Головченко Д.А., Гончаренко В.В.

Автомобільно-дорожній інститут

ВИКОРИСТАННЯ МІСЦЕВОГО ПІЩАНИКУ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА АСФАЛЬТОБЕТОНУ

В даний час постійно збільшується вартість будівництва автомобільних доріг. При цьому виникає необхідність у створенні складних композитних конструкцій дорожніх одягів поліфункціонального значення, які забезпечували б підвищену комфортність, довговічність і високі транспортно-експлуатаційні властивості автомобільних доріг. Такий якісний стрибок можливий за рахунок реалізації концепції переходу на будівництво укріплених конструкцій дорожніх одягів. Зниження матеріаломісткості і собівартості будівництва дорогих інженерних споруд, до рівня традиційних конструкцій можливо за рахунок застосування місцевих сировинних ресурсів [1].

Традиційною сировиною для виробництва щебеню, який використовується в асфальтобетоні, є граніт. Однак, для зниження вартості асфальтобетону та пошуку шляхів підвищення його якості особлива увага уділяється використанню техногенної сировини. Мінеральні матеріали техногенного походження являються дешевою і найчастіше вже підготовленою сировиною для будівництва, що призводить до зниження енергетичних та матеріальних витрат.

На території Горлівки існують великі запаси мінералу кіновар – сировина для отримання ртуті, а його відходи, у вигляді кам’яного матеріалу, накопичені у відвалах гірської породи. Цей матеріал може бути використаний для виготовлення асфальтобетону.

Дослідження фізико-механічних властивостей щебеню з піщанику виконували за методами згідно [3].

Характеристики щебеню з піщанику наведені в табл. 1. Вони свідчать про те, що фізико-механічні властивості матеріалу відповідають технічним вимогам для виробництва асфальтобетону типу В.

 

Таблиця 1 – Властивості мінерального матеріалу

Показники властивостей

Щебінь з піщанику

Пустотність, %

52,9

Вміст зерен лещадної форми, %

22,4

Щільність, кг/м3

- середня

- істина

- насипна

 

2430

2590

1150

Водопоглинання, %

2,4

Пористість, %

9,6

Дробимість, %

14,7

Марка за дробимістю

800

Морозостійкість, циклів

більше 50

 

Показники міцності та водостійкості асфальтобетону в значній мірі залежать від властивостей мінеральних матеріалів, які були використані для виробництва суміші. При змішуванні мінерального матеріалу з бітумом одразу за процесом змочування поверхні мінерального матеріалу бітумом відбувається виборча адсорбція компонентів бітуму. Активність взаємодії при цьому визначається не тільки хімічних складом бітуму, але й природою мінерального матеріалу. В залежності від природних сил, що діють на  межі розділу «мінеральний матеріал – органічне в’яжуче», можуть відбуватися як фізична, так і хімічна адсорбція, причому  сили хімічної адсорбції у межфазних контактах є найбільш стійкими [2].

Для експериментальних досліджень в якості в’яжучого використовувався бітум нафтовий дорожній в’язкий марки БНД 60/90 виробництва Кременчужського НПЗ «УКРТАТНАФТА».

Гранулометричний склад мінеральної частини асфальтобетонної суміші, прийнятої для дослідження, наведено на рис. 1.

Для підвищення фізико-механічних властивостей асфальтобетонної суміші до її складу вводили полімерну домішку Kraton D 1101. Полімер Kraton D 1101 (стирол – бутадієн – стирол), який являє собою гранули діаметром 0,5-1 мм темно-сірого кольору. Kraton D 1101 основна марка СБС для дорожніх покриттів, з вмістом полістиролу 31%. Основною особливістю Kraton D 1101 за впливом на бітум є поява полістірольної сітки після розчинення бутадієну.

Дослідження фізико-механічних властивостей асфальтобетону виконували за методами згідно [4].

Результати порівняльних досліджень фізико-механічних характеристик асфальтобетону без домішки та з домішкою Kraton D 1101 наведені в табл. 2.

 

Рисунок 1 – Склад мінеральної частини щільного дрібнозернистого асфальтобетону типу В непереривчастої гранулометрії

 

Таблиця 2 – Властивості дрібнозернистого асфальтобетону типу В непереривчастої гранулометрії

Назва показника

БНД 60/90 5%

БНД 60/90 6%

БНД 60/90 6% +3% Kraton D 1101

БНД 60/90 6,2% + 3,2% Kraton D 1101

згідно з ДСТУ

1

2

3

4

5

6

Середня щільність, г/см3

2,24

2,30

2,36

2,38

-

Водонасичення, %

2,85

1,90

2,45

2,32

1,0-2,5

Набрякання, %

0,70

0,35

0,11

0,09

0,85

Границя міцності при стиску, МПа, за температури, С

0

 

 

6,50

6,81

7,02

7,01

10,0

Продовження таблиці 2

 

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6


20

50

2,31

1,02

2,58

1,25

2,68

1,38

2,61

1,29

2,4

1,2

Коефіцієнт тривалої водостійкості

0,68

0,71

0,83

0,85

0,85

 

Наведені в таблиці 2 результати досліджень свідчать про те, що основні фізико-механічні властивості асфальтобетону на основі піщанику не відповідають вимогам ДСТУ Б В.2.7-119:2011. Але завдяки додаванню полімеру Kraton D 1101 в асфальтобетон спостерігається суттєве підвищення його основних фізико-механічних властивості. За результатами магістерської роботи виявлено, що оптимальна кількість бітуму – 6,2% від маси суміші, а полімеру Kraton D 1101 – 3,2% від маси бітуму. В суміші оптимального складу, порівняно з сумішшю асфальтобетону без вмісту полімеру, показники тривалої водостійкості збільшуються на 15-20%, міцність – 1-3%, в той час як показники водонасичення залишаються в допустимих межах.

Література

1. Лесовик Р.В. Пути снижения материалоемкости в дорожном строительстве / Р.В. Лесовик // Наука и техника в дорожной отрасли. – 2012. – №4. – С. 6-7.

2. Колбановская А.С. Дорожные битумы / А.С. Колбановская, В.В. Михайлов. – М.: Транспорт, 1973. – 259с.

3. Щебінь і гравій із щільних гірських порід і відходів промислового виробництва для будівельних робіт. Методи фізико-хімічних випробувань: ДСТУ Б. В.2.7-71-98. – [Чинний від 1999-01-01]. – К.: Держбуд, 1999. – 47 с. – (Державний стандарт України).

4. Матеріали на основі органічних в’яжучих для дорожнього і аеродромного будівництва. Методи випробувань. ДСТУ Б В.2.7-89-99. – [Чинний від 1999-10-13]. – К.: Держбуд, 1998. – 17 с. – (Державний стандарт України).