Экономические науки/7. Учёт и аудит

Аспірант Гущин А.А.

Сумський національний аграрний університет, Україна

Якість бухгалтерського обліку та необхідна

складова інформаційної функції

системи управління

Важливим елементом економічної системи є бухгалтерський облік, без знання якого неможливо ефективно управляти сучасним підприємством.

В системі управління підприємством бухгалтерський облік займає одне з головних місць та виступає однією з найважливіших його функцій. Бухгалтерський облік, що є частиною процесу управління, надає важливу інформацію, яка дозволяє контролювати поточну діяльність підприємства, планувати його стратегію і тактику, оптимально використовувати наявні ресурси, оцінювати результати діяльності, виявляти резерви підвищення ефективності роботи підприємства. Також варто зазначити, що добре налагоджена система обліку може своєчасно забезпечити систему управління необхідною, достовірною та актуальною інформацією для своєчасного проведення економічного аналізу; забезпечення надійного контролю за господарською діяльністю та зміцнення фінансового стану конкретно взятого підприємства. Тому від якості організації системи бухгалтерського обліку на підприємстві у прямому сенсі слова залежить його майбутнє.

Виявляючи і систематизуючи дані про господарську діяльність, забезпечуючи на цій основі прийняття управлінських рішень, бухгалтерський облік виступає як загальна, універсальна обслуговуюча діяльність, яка охоплює і з’єднує кругообіг господарських засобів в процесі виробництва [2].

Якісно налагоджений бухгалтерський облік – передумова стійкості організації, недбалість і помилки в якому породжують неабиякі ризики її дестабілізації. Особливо важлива ця проблематика в умовах сучасної ринкової економіки, яка ставить нові вимоги до якості бухгалтерської інформації та супроводжується частими змінами нормативної бази діяльності підприємств і бухгалтерського обліку. Здійснення його передбачає дотримання загальних і специфічних правил та процедур [1].

Виходячи з того, що ефективність діяльності підприємств в сучасних умовах господарювання в значній мірі залежить від раціональної та ергономічної організації бухгалтерського обліку, яка повинна сприяти своєчасному наданню об’єктивної інформації щодо виявлення внутрішніх резервів, поліпшення використання активів, економії матеріальних та трудових ресурсів тощо, то якості облікової інформації повинна приділятися неабияка увага.

Інформація – це «aqua viva» – жива вода, кров будь-якої фірми, її скелет, її нервова система, тому від того, як буде організована система збору, обробки, передачі, зберігання та використання бухгалтерської інформації, буде залежати ефективність прийняття рішень управлінським персоналом, що в свою чергу впливає на подальшу долю самої організації.

Низька ефективність бухгалтерського обліку на підприємствах України актуалізує необхідність формування концепції обліково-інформаційної інфраструктури підприємства, адекватної новим економічним умовам. Однак вона не повинна сліпо копіювати американську чи західноєвропейську моделі. Необхідним є поєднання прогресивної методології інтеграції облікових підсистем з особливостями вітчизняної практики бухгалтерського обліку та зарубіжними досягненнями в галузі технологій обробки економічної інформації [2].

Бухгалтерський облік є засобом інформаційного забезпечення процесу прийняття управлінських рішень, а інформаційна функція є однією з головних функцій бухгалтерського обліку. Лише наявність інформації про господарську діяльність може гарантувати досягнення мети створення підприємства.

Бухгалтерський облік є основним джерелом інформації, яка надходить різним управлінським рівням. На її підставі приймаються відповідні рішення. Інформація, яка одержується в системі бухгалтерського обліку, широко використовується всіма видами господарського обліку. Для того, щоб отримана інформація задовольняла всіх користувачів, вона повинна бути правдивою, об’єктивною, своєчасною та оперативною, а також містити лише необхідні дані, що дозволяє їх швидше вивчати, обробляти, систематизувати та приймати оптимальні управлінські рішення.

Вирішити актуальні проблеми в сучасних економічних умовах не можливо без удосконалення організації та ведення бухгалтерського обліку та акцентування уваги на якості інформації бухгалтерського обліку. Чітко налагоджений облік дозволяє своєчасно забезпечувати користувачів необхідною інформацією для проведення аналізу господарської діяльності, обґрунтування та прийняття ефективних управлінських рішень.

Бухгалтерська інформація відповідає тим же вимогам, що й економічна. Основні вимоги до бухгалтерської інформації відображені у принципах бухгалтерського обліку, що зафіксовані у Законі України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Тому з метою дотримання усіх вимог, що висуваються до інформації бухгалтерського обліку, доцільно запроваджувати та підтримувати на підприємствах єдину систему організації та ведення бухгалтерського обліку. Обов’язковою умовою розробки такої системи на підприємствах України є узгодження положень бухгалтерського та податкового законодавства.

Основними заходами із задоволення якісних характеристик облікової інформації є:

1) визначення потреб користувачів щодо показників бухгалтерського обліку;

2) оцінка рівня впливу макро- (інфляція як приклад) та мікропроцесів (на рівні окремо взятого підприємства) на процес господарювання;

3) розробка елементів облікової політики, пов’язаних з процедурами врахування впливу мікро- та макрофакторів: ідентифікація об’єктів, визначення способів і періодичності перерахунків на рівень визначених показників, методик їх здійснення на єдиних загальних засадах, побудова внутрішньої звітності про здійснений перерахунок;

4) розробка методик контролю та економічного аналізу впливу факторів на результати діяльності суб’єктів господарювання.

Підсумовуючи вищевикладений матеріал та враховуючи те, що успіх сучасного підприємства залежить насамперед від того, наскільки система обліку підпорядкована досягненню окремого підприємства, то необхідно адаптувати систему бухгалтерського обліку до сучасних умов господарювання. Вона повинна бути єдиною і нерозривною системою, враховувати як мікро- так і макрофактори, які безпосередньо впливають на якість облікової інформації тощо.

Також необхідно відмітити, що бухгалтерський облік є інформаційною основою сучасного бізнесу, система його побудови має ґрунтуватися на принципах доцільності, ефективності, оперативності і повноти збору та надання інформації. Таким чином, питання організації бухгалтерського обліку та вимоги щодо якості бухгалтерської інформації є не менш важливим ніж його методологія.

 

Список використаних джерел:

1. Лень В.С. Фінансовий облік: навч. посіб. – К.: Академія, 2011. – 604с.

2. Олійник О.В., Євдокимов В.В. Шляхи інтеграції підсистем обліку з урахуванням особливостей умов вітчизняної економіки // Міжнародний збірник наукових праць. Випуск 1(19). – 2011. – Ч.1: Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. – с. 263 – 279