Право/11. Криміналістика и судова медицина

 

Л.Г. Бордюгов

Донецький НДІ судових експертиз

ЩОДО ВИЗНАЧЕННЯ ПРЕДМЕТА СУДОВОЇ  ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

 

Підвищення ефективності судової експертизи, як інституту кримінального судочинства, ґрунтується на двох тенденціях: розвитку існуючих і формуванні нових родів, видів судових експертиз. До числа останніх належить судова екологічна експертиза.

Для визначення місця нового виду судової експертизи, що формується,  у класифікаційній системі експертиз необхідно окреслити предмет, об'єкт, методики дослідження, вид спеціальних знань, якими повинний володіти експерт даної судово-експертної галузі. Відзначені ознаки повинні розглядатися в сукупності, тому що жодна з цих ознак, узята окремо, ізольовано, не дозволяє зрозуміти сутність судової експертизи, а також відмежувати один її рід (вид) від іншого.[1]

З'ясування предмета судової експертизи важливо тому, що «кожна наука (інша галузь знання, практичної діяльності) має тільки свій предмет, який не може бути в неї спільним з іншими науками (галузями знання, діяльності), оскільки він визначається потребами саме даної науки (галузі знання, діяльності)» [2].

Правильне визначення предмета судової екологічної, як і будь-якої іншої судової експертизи, відіграє істотну роль у теоретичному, практичному, процесуальному й організаційно-методичному аспектах.

Предмет судової експертизи - поняття, що має складну структуру, її розгляд істотний як у теоретичному, так і в практичному ракурсах. У спеціальній літературі, присвяченій проблемам криміналістики і судової експертизи, зміст поняття предмета судової експертизи трактується неоднозначно. Цьому питанню в різні роки присвячували свої роботи видні вчені криміналісти і практичні працівники: Л.Ю. Ароцкер, В.Д. Арсеньєв, Р.С. Бєлкін, В.К. Лисиченко, Д.Я. Мирський, Г.М. Надгорний, І.Л. Пєтрухін, М.О. Селиванов, О.Р. Шляхов і інші дослідники. Однак серед криміналістів і судових експертів не склалося єдиного розуміння змісту предмета судової експертизи.

Аналіз літературних джерел показує, що мали місце такі типи визначень предмета судової експертизи:  питання, що вирішуються за допомогою спеціальних знань при її проведенні; сукупність фактичних даних, які необхідно встановити на основі спеціальних знань; фактичні дані, які встановлені на основі використання спеціальних знань; обставини справи, які досліджуються за допомогою спеціальних знань з питань, що ставляться на рішення експертизи.    

У даний час більшість дослідників розділяють позицію О.Р.Шляхова, який вважає, що предмет експертизи «складають фактичні дані (обставини справи), що досліджуються і встановлюються при розслідуванні і розгляді кримінальної або цивільної справи на основі спеціальних пізнань» [3]. Аналогічне визначення дають словники й енциклопедії з судової експертизи [4;5]. Таке розуміння предмета судової експертизи враховує її гносеологічну (пізнавальну) і юридичну (процесуальну) сторони, відповідає меті її проведення. З гносеологічної точки зору предметом експертизи є нові обставини, що виявляє експерт на основі спеціальних знань і які становлять результат дослідження, фіксуються у висновку експерта. З процесуального погляду встановлювані обставини є фактичними даними, що визначають зміст висновку експерта як доказу.

Основним способом з'ясування предмета нової судово-експертної галузі, що формується, є аналіз слідчої, судової й експертної практики. Предмет судової експертизи розкривається через задачі, що розв'язуються стосовно відповідних об'єктів на основі спеціальних знань.

Предметом судової експертизи є фактичні дані (факти, обставини), які визначаються на основі спеціальних наукових знань та досліджень матеріалів кримінальної справи. Зміст предмета експертизи залежить від об’єктів дослідження і питань, які поставлено на вирішення експерта. [6].

Аналізуючи поняття пізнання, слід підкреслити триєдність складових його категорій: об’єкт, мета дослідження (задачі) та умови дослідження (методи пізнання). Саме так і в судовій експертизі: поняття предмета включає об’єкт, задачі і методи судової експертизи, утворюючи складний комплекс понять, які знаходяться в тісному взаємозв’язку між собою. 

Таким чином чітке визначення предмета судової екологічної експертизи дозволяє:

- найбільше повно вказати спектр обставин, що можуть бути встановленими при призначенні й провадженні судової екологічної експертизи;

- сформулювати перелік питань (задач), що виносяться на розв'язання експерта;

- вказати природу спеціальних знань експерта, залученого до проведення судової екологічної експертизи, тобто його наукову компетенцію;

- відмежувати   судову   екологічну  експертизу   від   інших   суміжних   родів   (видів)   судових експертиз;

- вказати необхідні для розв'язання задач об'єкти - матеріальні носії інформації, що служить для встановлення фактичних даних у справі;

- розробити схеми рішення типових задач, методи і методики дослідження об'єктів, встановлення потенційної інформації, що міститься в них, з метою розв'язання задач експертизи.

В процесі аналізу кримінально-релевантних подій, що трапилися при порушенні правил охорони довкілля, об'єктами судово-експертного дослідження можуть бути будь-які джерела інформації, що містять фактичні дані про обставини порушень вимог екологічної безпеки, представлені органами, що призначили експертизу. До відзначених об'єктів належать речові докази, документи, матеріали справи (у тому числі висновки інших експертиз), обстановка місця події.

Резюмуючи викладене, можна вказати, що у загальному вигляді предметом дослідження судової екологічної експертизи є фактичні дані (обставини справи), що встановлюються в процесі вивчення матеріалів кримінальної чи цивільної справи на основі спеціальних знань з екології і включають сукупності даних про екологічний стан навколишнього середовища у результаті порушень норм екологічної безпеки.

Саме для визначення окремих обставин кримінальної чи цивільної справи, пов’язаної з порушеннями вимог екологічного законодавства, і призначається судова екологічна експертиза, яка повинна відповісти на питання, що виникають при розслідуванні і розгляді даних справ слідчим та судом.   

 

Література.

1. Бордюгов Л.Г. Зміст предмета судової гірничотехнічної експертизи//Проблеми правознавства та правоохоронної діяльності. Зб. наук. пр. №1.   Донецьк: Донецький ін-т внутр. справ. 2004. с. 221.

         2. Арсеньев В.Д. Соотношение понятий предмета й объекта судебной экспертизы // Проблемы теории судебной экспертизы: Сб. науч. тр. - М, 1980. - Вып. 44, с.4.

         3. Шляхов   А.Р.   Назначение   и   производство   криминалистических   экспертиз. .: «Юридическая литература»,  1976, с.6.

         4. Словарь основных терминов судебных экспертиз. - М., 1980, с.60.

5. Энциклопедия судебной экспертизы // Под ред. проф. Т.В. Аверьяновой, проф. Е.Р. Россинской. - М., 1979, с.335.

         6. Россинская Е.Р. Судебная експертиза в уголовном, гражданском, арбитражном процессе. – М., 1996, c.6.

 

 

 

 

 

 

Відомості про автора тез “Щодо визначення предмета судової екологічної експертизи”

Бордюгов Леонід Григорович, Донецький НДІ судових експертиз, перший заступник директора Донецького НДІ судових експертиз, тел. (062) 312-59-48.

Адреса для кореспонденції – 83102, Донецьк – 102, вул. Лівенка, 4, Донецький НДІ судових експертиз.