Право/5. Кримінальне право та кримінологія

Студент 5-го курсу. Горбатович Д.О.

Національний університет державної податкової служби України, Україна

Особливості співвідношення прокурорського нагляду і відомчого контролю при здійсненні оперативно – розшукової діяльності

 

Слід відмітити, що в діяльності будь – яких правоохоронних органів загалом та оперативно – розшукових зокрема, необхідно дотримуватися не лише букви закону, але і пам’ятати, що сама назва правоохоронні говорить сама за себе. Слід розуміти, що повага, охорона та дотримання прав та свобод людини і громадянина є досить важливим вектором в діяльності вище зазначених органів, в контексті розбудови правової, демократичної, соціальної держави.

Саме в даному контексті недотримання основних прав і свобод, при розслідуванні злочинів і викликає стурбованість.

Вказана обставина виклика­ла активізацію дій законо­давця з удосконалення пра­вових засад діяльності органів, що здійснюють ОРД. Проведенню певних реформ, повинно передувати дослідження не лише теоретико – законодавчого рівня, але і практичного, що існує на сьогоднішній момент.

Безумовною перевагою нового підходу до забезпечення прав лю­дини під час здійснення ОРД стало запровадження відомчого контролю, прокурорського нагляду і судового контролю за нею.

Ухвалення 18 лютого 1992 р. За­кону України Про оперативно - розшукову діяльність [4], безумовно, стало не тільки значною правовою подією, а й істотним чинником забезпечення режиму законності, оскільки з цієї миті ОРД отримала ста­більну законодавчу основу. В нор­мах названого Закону містяться прямі вказівки на прокурорський нагляд як особливий  правовий інститут, функціонування якого спрямоване на забезпечення законності здійснення спеціальними органами ОРД.

Історичний досвід свідчить, що з огляду на режим секретності ОРД раніше здійснювалася практично поза сферою прокурорського на­гляду.

У системі заходів боротьби зі злочинністю ОРД уповноважених на те ор­ганів займає особливе місце. В її основу покладені принципи кон­спірації, поєднання гласних і негласних підстав діяльності, використання конфіденційної співпраці громадян у боротьбі зі злочинністю.

При цьому необхідно підкрес­лити, що прогалинами в правовій регламентації прокурорського нагляду є те, що повноваження прокурора з нагляду за законніс­тю ОРД не регламентовані та визначаються загальними правила­ми Закону України від 5 листопа­да 1991 р. Про прокуратуру [3]. Ці повноваження мають відповідати формам та ме­тодам прокурорського нагляду.

Специфіка відомчого контролю за законністю у сфері ОРД полягає у тому, що контрольно - перевірочна функція є складовою функції управлінської, яка охоплює й інші, не менш важливі компоненти.

Через це виникає проблема їхнього раціонального розмежування під час здійснення управлінської діяльності як керівниками конкретного відомства,  так  і  начальницьким складом відповідних підрозділів, правомочних здійснювати ОРД. Інакше кажучи, здійснення розгля­нутих видів діяльності має бути організовано так, щоб вони не були перешкодою один для одного. Те ж саме варто мати на увазі й при аналізі співвідношення відомчого контролю та прокурорського нагляду за забезпеченням за­конності в ОРД.

З огляду на все вищевикладене виникає ще один аспект проблеми співвідношення відомчого контро­лю і прокурорського нагляду у вирішенні завдань забезпечення законності в ОРД. Тут варто звернути увагу на те, що у реальності ві­домчий контроль і прокурорський нагляд перебувають у безпосеред­ній залежності від того, наскільки великий рівень централізації і децентралізації, специфіки їхнього співвідношення в сфері управлін­ня при використанні відповідних організаційних форм.

Істотні розбіжності між відом­чим контролем і прокурорським наглядом лежать і в площині пра­вових наслідків. Якщо відомчий контроль може обмежуватися за­ходами адміністративно - організаційного впливу, то під час здійснення прокурорського нагля­ду прокурор використовує лише ті заходи, що прямо передбачені законом або, реагуючи на виявле­ні порушення закону, направляє отримані дані до відповідних державних органів для їх реалізації.

Вищезазначене в жодному разі не дозволяє ні ототожнювати на­звані органи, ні протиставляти їх один одному. Навпаки, у розгля­нутих випадках мова має йти про наявність загальних засад для взаємодії органів відомчого контро­лю і прокурорського нагляду при забезпеченні законності в ОРД. Таким чином, місце відомчого контролю і прокурорського на­гляду в цій взаємодії можна визна­чити через розкриття змісту право­вого статусу і механізму кореляції названих установ.

Тому, на нашу думку, коли відбудеться ще більш тісний зв'язок між відомчим наглядом та прокурорським контролем, буде досягну ще більша продуктивність в діяльності ОРД.

 

Література:

1.    Конституція України: Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року. – К.: Преса України, 1997. – 80 с., зі змінами та доповненнями.

2.    Кримінальний  процесуальний кодекс України  від 28.12.1960 № 1001 – 05 // Відомості ВРУ. – 1961. - № 2. – 15 с., зі змінами та доповненнями.

3.    Про прокуратуру: Закон України від 05.11.1991  № 1789 – XII  // Відомості ВРУ . - 1991. - № 53. – 793 с., зі змінами та доповненнями.

4.    Про оперативно – розшукову діяльність : Закон України від 18.02.1992  2135XII  // Відомості ВРУ . - 1992. - № 22. – 303 с., зі змінами та доповненнями.