К.е.н. Мехеда Н. Г., Сердюк В.

Черкаський  національний університет ім. .Б.Хмельницького Україна

ПРО ВЗАЄМОЗВЯЗОК  СОЦІАЛЬНОЇ ТА ФІНАНСОВОЇ БЕЗПЕКИ

 

Запорукою ефективної роботи системи фінансової безпеки на підприємстві є людський потенціал. Саме людський потенціал у кінцевому результаті впливає на фінансово-економічне становище підприємства, формує його фінансову безпеку.

Окремі аспекти фінансової безпеки були розглянуті в працях  вчених: Бланк І. А., Горячева К.С., Барановський О. І. та інші. Однак необхідно більш детально проаналізувати роль людського чинника в забезпеченні фінансової безпеки та запобіганні банкрутства підприємства.

Ефективним методом підвищення ролі людського фактора в роботі підприємства та її фінансовій безпеці є розвиток соціальної сфери. З нею працівники одержують не тільки пряму винагороду у вигляді заробітної плати чи премії, але й цілий ряд непрямих бонусів, що підвищують якість їх життя. Розвиток соціальної сфери, забезпечення соціальної безпеки є ключовим фактором створення фінансової безпеки на підприємствах.

Однією із головних причин, що заважає розвитку соціальної сфери на сучасних підприємствах є сформовані ще за радянських часів пріоритети «зрівнялівки», що знижують стимулюючий ефект роботи працівників [2; с.119]. Оскільки фінансування соціальної сфери на підприємствах здійснюється за рахунок прибутку, користуватися соціальними благами в першу чергу повинні ті підрозділи і працівники, що внесли найбільший вклад у збільшення його обсягів. Отже, загальний фонд на соціальні потреби мають розподілятися відповідно до досягнутих результатів окремих підрозділів.

Доцільно запропонувати ряд рекомендацій з удосконалення підходів щодо організації соціальної сфери на суб’єктах підприємництва та забезпечення соціальної безпеки в ринкових умовах, що дозволить забезпечити стабільну фінансову безпеку підприємства:

1. Необхідно розробити і впровадити на суб’єкті підприємництва систему нормативів, які б оцінювали результати праці підрозділу чи працівника;

2. Внесення пропозицій новацій у діяльність суб’єкту підприємництва працівником;

3. Відсутність негативних моментів у роботі за період (прогули, запізнення, брак продукції, псування майна і т.д.);

4. Професійний рівень працівника і володіння суміжними професіями;

5. Участь у житті суб’єкту підприємництва;

6. Складність виконуваних робіт і умов праці;

7. Виконання особливо відповідальних робіт;

8. Дефіцитність професії;

9. Економія матеріальних, паливно-енергетичних і інших ресурсів [1; с.109].

Одним із позитивних моментів зростання ролі соціальної сфери на підприємстві є створення так званого резервного фонду (витрат на соціальну сферу). У випадку, якщо виникають проблеми: локальна криза неплатежів, не має грошей на погашення боргів, підприємство може знизити витрати на соціальну сферу, у результаті відповідно безболісно для поточної фінансово-економічної діяльності виділяються кошти.

Деякі заходи підприємства фактично виконують цілий ряд важливих функцій держави, знижуючи тим самим навантаження на бюджет. А держава в сою чергу повинна здійснити такий зворотній зв'язок:

-       зниження оподаткування суб’єктів підприємництва, що утримують соціальну сферу;

-       пільги з боку держави;

-       політика Національного банку України щодо стимулювання пільгового кредитування банками і утримання об’єктів соціальної сфери.

Дотримання всіх цих умов розвитку соціальної сфери, створює значні переваги для зміцнення соціальної та фінансової безпеки підприємства:

-       підвищення ролі людського фактора і ефективності роботи персоналу та суб’єктів підприємництва в цілому за рахунок зменшення плинності кадрів, поліпшення добору професіоналів, вироблення в працівників почуття відповідальності за долю організації;

-       можливість додаткового заробітку від використання об’єктів соціальної сфери не працівниками підприємства;

-       оптимізація оподаткування;

-       можливість одержання пільг, субсидій і ряду інших преференцій з боку держави за те, що суб’єкт підприємництва бере на себе виконання частини державних функції;

-       соціальна сфера може бути свого роду резервним фондом суб’єкта підприємництва;

-       поліпшується імідж підприємства в очах суспільства.

Отже, впровадження і використання заходів щодо забезпечення соціальної безпеки на підприємствах прямо впливає на ефективність роботи персоналу, і як наслідок, тим самим сприяє зміцненню фінансової безпеки підприємства. Зростання відповідальності працівників за роботу підприємства допоможе створити необхідні умови для забезпечення фінансової безпеки.

 

Література:

1.       Єпіфанова А.О. Фінансова безпека підприємства і банківських установ [Текст]: монографія / за заг. редакцією д-ра екон. наук, проф. А.О. Єпіфанова. – Суми: ДВНЗ «УАБС НБУ», 2009, - 295 с.

2.       Москаленко В.П. Система оценки и финансового стимулирования улучшения экономических результатов работы технических служб предприятия /Москаленко В.П., Шипунова О.В. // Механизм регулирования экономики. – 2003. – №4. – С. 118–125