Д.е.н., проф.  Садєков А.А., Пруднікова Г.І.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені

Михайла Туган-Барановського

 

ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ ДИВЕРСИФІКАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

 

Соціально-економічні умови функціонування підприємств, які характеризуються високим ступенем динамічності та змін, вимагають спеціальних методик їх виявлення та оцінки. Це стає необхідним тому, що підприємствам для забезпечення стабільності діяльності необхідно своєчасно трансформуватися відповідно до цих змін. Це є головною вимогою сучасності. Проте, дії подібного характеру можуть призвести до «виснаження» підприємства, тому постає необхідність здійснення проактивної поведінки на ринку. Вона означає випередження темпів змін, що відбуваються на підприємстві, від темпів змін в умовах господарювання [1]. Одним із видів якісного перетворення підприємства, дозволяючого досягти бажаного стану справ є диверсифікація діяльності.

Теоретичні та прикладні основи діагностики досить широко представлені в роботах вітчизняних і закордонних економістів: Баканова М., Бахрамова Ю, Варатнова А., Вороніна М., Глухова В.,  Дмитрієвої О. Короткова Е.,   Муравйова А., Рапопорта В., Шеремета А., Колласа Б. та багатьох інших. Проте в жодній з їхніх праць не уточнюються особливості діагностування діяльності підприємства, яке прийняло рішення про розробку та впровадження стратегії диверсифікації.

Під економічною діагностикою розуміється систематичний збір, відображення, аналіз і оцінювання даних спеціальними методами в різних аспектах фінансово-економічної діяльності підприємства [2]. Варто розуміти, що економічна діагностика при диверсифікації діяльності здійснюватиметься за трьома напрямами:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис. 1 Напрями економічної діагностики диверсифікації

 

Розглянемо сутність та конкретні діагностичні інструменти за кожним з вказаних напрямів:

-       діагностика ступеню готовності підприємства до розширення діяльності (внутрішня діагностика) – передбачає проведення аналізу всіх функціональних складових підприємства, в яких відбудуться певні зміни                   внаслідок реалізації стратегії, а саме: аналіз виробничого, фінансового, організаційного, трудового, інвестиційного, збутового потенціалів. Ефективним інструментом, який дозволяє комплексно оцінити вказані сфери діяльності є SNW-аналіз;

-       діагностика зовнішнього оточення підприємства, при взаємодії з яким проводитиметься диверсифікація (зовнішня діагностика) – це перш за все аналіз макро- (політичні, економічні, соціальні, екологічні, демографічні та техніко-технологічні фактори впливу) та мікросередовища (постачальники, посередники, конкуренти, споживачі, контакті аудиторії) суб’єкта господарювання. Головними інструментами діагностування є PEST-аналіз, аналіз безпосереднього оточення з застосування моделі конкурентних сил галузі М. Портера, SWOT-аналіз, матричні методи аналізу для визначення конкурентоспроможності кожної  з  стратегічних  бізнес-одиниць підприємства;

-       діагностика отриманих від реалізації стратегії диверсифікації результатів – доцільним є розробка збалансованої системи показників. За допомогою даної системи підприємство може отримати інтегральний показник, який характеризує всі види ефективності діяльності після впровадження стратегії [3]. Але оцінити ефективність не є достатнім. Більш ширше уявлення про якість змін, що відбулися на підприємстві дає рейтингова оцінка, яка проводиться для виявлення набутого підприємством рівня конкурентоспроможності, його порівняння з конкурентоспроможністю основних конкурентів та формування на цій основі кінцевого висновку про отриманий результат.

Отже, економічна  діагностика у функціонуванні та управлінні диверсифікацією діяльності підприємства це:

-       вивчення та оцінка стану об’єкта в умовах обмеженої інформації;

-       інтерпретація параметрів, процесів і тенденцій, що відбуваються як в самому підприємстві, так і поза ним;

-       засіб забезпечення досягнення стратегічних цілей: прагнення отримання доходів, зростання ринкової вартості підприємства, мінімізації витрат;

-       інструмент своєчасного виявлення потенційних ризиків діяльності;

-       засіб забезпечення сталого розвитку та зростання підприємства.

Література

1.                Садєков А.А. Стратегічне управління підприємством. Управління змінами: Навч. посіб.  / А.А. Садєков, О.Ю. Гусєва. – Донецьк.: ДонНУЕТ, 2010. – 414 с.

2.                Євдокимова Н. М. Економічна діагностика: Навч. -метод. посібник для самост. вивч. Дисц. / Н.М. Євдокимова, А.В. Кірієнко. - К.: КНЕУ, 2005. - 110 с.

3.                Фролова Л.В. Економічна діагностика діяльності підприємств: методичний та практичний інструментарій: Навч. посіб. / Л.В. Фролова, О.О. Никитенко, С.О. Ермак, Л.В. Івкова. – Д.: ДонНУЕТ ім. Туган-Барановського, 2007. – 158 с.