Економічні науки

Інвестиційна діяльність та фондові ринки

 

Довгань Ю.В.

Вінницький державний аграрний університет

Інвестиційне та інноваційне забезпечення сільськогосподарської дорадчої діяльності

 

Становлення та розвиток ринкових відносин в народному господарстві України, в тому числі в аграрно-промисловому комплексі, призвели до виникнення якісно нових та більш ефективних форм надання вітчизняним сільськогосподарським товаровиробникам актуальної інформації та консультативних послуг щодо організації сільськогосподарського виробництва.

Зважаючи на те, що в сільськогосподарському виробництві працює близько 20% населення України та виробляється третина ВНП перед державою постає завдання своєчасного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників сучасною інформацією про досягнення науково-технічного прогресу та пришвидшення впровадження інновацій у виробництво. Саме на виконання цього завдання і спрямована діяльність сільськогосподарських дорадчих служб.

Система сільськогосподарського дорадництва спрямована на поширення знань і впровадження у виробництво сучасних досягнень науки, техніки і технологій, надання сільськогосподарським товаровиробникам і сільському населенню дорадчих послуг з питань менеджменту, маркетингу, сучасних технологій та розвитку соціальної сфери села, вдосконалення практичних навичок прибуткового господарювання сільськогосподарських підприємств, особистих селянських та фермерських господарств, підвищення рівня життя сільського населення, розвиток сільської місцевості [4].

Для успішного розвитку сільськогосподарського дорадництва необхідне залучення значного обсягу фінансових, матеріальних, трудових, інтелектуальних  та інших ресурсів, тобто вкладення інвестицій, оскільки інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в підприємницьку та інші види діяльності з метою отримання прибутку чи досягнення певного соціального ефекту [1].

Як свідчить світовий досвід окупність державних інвестицій в сільськогосподарське дорадництво складає не менше 40%.

Державні інвестиції, на нашу думку, мають бути спрямовані насамперед на розвиток фундаментальної аграрної науки та практичних наукових досліджень на базі науково-дослідних установ та вищих навчальних закладів аграрної освіти, що можуть здійснювати підготовку висококваліфікованих кадрів для сільськогосподарської дорадчої діяльності.

Сільськогосподарське дорадництво функціонує в Україні на приватних засадах та за державної фінансової підтримки визначених державою цільових програм надання сільському населенню соціально спрямованих дорадчих послуг.

Таким чином, сільськогосподарські дорадчі служби можуть надавати як платні послуги щодо організації та технології виробництва, маркетингової та іншої діяльності, так і безкоштовні послуги які надаються в рамках та за рахунок фінансування загальнодержавних та місцевих цільових соціальних програм та проектів [2].

Створення в Україні системи сільськогосподарського дорадництва розпочалось у 90-х роках ХХ століття за ініціативи та суттєвої фінансової підтримки міжнародних програм та проектів, що були спрямовані на допомогу країнам світу які не мали статусу „країн з ринковою економікою”. Діяльність міжнародних інституцій по таким програмам та проектам згортається оскільки Україна в 2006 році отримала статус „країни з ринковою економікою” і може та має самостійно забезпечувати фінансування діяльності сільськогосподарських дорадчих служб.

На загальнодержавному та місцевих рівнях створені та впроваджуються в життя цільові програми та проекти щодо надання сільському населенню соціально спрямованих дорадчих послуг. На забезпечення їх фінансування згідно з Концепцією Державної цільової програми сільськогосподарської дорадчої діяльності на 2006-2009 роки передбачено виділення з державного бюджету коштів у розмірі 314 млн. гривень [3].

Інноваційний розвиток сільського господарства в Україні є необхідною передумовою економічно ефективного сільськогосподарського виробництва і зростання добробуту населення, що потребує залучення та пропорційного поєднання інвестиційних та інтелектуальних ресурсів.

 

Список використаної літератури

 

1. Закон України „Про інвестиційну діяльність” від 18 вересня 1991 року, ВВР, 1991р., №47/ ст.646

2. Закон України „Про сільськогосподарську дорадчу діяльність” від 17 червня 2004 року// Відомості Верховної Ради (ВВР), 2004, N 38, ст.470

3. Розпорядження Кабінету міністрів України „Про схвалення Концепції Державної цільової програми сільськогосподарської дорадчої діяльності на 2006-2009 роки” від 20 червня 2005 року.

4. Корінець Р.Я. Сільськогосподарське дорадництво: запитання та відповіді / Інститут сільського розвитку. – Київ, 2003. - 27 с.