Єремян О. М., Ткаченко В. Л.

Херсонський Національний Технічний Університет

ДОСЛІДЖЕННЯ СУТНОСТІ ПОНЯТТЯ КАПІТАЛЬНИХ ВКЛАДЕНЬ

Постановка питання Основою розвитку матеріального виробництва будь-якої країни є капітальні інвестиції, здійснення яких забезпечує впровадження у виробництво новітніх технологій, забезпечує підвищення конкурентоздатності господарюючих суб’єктів, що набуває особливого значення в умовах співпраці України з Світовою організацією торгівлі.

Виклад основного матеріалу Насамперед розглянемо етимологію терміну «капітальні інвестиції», який можна визначити як інвестиції в капітал. Термін «капітал» походить від латинського слова capitalis, що означає головний і вживається у різних аспектах: «майно», «самозростаюча вартість», або нагромаджена праця у різних уречевлених формах. З точки зору представників класичної школи політекономії (А. Сміт, Д. Рікардо) під капіталом розуміється нагромаджена праця (засоби виробництва). К. Маркс поділяє капітал на постійний і змінний. Постійний (основний) — це та частина капіталу,яка перетворюється на засоби виробництва і позначається буквою С (від лат. constant — постійний). Частину капіталу, що витрачається на придбання робочої сили, Маркс назвав змінним капіталом — V (від англ. variable — змінний). І. О. Бланк визначає інвестиції, як вкладення капіталу у всіх його формах у різні об’єкти (інструменти) господарської діяльності з метою одержання прибутку, а також досягнення іншого економічного чи позаекономічного ефекту, здійснення якого базується на ринкових принципах і пов’язане з факторами часу, ризику і ліквідності.

 Отже, якщо розглядати інвестиції в капітал на рівні суспільства в політекономічному розумінні, то це інвестиції (вкладення) ресурсів в основний капітал.

 Якщо розглядати інвестиції в основний капітал на рівні підприємства, а бухгалтерський облік забезпечує збір та обробку даних про господарські операції підприємства, то в обліку, до засобів виробництва (основного капіталу) відносяться активи підприємства, очікуваний строк корисного використання яких більше одного року або операційного циклу, якщо він довший за рік, тому їх називають необоротні активи. До їх складу входять: основні засоби, інші необоротні матеріальні активи, нематеріальні активи та довгострокові біологічні активи. Отже, на рівні підприємства капітальні інвестиції — це вкладення ресурсів у вартісному вимірі в необоротні активи.

Проаналізувавши нормативно-правове забезпечення з обліку капітальних інвестицій, можна дійти висновку, що на сьогодні в чинних П(С)БО відсутнє чітке визначення терміну «капітальні інвестиції». Так, у п.4 П(С)БО 7 «Основні засоби» наведено лише визначення терміну «незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи» — це капітальні інвестиції у будівництво, виготовлення, реконструкцію, модернізацію, придбання об’єктів необоротних матеріальних активів, уведення яких в експлуатацію на дату балансу не відбулося, а також авансові платежі для фінансування будівництва, а в п.14 П(С)БО 7 «Основні засоби» зазначено що «витрати, пов’язані з поліпшенням об’єкта (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта збільшують первісну вартість об’єкта основних засобів».

Крім того, п. 1.28.1. ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» гласить, що «під капітальною інвестицією слід розуміти господарську операцію, яка передбачає при дбання будинків, споруд, інших об’єктів нерухомої власності, інших основних фондів та нематеріальних активів, які підлягають амортизації згідно з цим Законом». В ст. 1 Закону України «Про інвестиційну діяльність» визначено, що «інвестиції у відтворення основних фондів і на приріст матеріально-виробничих запасів здійснюються у формі капітальних вкладень». У той же час в Інструкції щодо складання форм державних статистичних спостережень № 2-інвестиції «Звіт про капітальні інвестиції» та № 1-інвестиції «Звіт про інвестиції в основний капітал (капітальні вкладення)» відсутнє чітке визначення капітальних інвестицій, а лише вказано, що у рядку 110 форми № 2-інвестиції «Звіт про капітальні інвестиції» відображаються капітальні інвестиції, до яких належать інвестиції в основний капітал (основні засоби), в інші необоротні матеріальні активи; витрати, пов’язані з поліпшенням об’єкта; інвестиції у необоротні нематеріальні активи, а також витрати на формування основного стада. В Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій також не міститься визначення терміну «капітальні інвестиції», проте зазначено, що рахунок 15 «Капітальні інвестиції» призначений для обліку витрат на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів. Отже, існуюче нормативно-правове трактування поняття «капітальні інвестиції» не надає чіткого розуміння їх сутності.

Такого ж висновку можна дійти, аналізуючи праці вітчизняних науковців, які в тій чи іншій мірі займаються дослідженням обліку капітальних інвестицій. У табл. 1.1 подано визначення поняття «капітальні інвестиції» вітчизняними вченими.

За даними табл. 1.1 можна зробити висновок, що досить поширеним є трактування сутності капітальних інвестицій як витрат, хоча існують й інші підходи до визначення цього поняття.

 

 

 

 

 

 

Таблиця 1

Визначення капітальних інвестицій вітчизняними вченими

№ п/п

Визначення

Джерело інформації

1

2

3

Визначення капітальних інвестицій як витрат

1.

До капітальних інвестицій належать такі витрати: на будівельно-монтажні роботи, на придбання обладнання, інструменту, інвентаря, на закладання і вирощування багаторічних насаджень, формування основного стада, а також інші види капітальних вкладень

Л. К. Сук

2.

Капітальними інвестиціями, або капітальними вкладеннями, називають витрати, пов’язані зі створенням, придбанням та реконструкцією основних засобів, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів

Т. Г. Гаренич

3.

До капітальних інвестицій відносяться витрати капіталу на створення або придбання матеріальних або нематеріальних активів, що здійснюються з метою збільшення капіталу

І. М. Павлюк

4.

Капітальні інвестиції — це витрати на будівельно-монтажні роботи, придбання будівель або їх частин, обладнання, інструменту, інвентарю, інші капітальні роботи і витрати на про-

ектно-пошукові роботи, геологорозвідувальні і бурові роботи, а також витрати на відведення земельних ділянок і переселення у зв’язку з будівництвом, на підготовку кадрів для підприємств, що будуються та ін.

Н.М. Ткаченко

Інші підходи до визначення капітальних інвестицій

1.

Придбання об’єктів основних засобів за плату, а також їхнє будівництво являють собою капітальні інвестиції підприємства

Л. Г. Ловінська

2.

Капітальні інвестиції — це кошти, що спрямовуються на відтворення основних засобів, розширення, реконструкцію і модернізацію підприємств і споруд, здійснення технічного прогресу у всіх галузях господарства, спорудження житла, шкіл, лікарень та інших об’єктів соціально-культурного призначення, геолого-розвідувальні та проектні роботи

В. С. Лень

 

Капітальні інвестиції не слід трактувати як витрати. Перш за все тому, що витрати є елементом Звіту про фінансові результати і згідно з п.6 П(С)БО 16 «Витрати» «витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов’язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками)»; по-друге, здійснення капітальних інвестицій, на відміну від витрат, не впливає на фінансовий результат підприємства, а вартість витрачених грошових, матеріальних, трудових та інших ресурсів підприємства формують первісну вартість об’єкта капітальних інвестицій і таким чином капіталізується. Вартість введеного в експлуатацію об’єкта основних засобів, інших необоротних матеріальних, нематеріальних та довгострокових біологічних активів буде включатися до витрат підприємства поступово протягом всього періоду корисного використання необоротного активу шляхом нарахування амортизації.

Капітальні інвестиції слід розглядати, принаймні, в трьох аспектах: відтворювальний, вартісний і технологічний.

Важливим для з’ясування економічної сутності капітальних інвестицій є розуміння сутності відтворення необоротних активів підприємства. Як відомо, існує просте і розширене відтворення засобів виробництва. До простого відтворення відноситься заміна зношених та застарілих засобів виробництва, при цьому розмір капітальних інвестицій дорівнює розміру попередньо накопичених амортизаційних відрахувань. До розширеного відтворення відноситься технічне переоснащення підприємства, при цьому збільшуються виробничі потужності підприємства, покращується технологія виробництва, підвищується продуктивність праці. Розмір капітальних інвестицій на розширене відтворення засобів виробництва перевищує розмір накопичених амортизаційних відрахувань.

З вартісної точки зору капітальні інвестиції — це вартість фінансових, матеріальних, трудових, інтелектуальних та інших ресурсів спрямованих на придбання (створення) необоротних активів, що капіталізується.

З технологічної точки зору капітальні інвестиції — сукупність технологічних процесів (будівельно-монтажні роботи, придбання будівель або їх частин, обладнання, інструменту, інвентарю, інші капітальні роботи, проектно-пошукові, геологорозвідувальні і бурові роботи, пусконалагоджувальні роботи тощо), а також модернізація, модифікація, добудова, реконструкція й технічне переобладнання основних засобів.

Слід відрізняти капітальний ремонт від поліпшень основних засобів, адже під час капітального ремонту основні засоби тільки підтримуються в працездатному стані, тоді як при здійсненні поліпшень відбувається їх відновлення. Варто зазначити, що п. 14 П(С)БО 10 «Основні засоби» передбачено, що витрати на поліпшення об’єкта основних засобів (модернізацію, модифікацію, добудову обладнання, реконструкцію тощо), що призводять до збільшення майбутніх економічних вигод, первісно очікуваних від використання об’єкта, збільшують первісну вартість об’єкта основних засобів, отже, вони відносяться до капітальних інвестицій.

Висновки. На рівні суспільства в загальноекономічному аспекті капітальні інвестиції є інвестиціями в основний капітал. На рівні підприємства — це вартість фінансових, матеріальних, трудових, інтелектуальних та інших ресурсів, спрямованих на відтворення необоротних активів (основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів та довгострокових біологічних активів), що капіталізується.

 

Література:

1. Бутинець Ф. Ф. Бухгалтерський фінансовий облік. // За ред. Ф.Ф. Бутинця. Житомир: ЖІТІ, 2009. – 627с.

2. Вахрушина М. А. Бухгалтерський управлінський облік. – М.: Омега-Л, 2007. – 570с.

3. Голов С. Ф. Управлінський облік. Підручник. – К.: Лібра, 2009. – 520с.

4. http://www.nbuv.gov.ua

5. http://www.snu.edu.ua