Толочко В.М., Галій Л.В., Васілін В.Ю.

Національний фармацевтичний університет

ДО ПИТАННЯ НОРМУВАННЯ ПРАЦІ

СПЕЦІАЛІСТІВ ФАРМАЦІЇ

 

Проблема встановлення норм праці, тобто встановлення  нормативно − обґрунтованих витрат часу на виконання одиниці роботи у певних техніко –організаційних умовах, була і залишається актуальною тому, що норми праці вирішують питання економії робочого часу, а цей фактор має вирішальне значення у здійсненні будь-якої роботи.

Історичний аналіз діяльності вітчизняних фармацевтичних підприємств стверджує, що нормуванню праці завжди приділяли велику увагу, при цьому, певному етапу розвитку галузі відповідали певні види, методи та функції нормування. Так, спочатку, норми праці встановлювалися на основі безпосереднього вимірювання витрат праці з урахуванням, насамперед, практичного досвіду працівників. Основною функцією нормування, на цьому етапі, був пошук більш раціональних прийомів та методів роботи. Розвиток наукового-технічного прогресу та фармацевтичної індустрії у роки планової соціалістичної економіки став передумовою появи принципово-нових аналітично-дослідницьких та аналітично-розрахункових методів нормування праці [3-5]. Зазначимо, що, в той час, нормування розглядали як основний інструмент підвищення інтенсивності та продуктивності праці.

На сучасному етапі розвитку фармацевтичної галузі України спостерігається негативна тенденція нехтування нормуванням праці, як елементом організації та управління фармацевтичними підприємствами. На нашу думку, визначальним фактором цього є відсутність спеціалістів, здатних вирішувати питання організації та нормування праці.

Навпаки, досвід міжнародної  практики стверджує, що в умовах ринкової економіки підвищується значення нормування праці у вирішенні економічних та соціальних завдань й поширюється сфера його використання [6]. Це відбувається тому, що сучасні тенденції глобалізації економіки, розширення міжнародних зв’язків та трудової міграції потребують одночасного вирішення проблем підвищення продуктивності праці та забезпечення гідного змісту, рівня оплати й соціальних гарантій для працівників.

Організація та нормування праці спеціалістів фармації, що працюють зокрема в аптечних установах, мають значну специфіку, що пов’язана, насамперед, із змінами в професійної діяльності провізора, зростанням його ролі у системі охорони здоров’я та забезпеченні населення лікарськими засобами, підвищенням певної ваги творчих функцій, великою інтенсивністю та напруженістю його праці, а тому потребують дослідження й наукового обґрунтування з метою більш ефективного використання фармацевтичних кадрів.

Нами, протягом останніх років здійснюються дослідження організації праці спеціалістів фармації. За допомогою методів фотографії робочого часу, хронометражу, миттєвих спостережень встановлено витрати робочого часу спеціалістів фармації на виконання окремих функцій, складені баланси часу та визначені проекти витрат робочого часу (стандарти часу) провізора з відпуску лікарських засобів та провізора з контролю якості лікарських засобів. За результатами досліджень створені методичні рекомендації щодо проведення аналізу організації праці на фармацевтичних підприємствах, вирішуються питання створення програмного забезпечення.

 Зазначимо, що проведення роботи з аналізу організації праці та пошук шляхів підвищення ефективності праці на певному підприємстві, навіть при наявності методичних рекомендацій, сьогодні потребує застосування інформаційних технології й досвіду висококваліфікованих фахівців [1,2], а тому, не завжди може бути здійснено власними силами. У зв’язку з цим, враховуючи важливість й необхідність вирішення питань раціоналізації  та продуктивності праці, на малих та середніх фармацевтичних підприємствах до цієї роботи доцільно залучати експертів консультаційних центів, аудиторських фірм тощо.

Висновки

1. Розуміння значення нормування праці у діяльності фармацевтичних підприємств та передбачення тенденцій його розвитку у сучасних економічних умовах вимагає застосування історичного аналізу, критичного переосмислення емпіричних та теоретичних знань з нормування праці та подальшого їх поглиблення.

2. Сучасний стан функціонування фармацевтичних підприємств, відсутність методичної бази та кваліфікованих фахівців, високі вимоги до рівня інформаційного та технічного забезпечення при проведенні робіт з організації та нормування праці доводить про необхідність застосування нових форм її здійснення, а саме залучення фахівців консультаційних центрів.

 

Література

 

1. Дзюба С.Г., Гайдай І.Ю. Нормування праці в вітчизняній та міжнародній економіці. − Донецьк: ТОВ ”Юго-Восток, Лтд”, 2005.− 172 с.

2. Колбачев Е.Б., Новик Е.В., Колбачева Т.А. Организация, нормирование и оплата труда на предприятиях. Серия «Высшее образование»,. − Ростов н/Д: «Феникс», 2004. − 224 с.

3. Основные методические рекомендации по нормированию труда работников аптек. Наставления и нормативные материалы по аптечному делу ГАПУ МЗ СССР. − Вып.4, − М.: 1974.

4. Сборник штатных нормативов и типовых штатов учреждений здравоохранения / Под ред. С.П. Буренкова. − М.: Медицина, 1986. − 704 с.

5. Тенцова А.И, Скулкова Р.С. Основы научной организации труда в аптеках. − М.: Медицина, − 1980. − 176 с.

6. David Cotton. Keys to Management. − Longman, 1996.− 233 p.