Економічні науки (підсекція – 10.Економіка підприємства)

Гаєвська Лариса Миколаївна, к. е. н., доцент

Національний університет державної податкової служби України

Мотиваційний механізм сприяння підприємницькій діяльності представників середнього класу

 

Аналіз сучасних досліджень, що стосуються  питання мотиваційного механізму сприяння підприємницької діяльності представників середнього класу дає підстави вважати, що найбільш впливовими факторами є фінансова поведінка, стиль життя та інноваційні передумови сприяння самостійній діяльності (підприємництву) та зайнятості.

Метою даного дослідження є наукове обґрунтування державного мотиваційного механізму сприяння становленню середнього класу в Україні, з урахуванням фінансових чинників.

Нині середній клас розшаровується на власників середнього й дрібного капіталу і найманих працівників. Як загалом у верстві капіталістів виокремлюються представники великої, середньої й дрібної буржуазії, так і серед найманих працівників можна вирізнити найбільш освічену та кваліфіковану найменшу кількісно групу, яка має найвищий рівень доходів; більшу — спеціалістів середньої кваліфікації й відповідного рівня освіти, які отримують середні доходи; і найчисельнішу — кваліфікованих, а також некваліфікованих працівників із невисоким освітнім рівнем і безробітних, доходи яких забезпечують існування на межі бідності та нижче від неї.

Сучасні механізми мотивації підприємницької діяльності не досягають своєї мети. Це зумовлено тим, по-перше, що фінансування розвитку підприємницької діяльності здійснюється з держбюджету. Зокрема, від його затвердження (а це тягнеться майже півроку), за всіма статтями, до наказів прямого фінансування, спливає забагато часу, й оголошення тендерів на фінансування різних проектів підприємницької діяльності припадає майже на кінець року, чим обмежується період виконання цих проектів. По-друге, самі проекти, спрямовані здебільшого на освітні програми, не передбачають ніяких мотиваційних важелів щодо заснування власної справи. По-третє, не сприяла підвищенню підприємницької активності банківсько-кредитна система, яка потребує певних гарантій власності.

Розвиток малого і середнього бізнесу належно не забезпечено відповідними законами. Це відбувається тому, що сучасне підприємництво в Україні не виконує визнану у світі функцію механізму регулювання інститутів ринку. Існує думка, що основу сучасного підприємництва формує не будь-яка форма бізнесу, а різні інновації як реалізація нових номінацій виробничих факторів щодо створення видів товарів і послуг і технологій, використання з цією метою нових ресурсів, джерел і форм фінансування, освоєння організаційних та управлінських нововведень, а ще проникнення на ринки збуту, в галузі й сектори економіки та ін.

Розвиткові ж підприємництва заважають високий податковий тиск, рекет, корумпованість, високі ставки за кредитами, монополізм на ринках іноземних фірм, низька платоспроможність населення, відсутність плюралізму форм власності, слабка конкуренція, обмеження сфер вкладення капіталу.

Більш відповідально ставляться представники середнього класу до погашення кредитів, подання податкових декларацій. Можна стверджувати, що податкові надходження до державного бюджету значною мірою забезпечують підприємства середнього класу.

Однак сплата податків та подання декларацій ще не стали для цих верств населення громадським обов'язком, що певною мірою пояснюється недосконалістю податкового законодавства, зокрема, його надмірним фіскальним рівнем. Тому серед таких підприємців, як і інших категорій населення, що займаються дрібним бізнесом, спостерігається тенденція до тінізації доходів.

Про це згадують дослідники середнього класу, вважаючи, що він «вписався» у тіньові економічні схеми і намагається не особливо «світитися». Та все ж цей клас, хоча ще недостатньо чітко сформований, є досить активним провідником інноваційних форм економічної діяльності. Одночасно він виконує функції «мотиватора» нових форм діяльності, поширюючи підприємницьку діяльність, тож його можна вважати обмежувачем масштабів бідності саме за показниками доходів.

Важливою умовою посилення мотиваційної складової до становлення середнього класу за умов розвитку середнього та малого бізнесу є сприяння впорядкованості умов його діяльності. Ідеться про відновлення спрощеної системи оподаткування. Помилки з боку держави в цих питаннях завдали певних втрат. Тому забезпечення сприятливих стабільних умов діяльності підприємств середнього і малого бізнесу доцільно враховувати в реалізації відповідної державної політики.

Отже, підприємницька діяльність у формі малих, середніх господарських структур має значний потенціал щодо становлення середнього класу в Україні. За умов послідовного вдосконалення механізмів державного регулювання, підвищення рівня менеджменту і професійності ведення підприємницької діяльності цей потенціал може бути перетворений у реалії, що підтверджують досвід розвинутих країн ринкової економіки. 

Література

1. Гошовська В. Соціальна домінанта національної безпеки: актуальні проблеми. Монографія. — К.: Корпорація, 2004. — 196 с.

2. Громов Р. Положение в обществе и принадлежность к социальному слою: факторы самоидентификации // Экономические и социальные перемены: мониторинг общественного мнения. Информационный бюллетень. — 1997. — № 4. — С. 30–34.

3.  Рудченко О. Формування ефективних власників у процесі реформування відносин власності // Акціонер. — 2000. — № 1. — С. 8–12.

 

 

 

 

ЗАЯВКА

на участь у конференції

«сучасні наукові дослідження - 2007»

(м. Дніпропетровськ, 18-31 січня 2007)

 

 

Гаєвська Лариса Миколаївна, 10. 08. 1947р.

Посада: доцент, заступник зав. кафедри  економіки підприємства

Назва організації, її адреса: Національний університет державної податкової служби України, вул. К.Маркса, 31, м. Ірпінь, Київська обл.

Контактний телефон: 8066 – 103-13-45

Назва доповіді: «Мотиваційний механізм сприяння підприємницькій діяльності представників середнього класу»

Назва секції: Економічні науки (підсекція – Економіка підприємства)

Адреса для листування та телефон: Вул.. Стельмаха №3а, кв. 74,  м. Ірпінь, Київська обл. тел: 8 – 04497-93391

MIO-25@mail.ru

 

Дата 04.01.2007р.

 

Підпис___________________________