История / 4. Этнография

 

Савчук Н. К.

 

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

 

Народна вишивка різних регіонів України:

порівняльний аспект

 

Актуальність теми. Вишивка сьогодні живе повнокровним життям, прикрашає сучасний інтер’єр, одяг, надаючи йому своєрідності й неповторності. Вивчаючи традиції народного вбрання, засоби його декоративного оздоблення, модельєри, конструктори, художники створюють сучасні моделі одягу, у котрих виявляються риси індивідуального смаку, звільнені від загальної стандартизації, і кожна з яких несе тепло рук майстра [1, c. 6–7]. Дослідження теми дуже важливе для розуміння культурного розвитку України і вивчення історії культури й побуту [2]. Мета роботи — порівняти основні риси вишивок різних регіонів України.

Виходячи з локальних особливостей народної вишивки, які виявилися в колориті, техніках виконання, типових орнаментальних мотивах і композиціях, умовно здійснено етнографічний поділ на регіони України. Це — Середня Наддніпрянщина, Полісся, Поділля, Південь, Карпати та Прикарпаття [1, с. 8].

До Середньої Наддніпрянщини належать сучасні Київська, Полтавська, Чернігівська, Житомирська, Сумська, Черкаська, Харківська, Кіровоградська та Луганська обл. [1, с. 8]. У центральних районах популярний рослинний орнамент. Рушники виконуються рушниковим швом, мають підкреслено вертикальну композицію. Вони орнаментовані з обох боків рушника мотивом «Дерева-квітки» або вазона пишних рослинних форм [2]. Мотив дерева-квітки тривалий час модифікувався й щоразу тлумачився залежно від смаків і уявлень народних майстрів. Так, на Полтавщині простежується мотив дерева, вазона з квітами, на полтавському рушникові можуть бути фантастичні істоти, схожі на оленів [3].

Полісся (Сучасні Волинська, Рівненська, Житомирська та північні райони Київської, Чернігівської й Сумської обл.) [1, с. 48]. Вишиванню тут притаманні мініатюрність, ювелірне виконання, коли вишивка однакова з лиця й вивороту, надзвичайне багатство варіантів. Найархаїчніші риси збереглися саме на Поліссі [2]. Вишивки прості й чіткі за композицією. Їх прикметою є спокійно-розмірений ритм одного лаконічного за абрисами мотиву. Ромболамана лінія геометричного мотиву повторюється кілька разів. Улюбленими були також пташки. Поліські орнаменти не мають деталізованої внутрішньої розробки, в них не застосовуються різноманітні техніки одночасно [2]. Вишивки Полісся дуже стримані, прості й графічно виразні. Основне емоційне навантаження належить червоному кольору, який звучить пристрасно і сміливо [1, с. 48–49]. Для Чернігівщини характерні білі вишивки [4]. На Київському й Чернігівському Поліссі рушники оздоблювали горизонтальними смугами в техніці «лиштва», «вирізування», «занизування» [3].

Поділля (між Південним Бугом і Дністром); його умовно поділяють на Західне, Східне Поділля та Наддніпрянщину [1, с. 55]. Вишивка Поділля чи не найбагатша в Україні, яскраво віддзеркалює контакти з мистецтвом інших народів, сліди входження окремих зон регіону до різних держав [2]. Вишивки Поділля темні за колоритом. Чорний колір домінував, іноді до нього додавали темно-вишневий або червоно-чорну гаму, включаючи жовтий чи зелений. Особливо вміло вишивальниці використовували біле тло полотна, що стало повноправним елементом орнаменту [1, с. 57]. Подільські рушники виділяються невеликим розміром, орнаментальними мотивами, кольоровою гамою, складною технікою виконання [2]. На них по боках можуть бути вишиті фантастичні птахи [3]. Характерно, що при вишиванні на Поділлі не користувалися допоміжними засобами — тамбуром, канвою, п’яльцями, не робили малюнків на тканині, а, рахуючи нитки голкою, робили хрестики відповідно до бажаного візерунку [4].

Багато й щедро вишивали на Буковині. Основні техніки «низь», настил, хрестик, мережка. Вишивали різнокольоровими вовняними, бавовняними нитками, додаючи золоту й срібну нитки, лелітки. Композиція рукавів сорочок мала тридільну побудову — полик, зморшка й нижня частина [1, с. 65]. Геометризація рослинних форм теж дуже характерна для мистецтва Буковини [2]. На Буковині, окрім рослинних і геометричних, поширені зооморфні мотиви, що вишиваються лише гладдю (білою), дрібним хрестиком, крученим швом [4].

Карпати та Прикарпаття. До цього регіону належать Північне Прикарпаття (Львівщина, частково Тернопільщина), гірські райони Карпат (Івано-Франківська, частково Львівська обл.) та Закарпаття [1, с. 66]. Характерна риса (крім певних спільних) — велика кількість окремих складових зі своїми колоритом та специфікою. Колись майже кожне село вирізнялося своєрідністю вишивки, багатством орнаментальних композицій та неповторністю кольорів [2].

Отже, вишивка кожного регіону — це віддзеркалення культурної пам’яті народу. Для кожної місцевості притаманні свої узори, колористична гама, орнаменти, а також техніка виконання вишивки, але всі регіони об’єднує те, що майстрині вкладали у вишивку всю душу та всі вміння.

 

1. Кара-Васильєва Т. В. Українська народна вишивка / Т. В. Кара-Васильєва, А. О. Заволокіна. — К. : Либідь, 1996 — 96 с.

2. Лебеденко О. Вишивка як відображення традиційної культури України : [Електронний ресурс] / Лебеденко О. — Режим доступу : http://oldconf.neasmo.org.ua/node/792

3. Українська народна вишивка : [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://about-ukraine.com/index.php?text=706

4. Українські мотиви. Вишивка регіонів : [Електронний ресурс]. — Режим доступу : http://ukrmotiv.in.ua/ua/statti/6-vishivka-regioniv.html