків корінних мешканців. Мігранти практично не мають можливостей для кар'єрного зростання і перебувають в умовах, які не відповідають засадам достойної праці [1].

З України виїжджають за кордон і вчені, і викладачі, і спеціалісти в області медицини та високих технологій, і програмісти. Тому проблема «витікання кращих інтелектуалів» для нашої країни є вкрай болючою і актуальною.

Таким чином, трудова міграція є серйозною державною проблемою. Але, на жаль, законодавча й виконавча влади не чують і адекватно не реагують на застереження вчених, які звертають на це увагу. Досі не вироблено чітких засад державної міграційної політики, не розширюється коло країн, з якими укладені угоди про взаємне працевлаштування громадян, практично не приймаються заходи щодо соціального забезпечення працюючих за кордоном. На державному рівні не вживається жодних ефективних заходів, спрямованих на те, аби люди не лише не від'їжджали на роботу за кордон, а навпаки, поверталися на батьківщину. 

В цілому економічні і соціальні наслідки еміграції робочої сили за кордон мають, безумовно, як позитивний, так і негативний ефект. Зовнішня трудова міграція українського населення має певні позитивні сторони. До найважливіших переваг цього явища слід віднести зменшення напруги на ринку праці, значні обсяги інвестицій, які отримує країна завдяки заробітчанству, підвищення платоспроможного попиту завдяки надходженню коштів від заробітчан. Крім того,зовнішня трудова міграція є джерелом досвіду, знань, міжособистісних контактів, школою бізнесу та ринкової поведінки [4, с.18].

Разом з тим, трудові мігранти в найбільш продуктивний період свого життя не беруть жодної участі у створенні національного доходу. Масова трудова міграція не сприяє наповненню пенсійного і соціальних фондів через відсутність відчислень від заробітної плати мігрантів. Держава ж втрачає свій кращий трудовий потенціал. Відтік молоді на роботу за кордон має негативні демографічні наслідки, руйнує сімейні відносини [1].

З метою подолання відтоку трудових ресурсів за кордон держава повинна спрямувати свою діяльність на створення нових робочих місць, подолання бідності ( в іноземних державах це переважно некваліфіковані спеціалісти, в Україні ж інтелектуальна еліта), створення міцного середнього класу, посилити внутрішню консолідацію населення.

Важливим є створення досконалої міграційна політика України, яка має спиратися на міждержавні угоди з країнами-потенційними користувачами нашої робочої сили.

Такі угоди повинні гарантувати правову й соціальну захищеність співвітчизників за кордоном, а також повинні передбачати планомірний, цілеспрямований відбір наших земляків, їх професійну підготовку й перепідготовку на місці, до виїзду за кордон,  умови проживання і, як уже зазначалося, компенсацію за підготовку кадрів нашою державою (витрати на виховання, освіту, оздоровлення та ін.). Важливою функцією молодої української дипломатії має стати захист інтересів громадян України за кордоном, незалежно від того, в якій країні вони перебувають.

Отже, якщо ми хочемо жити в багатій, розвинутій, успішній державі, ми повинні подолати негативні міграційні процеси, дбати про населення так, щоб у нього не було потреби покидати Батьківщину в пошуках кращого майбутнього і кожен громадянин гордився своєю національною приналежністю.

 

Література:

1.                Олекса Войтюк Трудова міграція українців за кордон та роль міграційного капіталу, електронний ресурс, [режим доступу]: http://ukrslovo.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=48:2009-05-27-17-30-36&catid=2:society&Itemid=5

2.                Григорій Смітюх Трудова міграція українців: правда та міфи, електронний ресурс, [режим доступу]: http://volynregion.org/news/trudova_migracija_ukrajinciv_pravda_ta_mifi/2010-01-20-1810

3. Вагрант Р. Внутрішній космос проблем // Народне слово. – 10 березня 2005.

4.Крупка Л. Трудова міграція як індикатор соціального, економічного та політичного життя країни / Л. Крупка //Наук. вісн. . – 2008. - № 1..