Право/5. Уголовное право и кримінологія

 

Плутицька К. М.

аспірантка Запорізького національного університету

 

Деякі аспекти негативних наслідків від примушування до вступу в статевий зв'язок для жертви цього злочину

 

 

Статеві злочини, а в тому числі і примушування до вступу в статевий зв'язок, відповідальність за яке передбачена ст. 154 Кримінального Кодексу України, становлять собою велику суспільну небезпеку, характеризуються виключною аморальністю та цинічністю дій винних. Примушування до вступу в статевий зв'язок повязане з посягання на статеву свободу особи, у більшості випадків жінки, цей злочин може заподіяти особі глибоку психологогічну травму, завдати серйозної шкоди її здоровю [1, с. 435].

Негативний вплив примушування до вступу в статевий зв'язок залежить від його ступеня тяжкості й тривалості, а також від психологічного та психічного стану жертви. У деяких випадках жертва тяжкого або тривалого примушування може зазнати той же психологічний ефект, що й жертва зґвалтування. Ставлення до потерпілих від примушування до вступу в статевий зв'язок у ході розслідування або судового розгляду справи може бути досить жорстоким, і заподіяти ше більше шкоди їхньому життю, здоров'ю, психіці. Залежно від обставин, жертви примушування до вступу в статевий звязок можуть відчувати як легке роздратування так і страждати від крайньої психологічної шкоди, а вплив на кар'єру жертви й життя може бути як мінімальним, так і зруйнувати їх. Так, згідно дослідженням, проведенним американськими вченими, деякі наслідки примушування до вступу в статевий зв'язок можуть виражатися у наступному:

·                     зниження ефективності праці на роботі, через те що жертва намагається вирішити проблему примушування і ймовірних наслідків;

·                     збільшення кількості прогулів, через спробу уникнути переслідувань, хворобу або стрес, викликаних примушуванням до вступу в статевий звязок;

·                     зміна навчальних планів, погіршення академічних показників ;

·                     помста з боку примушувача, або його колеги, друзів, у випадку, якщо особа подала заяву про вчиненний щодо неї злочин до правоохоронних органів;

·                     особисте життя потерпілої особи стає предметом суспільної уваги: вона стає об’єктом пліток, відбувається дискредитація репутації жертви;

·                     погіршення стосунків з рідними, друзями;

·                     остракізм з боку професійних або академічних сфер;

·                     зміна місця проживання, роботи або навчання;

·                     втрата робочого місця й доходів.

Жертви примушування до вступу в статевий зв'язок також можуть зазнати наступну фізіологічну шкоду здоров’ю :

·                     депресію

·                     тривогу й / або приступи паніки

·                     травматичний стрес, посттравматичний стресовий розлад;

·                     безсоння й / або кошмари;

·                     труднощі з концентрацією;

·                     головні болі;

·                     втому або втрату мотивації;

·                     втрату відчуття часу;

·                     проблеми зі шлунком; шлунково-кишкові розлади;

·                     розлади обміну речовин (втрата ваги або збільшення);

·                     відчуття гніву або жорстокості стосовно винних;

·                     відчуття безсилля, безпорадності або втрати контролю;

·                     підвищення кров'яного тиску;

·                     втрату впевненості в собі й самоповаги;

·                     загальну втрату довіри до людей, проблеми в інтимній сфері;

·                     сексуальну дисфункцію;

·                     суїцидальні думки або спроби самогубства.

Звичайно, вищеперелічені наслідки не можуть бути отримані тільки від примушування до вступу в статевий звязок, - вони є сукупним результатом примушування, погроз та принижень, які зазнавала жертва.

Примушування до вступу в статевий зв'язок викликає незадоволення від виконуванної роботи, веде до втрати кадрів через звільнення. Збільшення конфліктності в у колективі також зменшує успіхи в досягненні фінансових цілей. Примушування до вступу в статевий зв'язок можуть підірвати етичні стандарти, і дисципліну в організації, установі, на підприємстві.

В освітньому середовищі, де відбуваються примушування до вступу в статевий звязок, вплив може бути подібним, наслідкам у трудовій сфері: збільшення пропусків занять студентами, конфлікти серед студентів, зниження академічних показників, втрати довіри до етичних стандартів освітнього закладу.

Отже, вчинення примушування до вступу в статевий завдає шкоди не тільки особі постраждалої від злочину. Цей злочин, хоча й опесердковано, завдає шкоди репутації того закладу, установи, підприємства чи організації, де працює особа, що примушує до вступу в статевий зв'язок. На нашу думку, з огляду на високу латентність цього виду злочину, керівники, власники установ, підприємств, організацій у першу чергу повинні бути зацікавдені у запобіганні примушуванню до вступу в статевий зв'язок на робочому місці.

 

Література:

1.                 Кримінальний кодекс України: Науково-практичний коментар / Ю. В. Баулін, С. В. Сташис, С. Б. Сташис, В. Я. Тація. – К.: Концерн «Видавничий Дім «Ін Юре», 2003. – 1196 с.