Экономические науки / Экономика предприятия

К.е.н. Бутиріна В.М., Васильєва М.С.

Донбаський державний технічний університет

ПРОБЛЕМИ ОЦІНКИ ВАРТОСТІ БІЗНЕСУ В УКРАЇНІ

 

Визначення ринкової вартості підприємства (бізнесу) стає необхідністю для підприємств, що функціонують у ринковій економіці. Це зумовлено тим, що вартість фірми, організації чи підприємства – є комплексним показником, що характеризує їх сучасний стан та перспективи розвитку. За таких обставин вартісна оцінка суб’єктів господарювання має стати невід’ємним інструментом управління власністю.

Питанням, що пов’язані з оцінкою вартості бізнесу, приділяли увагу не тільки зарубіжні, а й вітчизняні вчені та практики галузі, серед яких можна виокремити: Тертичну Н.В.[1], Світлого Д.О.[2], Курочкіну І.Г.[3], Шульгу А.В., Нагула Я.В.[4] та ін. Найбільша увага приділяється проблемам застосування методів оцінки бізнесу в Україні, особливостям оцінки підприємств, що належать до різних галузей народного господарства та особливостям оцінки бізнесу для певних цілей.

Метою статті є виокремлення та узагальнення основних проблем, що виникають в розрізі окремих підходів та методів оцінки вартості бізнесу в Україні.

З переходом України на засади ринкової економіки перед підприємствами постала необхідність впроваджувати ринкові механізми діяльності. З’явилося таке поняття, як оцінка вартості бізнесу. Але на сьогодні існує багато перешкод, проблем і труднощів, пов’язаних із цією діяльністю.

Сфера оцінки бізнесу багатогранна, вона включає не тільки оцінку матеріальних цінностей які знаходяться у власності підприємства, але і середовище його функціонування (зовнішнє та внутрішнє), його фінансовий стан, порівняльний аналіз із підприємствами-аналогами, прогнозування та оцінку майбутньої діяльності та ін. В Україні використання кожного із зазначених підходів оцінки супроводжується певними труднощами.

Однією з головних проблем, не тільки в Україні, а й в усьому світі, є складність пошуку необхідної інформації та проведення розрахунків. Деякі дані про діяльність підприємства підпадають під об’єкти комерційної таємниці, що не дає змогу вільно використовувати їх у розрахунках оцінки вартості підприємства. Особливо це стосується застосування методу порівняння підприємства із аналогічними.

Ще однією проблемою є те, що найчастіше бухгалтерська оцінка активів не співпадає з їх реальною вартістю, у більшості випадків вона є меншою. У таких умовах необхідна переоцінка всіх активів підприємства. Причому треба зазначити, що до оцінки окремих видів активів (нематеріальні активи, дебіторська заборгованість) необхідний певний окремий підхід. Все це ще раз підтверджує громіздкість розрахунків та необхідність великої кількості наявної інформації, коштів та кваліфікованих спеціалістів.

Треба зазначити, що деякі кроки у інформаційній сфері все ж було зроблено. Так законодавчо закріплено обов’язок для окремих суб’єктів господарювання публікувати свою звітність. Але тут теж є свої негативні моменти. Сьогодні на підприємствах України поширене, так зване, ведення подвійної звітності. Тобто найчастіше бухгалтерська звітність підприємств є не прозорою та не відповідає реаліям діяльності підприємства. Все це призводить до того, що іноді неможливо дати реальну об’єктивну оцінку вартості підприємства.

У зв’язку з політичною та економічною ситуацією в країні, в умовах мінливого зовнішнього середовища, підприємствам дуже важко спрогнозувати та спланувати свою діяльність. Це спричиняє проблеми при оцінці вартості підприємства дохідними методами (дисконтування грошових потоків, капіталізація прибутку, ін.). А формувати загальну оцінку вартості підприємства на основі лише декількох методів недоцільно, бо цей процес потребує комплексного підходу. Необхідно також зазначити, що вибір групи методів оцінки бізнесу залежить від цілей, за для яких вона здійснюється. Лиш порівнявши та зіставивши результати, отримані при використанні сукупності методів, можна дати об’єктивну оцінку вартості бізнесу.

На жаль підприємство не в силах впливати на фактори зовнішнього середовища (зміна рівня оподаткування, законодавчої бази, інфляція та ін.) та змінювати їх.

Оцінка бізнесу в Україні не має регулярного характеру. А в умовах постійних змін, як в діяльності самого підприємства, так і у країні в цілому, оцінку вартості, яка дана «сьогодні», не можна вважати об’єктивною та дійсною «завтра». На сьогодні ця проблема є найбільш актуальною через великі темпи інфляції.

Отже в Україні у сфері оцінки вартості підприємства існує багато труднощів. При чому найбільшою проблемою є те, що більшість цих труднощів викликана об’єктивними факторами, на які підприємства не можуть впливати. В таких умовах вони вимушені пристосовуватися до мінливого зовнішнього середовища. За таких обставин дуже важко дати реальну оцінку вартості підприємства дохідними методами.

В умовах неможливості визначення реальних і досить точних прогнозних даних, оцінка вартості ґрунтується не на перспективних показниках, а на основі вивчення динаміки окремих показників за минулі роки. Це дозволяє приблизно визначити окремі дані на майбутні періоди, наприклад на основі використання тренду.

Складність розрахунків є фактором високої вартості роботи осіб, що професійно займаються діяльністю оцінки бізнесу. Тобто це є для підприємства додатковими витратами, які у сучасних умовах можуть дозволити собі не всі суб’єкти господарювання. Тому в Україні не є поширеною регулярна оцінка вартості підприємства. Зазвичай оцінка проводиться лише при певних обставинах: необхідність залучення інвестиційних ресурсів; реструктуризація; оцінка ліквідаційної вартості; оцінка для здійснення додаткової емісії акцій чи їх викупу та ін. Крім цього може застосовуватися оцінка вартості не всього підприємства, а окремих його складових з метою кредитування та страхування.

В Україні напрям оцінки вартості підприємства «як діючого», поки що не набув популярності. В основному оцінка проводиться з певною метою. Це призводить до того, що підприємства не поспішають створювати умови для регулярної, поточної вартісної оцінки бізнесу (реальне відбиття показників у бухгалтерській звітності, ринкова переоцінка активів).

На сьогодні немає єдиного підходу та методики до оцінки вартості бізнесу. Отже, для того, щоб надати реальну, повну та об’єктивну оцінку потрібен комплексний підхід, що передбачає використання сукупності методів та підходів. Головними завданнями в Україні у цій сфері є створення необхідного підґрунтя для використання існуючих методик: нейтралізація та зменшення впливу негативних факторів, що становлять перешкоди для оцінки вартості бізнесу.

Література:

1.   Тертична Н.В. Комплексна оцінка вартості підприємства: Автореф. дис. на здобуття наукового ступеня кандидата екон. наук / Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля. – Луганськ, 2006. – 19с.;

2.   Світлий Д.О. Інформаційне забезпечення управління вартістю підприємства: Автореф. дис. на здобуття наукового ступеня кандидата екон. наук / Приазовський державний технічний університет. – Маріуполь, 2009. – 23с.;

3.   Курочкіна І.Г. Оцінка вартості бізнесу суб’єктів господарювання (на прикладі металургійних та коксохімічних підприємств): Автореф. дис. на здобуття наукового ступеня кандидата екон. / Науково-дослідний центр індустріальних проблем розвитку НАНУ. – Х., 2007. – 23с.

4.   Шульга А.В., Нагул Я.В. Стоимость бизнеса как основа для принятия управленческих решений / Киевское отделение Украинского общества оценщиков: статьи и доклады членов организации. – Режим доступу: http://uto-kiev.com.ua/in6-4.html