Право. Гражданское  право.

Балдук Андрій Олександрович

Київський фінансово-економічний коледж, Україна

РЕЙДЕРСТВО В УКРАЇНІ ТА ШЛЯХИ ПОДОЛАННЯ

Науковий керівник: стар. вик. Лаговська Н.В.

Проблема рейдерства дедалі частіше висвітлюється у засобах масової ынформації та стає все актуальнішою для економіки України. Незважаючи на те, що незаконне заволодіння чужим бізнесом (рейдерство) було присутнє практично у всьому світі: розвинутих країнах та країнах, що розвиваються, в Україні сьогодні це  явище набуло надмірного розквіту та агресії. Існує реальна загроза  розвитку української економіки, під сумнів також  ставиться  функціонування  приватного малого та середнього бізнесу в цілому.

Актуальність проблеми полягає в тому, що для пострадянських країн

злиття та поглинання – це  засоби нагромадження капіталу , збільшення

своєї частки на ринку та здійснення  інвестицій. Проте, незважаючи на позитивні аспекти злиттів та поглинань, в Україні більш поширене силове

захоплення компанії або “рейдерство”.

На жаль, в Україні немає жодного фундаментального дослідження проблем рейдерства, хоча цю  проблему  розглядали  багато  вчених. Окремі  аспекти  з  питання рейдерсва висвітлені у наукових працях І. Голованя, Д. Доброго, М. Соколова, М. Іл'яшева, І. Зайцева, І. Диби, З. Варналія, І. Мазур, В. Бурдака, А. Шульги. Результатом дослідження вчених стало визначення розвитку рейдерства, визначення його стратегії, особливості національного рейдерства. Поряд з тим, варто зауважити, що питання прояву рейдерства в Україні потребують подальшого дослідження.

Рейдерство для багатьох людей стало успішним бізнесом, який приносить шалені прибутки та швидко розвивається. Приміром, успішно реалізованим вважається рейдерський проект, строк реалізації якого не перевищує 6 місяців. Таким чином, у разі вдалої реалізації рейд-проекту за короткий час рейдерським компаніям вдається заробити досить великі грошові кошти [3].

Чимало фахівців зазначають, що основною проблемою того, що рейдерство в Україні існує і розвивається, є недосконалість судової системи та корупція в судах. З цим не можна не погодитись, позаяк, на наш погляд, велика частка успіху рейдерських атак залежить від рішень судів. в наш час є непоодинокими рішення судів, на підставі яких власників великих пакетів акцій без їх відома позбавляють корпоративних прав на користь рейдерів, не маючи на це жодної законної підстави.

Сама  судова  система  України  виявилася співучасницею  недружніх  злиттів  і  поглинань. Проблема «співробітництва»  суддів  з  рейдерами полягає  в  недосконалості  закону.  Не  сумлінність суддів – це вже другий бік проблеми. Від рішення, яке буде ухвалено суддею, залежить доля не тільки великих, мажоритарних акціонерів, але й більш дрібних груп – міноритарних акціонерів. Адже  зміна  власника  відбувається  найчастіше за  рішенням  суду.

Також одним із ключових чинників існування рейдерства в Україні є те, що на цьому етапі розвитку держава не здатна швидко вдосконалювати законодавство. Це призводить до того, що деякі нормативні акти або повністю, або частково втрачають свою актуальність, з’являються прогалини в законодавстві. А прийняття нових нормативних актів, як правило, має хаотичний характер.

.        Важливою  передумовою  виходу  із  ситуації, що  склалася  в Україні  з  рейдерством  є  забезпечення  максимальної  прозорості  та  дієвості  процесу  боротьби  з  рейдерськими  атаками.  Тому необхідно  розробити  та  негайно  вжити  низку першочергових  заходів  щодо  подолання (як мінімум – значного зменшення) цього негативного  явища.  Важливо,  щоб  ці  заходи були  не  лише  задекларовані,  на  папері, а, знайшовши підтримку в суспільстві – ефективно реалізовувалися на практиці.

Всі ці обставини в сукупності і призвели до появи такого явища, як рейдерство. Однак подолати данну проблему звичайно не можливо, але мінімалізувати реально лише за наявності комплексного підходу до вирішення проблеми та за наявності політичної волі. Дивлячись на досвід країн, у яких рейдерство стало пережитком минулого, можна з упевненістю сказати, аби його подолати, потрібен тільки час. Проте з огляду на останні політичні події в державі часу знадобиться багато.

Способом захисту суб’єктів, які витсупають, як об’єкт рейдерства можуть слугувати наступні чинники:

Держава повинна виступати в ролі захисника приватної власності, а не навпаки, як це можна побачити з діяльності судових органів.

Повинна бути прозорість діяльності суб’єктів господарювання оскільки, як показує практика від рейдерства страждають більш ті суб’єкти,  які ведуть свою діяльність не прозоро, в наслідок чого не звертаються до правоохоронних органів, (а ті в свою чергу цим мають можливість скористатися).

Потрібно ввести фінансову відповідальність до осіб, які приймають участь в рейдерській діяльності (щоб ця відповідальність значно перевищувала ту суму, яку можна здобути в наслідок вдалого проведення недобросовісного злиття або поглинання )

Література

1.     Проект Закону «Про внесення змін  і доповнень у деякі  законодавчі  акти  України  про  встановлення  кримінальної  відповідальності  за  захоплення підприємств (рейдерство)» від 13 березня 2007 р. - http://gska2.rada.gov.ua/pls/zweb_n/webproc6_current?id=&pid069=129

2.     Рейдерство в Україні: передумови та шляхи подолання – Варналій З. С.  Мазур І. І. - Стратегічні пріоритети, №2(3), 2007 р. - http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/sp/2007_2/17.pdf

3.     Причини виникнення та розвитку рейдерства в Україні - Бурдак Віталій - Юрист правової групи «Павленко і Побережнюк», фахівець з питань фондового ринку - http://www.legalweekly.com.ua/article/?uid=515