Вороніна О.О, Толмачева О.В

Донецький національний університет економіки и торгівлі

імені М. Туган-Барановського

ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ФІНАНСОВИХ ІНВЕСТИЦІЙ

Однією з найбільш важливих ділянок бухгалтерського обліку на підприємствах є облік фінансових інвестицій. Поняття «фінансові інвестиції» є новим і використовується у вітчизняній обліковій термінології недавно - з кінця 1980-х років. Коли в Україні були введені такі фінансові інструменти як цінні папери, почали формуватися нові економічні відносини, пов'язані з участю одних підприємств у формуванні статутного капіталу інших суб'єктів».

Інвестиційна діяльність підприємств є одним з найбільш складних і ризикових видів бізнесу, її результати мають значний вплив на ефективність під­приємництва в цілому. До суттєвих чинників, що не сприяють його розвитку в Україні, серед багатьох причин, слід відзначити, є неповне і необ'єктивне роз­криття інформації про інвестиційні процеси в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності, що не дозволяє найбільш повно залучати як зовнішні, так і вну­трішні інвестиційні ресурси.

В Україні порядок обліку фінансових інвестицій і надання інформації про фі­нансові інвестиції у фінансовій звітності повинні відповідати вимогам Положення бухгалтерського обліку №12 «Фінансові інвестиції». П(С)БО 12 - нормативний документ, який передбачає порядок оцінки та обліку різних форм вкладення капіталу в інші суб'єкти господарювання, розкриття інформації про інвестиційні викладені у фінансовій звітності. Згідно з Програмою реформування бухгалтерсь­кого обліку в Україні, він побудований у відповідності до чотирьох міжнародних стандартів бухгалтерського обліку (МСБО): 25 «Облік інвестицій», 27 «Консолідовані фінансові звіти і облік інвестицій у дочірні підприємства», 28 «Облік інвес­тицій в асоційовані компанії», 31 «Фінансова звітність про частки у спільних під­приємствах». Зазначимо, положень мають дотримуватися ті підприємства, які во­лодіють акціями, іншими цінними паперами, а також с засновниками інших під­приємств, створених на території України та за кордоном»

Надзвичайно важливою ознакою є визнання фінансових інвестицій за ступе­нем впливу інвестора на об'єкт інвестування. Ця класифікація визначає мету інвестування, способи оцінки, відносини між суб'єктами та об'єктами інвестування, принципи формування доходів і витрат. Суттєвим вважається вплив, коли інвес­тор володіє не менше 25% акцій інвестованого суб'єкта господарювання.

Слід зазначити, що важливе значення для обліку має класифікація інвести­цій за відношенням до власності. У прийнятих нормативних документах в облі­ку вона чітко не простежується. Поділ інвестицій на такі, що дають право влас­ності, і ті, що не дають такого права, має суттєвий вплив на подальше групу­вання фінансових інвестицій: за призначенням, ступенем впливу на об'єкт інве­стування, контролю власності тощо.

Під час придбання фінансові інвестиції оцінюють і відображають у бухгал­терському обліку за собівартістю, що формується відповідно до активів, що бу­ли передані в оплату. Згідно з ПСБО 12, існує три способи придбання фінансових інвестицій, які, за визначенням, мають охоплювати всі можливі варіанти ком­пенсації їхньої вартості: за кошти; в обмін на інші активи, відмінні від коштів; в обмін на цінні папери власної емісії.

У випадку, коли придбання фінансових інвестицій здійснюється за рахунок коштів до її собівартості включають: ціну придбання, мито, податки, збори, обов'язкові платежі, комісійні винагороди та інші витрати, безпосередньо пов'язані з її придбанням.

Якщо придбання фінансових інвестицій здійснюють шляхом обміну на ак­тиви, відмінні від коштів, собівартість визначають за справедливою вартістю цих активів.

У разі придбання інвестицій шляхом обміну на цінні папери власної емісії собівартість визначають за справедливою вартістю переданих цінних паперів, Цей спосіб має особливість - формування статутного капіталу здійснюється за рахунок залучення активу у вигляді фінансової інвестиції.

Оцінка фінансових інвестицій на дату балансу залежить від того, поточною чи довготерміновою є інвестиція.

Нагадаємо, що згідно з ПСБО 12, всі поточні фінансові інвестиції на дату балансу відображають за справедливою вартістю. Справедлива вартість - це сума, за якою можна здійснити обмін активу або сплатити зобов'язання внаслідок операції між проінформованими, зацікавленими і незалежними сторонами. На практиці її ототожнюють із ринковою вартістю інвестицій.

Також собівартість фінансової інвестиції може бути як вищою, так і ниж­чою за справедливу вартість, У цьому разі фінансові інвестиції підлягають пе­реоцінюванню. Якщо підприємство є власником акціонерних капіталів кількох інших товариств, такі акції розглядають як інвестиційний портфель короткоте­рмінових цінних паперів; якщо воно володіє поточними борговими зобов'язаннями - як портфель боргових зобов'язань. Мірою зміни ринкової вар­тості переоцінюванню підлягає портфель, а не окрема інвестиція.

Оцінка довготермінових фінансових інвестицій залежить від різновиду цінних паперів, що формують інвестиційний портфель, а також від рівня впливу інвестора на операційну й фінансову діяльність підприємства, акції якого були придбані.

Завдяки фінансовим інвестиціям в акції підприємств можна отримати певні економічні вигоди для інвестора, зокрема дивіденди, встановлення контролю тощо. Розмір цих інвестицій визначає статус інвестора і є критерієм наяв­ності контролю підприємства з його боку.

Отже, слід зазначити, що облік фінансових інвестицій має забезпечувати повне об'єктивне розкриття інформації щодо інвестицій, як зовнішніх так і внутрішніх для посилення інвестиційної привабливості країни, що є тим, що мо­же вивести нашу економіку на новий рівень, як по розвитку макроекономіки країни, так і соціально-економічного розвитку населення.

Література:

1. Крупка Я.Д. Облік інвестицій. Монографія: - Тернопіль: Економічна
думка, 2001 - 302с.

2.  Положення бухгалтерського обліку 12 «Фінансові інвестиції», затв. на­
казом Міністерства фінансів України від 26 квітня 2000 р. № 91.