Бенедик О.Ю.
Науковий керівник: Гресько Дмитро Сергійович
Буковинська державна фінансова академія м.Чернівці
 


Економічний  зміст категорії конкуренція. Недобросовісна конкуренція

 
        
          Для конкурентної економіки характерним є функціонування на ринках певних товарів необмеженого кола виробників. Кожен з них у боротьбі за споживача змушений знижувати ціни, підвищувати якість продукції. Для цього їм необхідно постійно вдосконалювати технологію й організацію виробництва, підвищувати кваліфікацію кадрів, розвивати систему реалізації товарів. Це, у свою чергу, стимулює розвиток науки і техніки, сприяє міжнародній співпраці, підвищенню ефективності суспільного виробництва. Тобто конкуренція є рушійною силою, могутнім поштовхом розвитку всіх сфер життя суспільства. З іншого боку, конкуренція захищає кожного окремого споживача, забезпечуючи йому широкий вибір товарів і послуг за доступними конкурентними цінами.[1]
         За редакцією доктора економічних наук, професора К.Т.Кривенка, конкуренція – це економічне змагання за досягнення кращих результатів у області будь-якої діяльності, боротьба товаровиробників за найбільш вигідні умови господарювання, одержання максимального прибутку. [2]
         Економічна конкуренція (за визначенням ст.1 Закону України «Про захист економічної конкуренції») - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.[3]
         Отже, якщо поєднати економічне та юридичне визначення категорії конкуренція, ми отримаємо, що конкуренція – це економічне суперництво між виробниками продукції, робіт та послуг, за найкращі умови на ринку.
         В умовах сьогоднішньої  економічної кризи в світі та в Україні, зокрема, актуальним є питання недобросовісної конкуренції, що спричинена бажанням підприємців будь-якими шляхами зберегти свій бізнес.                              
          Недобросовісна конкуренція ( за визначенням ст.1 Закону України Про захист від недобросовісної конкуреції ) – це будь-які дії у конкуренції, що суперечать  торговим  та  іншим  чесним  звичаям  у  господарській
діяльності. Згідно цього ж Закону виділяють такі основні прояви недобросовісної конкуренції:
        1. Неправомірне використання ділової репутації субєкта господарювання:
                   - неправомірне використання позначень;

- неправомірне використання товару іншого виробника;
- копіювання зовнішнього вигляду виробу;
-порівняльна реклама.
2.Створення перешкод субєктам господарюванняму процесі конкуренції та досягнення неправомірних переваг у конкуренції:

     - дискредитація суб’єкта господарювання;
     - схилення до бойкоту суб ’єкта господарювання;
     - схилення постачальника до дискримінації покупця (замовника);
     - підкуп працівника, посадової особи постачальника;
     - підкуп працівника, посадової особи покупця (замовника);
     - досягнення неправомірних переваг у конкуренції;

       3. Неправомірне збирання, розголошення та використання комерційної таємниці:

- неправомірне збирання комерційної таємниці;
- розголошення комерційної таємниці;
- схилення до розголошення комерційної таємниці;

              - неправомірне використання комерційної таємниці.[3]

       На жаль, на сьогодні не має жодної галузі економіки, де б не мали місця прояви недобросовісної конкуренції. Підприємці застосовуючи ті чи інші види нечесної конкуренції спричиняють шкоду однаковою мірою як споживачам, так і конкуренції на ринку в цілому.
          Отже, ми дійшли висновку, що  конкуренція позитивно впливає на  розвиток суспільства, тому що споживачі мають змогу ознайомитися з перевагами та недоліками запропонованих їм товарів і вибирати з-поміж них ті, що можуть повністю задовольнити їхні потреби. Та на жаль, це не завжди так. Іноді продавці надають споживачам необ’єктивну інформацію про свої товари чи товари своїх конкурентів,  а також намагаються видати свої товари за ті, що виробляються іншими підприємцями і мають відоміші торгові марки та кращу репутацію. Тому конкуренція є корисною і рушійною силою розвитку суспільства, лиш тоді, коли не переходить нормативно-правові норми.
  

 Список використаних джерел:

 

1. Точилин, В. О. Формування функціональної ефективної моделі ринку: конкуренція та бар'єри, ринкова влада і державне регулювання економіки [Текст] / В. О. Точилин, В. В. Вегнер // Актуальні проблеми економіки. - 2009. - №2. - С. 23-38. - Бібліогр.: с.38.
2.Політична економія: Навч. посібник / К.Т. Кривенко, В.С. Савчук, О.О. Бєляєв та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф. К. Т. Кривенка. — К.: КНЕУ, 2001. — 508 с.
3. [ http://zakon.rada.gov.ua] – Офіційний сайт Верховної Ради України.