Економічні науки / 4. Інвестиційна діяльність і фондові ринки

Приказка Г.Д.

Буковинський державний фінансово-економічний університет, м.Чернівці

ІПОТЕЧНІ ЦІННІ ПАПЕРИ ЯК ГОЛОВНИЙ ІНСТРУМЕНТ РОЗВИТКУ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ В УКРАЇНІ

На сьогоднішній день розвиток іпотечного кредитування в Україні відбувається досить активно. Важлива роль у розвитку іпотечних відносин в нашій країні пояснюється тим, що саме іпотека відіграє функцію вагомого інструмента для залучення в економіку значних інвестиційних потоків та вирішення соціальних проблем. В той же час, держава не має цілісної позиції щодо концептуальних засад розвитку Національної системи іпотечного кредитування.

У сучасних умовах розвиток іпотечного кредитування, через залучення іпотечних цінних паперів, стає в Україні надзвичайно важливим і гострим завданням подальшого здійснення кредитно-банківської реформи. Іпотечні цінні папери є важливим інструментом в ринковій економіці, одночасно вони сприяють виникненню і розвитку інших складових ринкової інфраструктури.

Існує багато наукових праць українських авторів, присвячених висвітленню різних аспектів функціонування та розвитку як національного ринку іпотечного кредитування, так і ринку іпотечних цінних паперів. Серед них вагоме місце посідають дослідження таких вчених, як О. Євтуха, С. Кручка, В.Лагутіна ,О. Тригуб, І. Ковалишина та ін. О. Бажанов, О. Олійник, В. Міщенко вивчали сутність та окремі методи рефінансування іпотечних кредитів; у своїх працях  В. Крилова, А. Лісицина, А. Рубан  розглядали перспективи функціонування ринку іпотечних цінних паперів в Україні [2].

Але чітке визначення принципів системи іпотечного кредитування та законодавче врегулювання механізму функціонування ринку іпотечних цінних паперів залишається недосконалим. Існує ряд проблем, які потребують негайного вирішення, що в свою чергу призведе до розширення іпотечного ринку та повноцінного його функціонування.

 В економіку нашої країни потрібно залучати довгострокові ресурси, що є необхідними для впровадження системи довгострокового кредитування. Саме розвиток іпотечного кредитування є одним із напрямків розв’язання цієї проблеми. Іпотечний кредит є ефективним засобом трансформації капіталу.

В Україні  вже розпочався процес формування правової бази, необхідної для функціонування національної системи іпотечного кредитування. Вже введено в дію закони України “Про іпотеку”, “Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати”, “Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень”, “Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю”[1]. Дані нормативні акти визначили основні стандарти та правила застосування іпотеки, обґрунтували можливість перетворення надходжень за іпотечними активами у виплати за іпотечними сертифікатами. Але вони не підготували необхідної правової площини для вільного обігу іпотечних цінних паперів на ринку, що  суттєво стримує розвиток ринку іпотечного кредитування в Україні.

            Фондовий ринок України повинен , враховуючи особливості іпотечних цінних паперів, використовувати ряд переваг у їх застосуванні, а саме:

- іпотечні цінні папери є забезпеченими на відміну від інших фондових інструментів;

 -  нерухоме майно, як предмет забезпечення іпотечного кредиту, може бути використане кредитором для забезпечення рефінансування власної діяльності;

-  іпотечні цінні папери надають інвесторам додаткові можливості для пізнання ризиків, пов’язаних з вкладенням коштів в боргові цінні папери;

-  іпотечні цінні папери здатні захистити інвесторів від можливих втрат на ринку нерухомості [3].

На разі  в Україні, по суті, немає інвесторів з значними капіталами, а без них іпотечний ринок цінних паперів не може ефективно діяти. Для забезпечення ефективної системи функціонування іпотечного кредитування, що буде сприяти і формуванню повноцінного ринку іпотечних цінних паперів необхідно здійснити :

1.     Стандартизацію процесу видачі, обслуговування та погашення іпотечних кредитів.

2.     Забезпечення прозорості функціонування учасників ринку іпотечного кредитування.

3.     Формування ринкових умов функціонування ринку іпотечного капіталу.

4.     Нормативне обґрунтування процедури реєстрації та обігу іпотечних сертифікатів.

5.     Регулювання та нагляд за діяльністю учасників ринку [1].

Таким чином, при рефінансуванні іпотечних кредитів велику роль відіграє ринок іпотечних цінних паперів. Тому, існує нагальна потреба в забезпеченні надійності, ліквідності та дохідності національних іпотечних цінних паперів. Одним із головних завдань розвитку іпотечного ринку в Україні перш за все залишається створення належної законодавчої бази, яка б відповідала міжнародним стандартам. Отже, іпотечне кредитування має стати невід'ємним елементом ринкової економіки в Україні, і сприяти економічному і соціальному розвиткові нашої держави.

Список використаної літератури:

1.     Барановський О. Ринок цінних паперів в Україні: стан, проблеми, перспективи / О. Барановський // Банківська справа. – 2009. - № 6. – С. 42-45

2.     Лабецька Л.М. Історико-правові аспекти іпотеки // Регіональна економіка. –2007. – № 1. – С. 209–214.

3.     Ревуцька Н. Iпотечне кредитування: зарубiжний досвiд i перспективи розвитку в Українi //Цінні папери України. – 2004. – №2. – С. 24–26.