Перегінська С.В.

Науковий керівник: к.е.н. Богач Б.М.

Буковинський державний фінансово-економічний університет, Україна

 

Облік і аналіз розрахунків з оплати праці

 

У статті досліджені проблеми обліку та аналізу розрахунків за виплатами працівникам. Проаналізовано розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, як соціального гаранту суспільства.

Актуальність теми дослідження. Питання оплати праці є найгострішими в період ринкових трансформацій. Актуальність досліджуваної теми зумовлена тим, що якісний підбір та створення належних умов праці персоналу, їх соціальна захищеність — важлива складова успіху діяльності будь-якого підприємства, установи чи організації. Причому, слід мати на увазі, що система бухгалтерського обліку і аналіз розрахунків з оплати праці відіграє в цьому питанні не останню роль. Створення ефективної системи і методики ведення обліку розрахунків з оплати праці є основним завданням головного бухгалтера на кожному підприємстві.

Аналіз досліджень і публікацій. Значний внесок в теорію та методологію обліку та аналізу розрахунків з оплати праці внесли такі вчені: Кирилюк С.С, Малинський А.П., Немордук Н.М., Покатаєва О.В., Хома Д.М., Шумська Т.В., Щупак А., Юркова А.С. та інші. Віддаючи належне науковим напрацюванням вітчизняних та зарубіжних вчених, слід зазначити, що питання обліку і аналізу розрахунків з працівниками по оплаті праці потребують подальшого наукового дослідження.

Метою дослідження є вивчення актуальних проблем обліку розрахунків з персоналом по оплаті праці та аналіз розміру мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму.

Основні результати дослідження. Одне із центральних місць в обліку на підприємстві посідає заробітна плата, яку, як економічну категорію, відносять до числа найскладніших. Саме з цієї причини, а також внаслідок однобічного, не комплексного підходу до її визначення у політичній економії відсутнє єдине розуміння заробітної плати.

У науковій економічній літературі можна зустріти понад два десятки визначень заробітної плати. Найпоширенішими є визначення заробітної плати, як частки суспільного продукту, що розподіляється за працею між окремими працівниками.

Відповідно до Закону України «Про оплату праці», заробітна плата – це

винагорода, визначена, як правило, у грошовому  вимірнику, яку відповідно до трудової угоди власник або уповноважений  ним  орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У вітчизняний бухгалтерській практиці для оцінки розміру виплат працівникам, згідно Інструкції зі статистики заробітної плати №5, застосовується показник фонду оплати праці, що складається з: фонду основної заробітної плати, фонду додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

В процесі аналізу фонду оплати праці слід здійснювати систематичний контроль за формуванням та використанням фонду оплати праці, виявити можливості економії коштів за рахунок зростання продуктивності праці і зниження трудомісткості продукції.

Оплату праці аналізують у двох напрямках:

         1) аналіз  фонду оплати праці  як елемента витрат на виробництво на підставі спеціальної статистичної форми;

         2) аналіз оплати праці за окремими статтями калькуляції, насамперед за самостійною статтею  - заробітна плата виробничих працівників.

Дослідження показали, що організації заробітної плати притаманні ряд недоліків: низькі рівні заробітної плати, неправдиве зближення рівнів оплати праці фахівців та інших категорій працівників, недостатня стимулювальна роль премій. На нашу думку, усунути зазначені проблеми дозволяє безтарифна система, при якій заробітки працівників формуються в прямій залежності від фактичних економічних результатів діяльності підприємства.

Н.М. Немордук пропонує розрахунок індивідуальної заробітної плати здійснювати за формулою:

,

де   - кваліфікаційний рівень і-го працівника;

  - частка відпрацьованого часу і-го працівника у величині встановленого робочого часу;

 - сума витрат на оплату праці, яка визначається на підставі сформованого на підприємстві рівня витрат на виплату основної заробітної плати та обсягу товарообігу за попередні місяць;

 - сума витрат на оплату праці, яка обумовлена нормативом у відсотках до приросту чистого прибутку підприємства, порівняно з попереднім кварталом.

Кваліфікаційний рівень і-го працівника рекомендується визначати на основі інтегрального коефіцієнта оцінки його праці. Основою його визначення є система оцінки індивідуальних результатів праці з урахуванням особистих якостей і ставлення до неї. Розрахунок інтегрального коефіцієнта оцінки праці робітників пропонується здійснювати щомісяця із заповненням спеціально розробленої картки.

Досить важливою проблемою на сьогодні є проблема оцінки розміру мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. До першочергових завдань владних структур належить державне регулювання всієї системи організації оплати праці, основою якої повинен бути прожитковий мінімум, оскільки підвищення мінімального розміру оплати праці сприяє стимулюючий вплив на її зростання. Прожитковий мінімум заробітної плати повинен забезпечити відтворення робочої сили в умовах нових механізмів ціноутворення. Важливого значення має принцип встановлення розміру мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, як соціального гаранту суспільства (табл. 1).

Таблиця 1

Динаміка зростання мінімальної заробітної плати

та прожиткового мінімуму

Показник

.

Рік

1.11.

2009

01.01.

2010

1.04.

2010

1.07.

2010

1.10.

2010

1.01.

2011

1.04.

2011

1.11

2011

 

1.12

2011

 

Розмір мінімальної заробітної плати, грн.

744

869

884

888

907

941

960

985

1004

Розмір прожиткового мінімуму, грн.

744

869

884

888

907

894

911

934

953

Відношення мінімальної заробітної плати до прожиткового мінімуму, %

100

100

100

100

100

105,3

105,4

105,5

105,4

 

Аналіз показав, що протягом 2009-2010 рр. спостерігається тенденція зближення даних показників, з 1.11.2009 по 1.10.2010 рр. мінімальна заробітна плата дорівнює прожитковому мінімуму для працездатної особи, а з 1.10.2010р. до сьогоднішніх днів мінімальна заробітна плата перевищує прожитковий мінімум. Проте на низькому рівні залишається не тільки розмір мінімальної заробітної плати, а й розмір прожиткового мінімуму, який на сьогодні не забезпечує необхідних для задоволення мінімальних потреб людини, не є стимулом підвищення продуктивності праці і не відповідає умовам сьогодення.

Заробітна плата як економічна категорія має відповідати кільком принципам, зокрема достатності, стабільності, законності джерел виплати, функціональності та відповідності економічним законам. Відсутність стабільності у виплаті заробітної плати призводить, з одного боку, до соціальних катаклізмів, а з іншого – до звуженого відтворення внаслідок скорочення внутрішнього сукупного попиту.

Висновок. Проведене дослідження теоретичних основ і методичних аспектів обліку і аналізу розрахунків з оплати праці показало наступне:

       - найбільщ дієвою основою формування заробітної плати варто вважати гнучкі безтарифні системи;

       - розрахунок індивідуальної заробітної працівника необхідно здійснювати з урахуванням оцінки його праці, особистих якостей і ставлення до праці;

      - розмір прожиткового мінімуму повинен забезпечувати першочергові потреби людини;

       - заробітна плата повинна відповідати принципам стабільності, законності джерел виплати, достатності, функціональності та відповідності економічним законам.

Література:

1. Про оплату праці:  Закон України від 24 березня 1995 року  №108/95 ВР зі змінами і доповненнями // http://zakon.rada.gov.ua

2. Інструкція зі статистики заробітної плати  від 13 січня 2004 року № 5 //http://zaron.rada.gov.ua

3. Кирилюк С.С. Удосконалення обліку праці та її оплати / С.С. Кирилюк // Держава та регіони, Серія: Економіка та підприємництво. – 2010. - № 3. – С. 139-141

4. Малинський А.П. Удосконалення обліку розрахунків з оплати праці / А.П. Малинський. – 2010. - www.rusnauka.com.ua

5. Немордук Н.М. Удосконалення обліку, аналіз і аудит розрахунків з оплати праці / Н.М. Немордук // Економіка та держава. – 2009. - № 8. – С. 36-39

6. Покатаєва О.В. Шляхи удосконалення оплати праці на підприємстві / О.В. Покатаєва // Економіка підприємств. – 2009. - С. 87- 89

7. Хома Д.М. Проблеми обліку та аудиту розрахунків з оплати праці в умовах економічної кризи / Д.М. Хома // Сталий розвиток економіки. – 2011. – С. 224 – 227. - www.nbuv.cov.ua

8. Шумська Т.В. Дослідження методичних аспектів обліку, аудиту і аналізу розрахунків оплати праці на підприємстві / Т.В. Шумська, Л.О. Долгая. – 2010. - www.nbuv.cov.ua

9. Щупак А. Проблеми обліку розрахунків з працівниками підприємства / А. Щупак. – 2010. – www.udau.edu.ua

10. Юркова А.С. Аналіз підвищення ефективності оплати праці / А.С. Юркова. – 2011. - www.nbuv.cov.ua