Будівництво і архітектура / 3. Сучасні технології будівництва, реконструкції та реставрації

 

Д.т.н., проф. Онищенко О.Г., асист. Ващенко К.М.

Полтавський національний технічний університет імені Юрія Кондратюка, Україна

Технологічне обладнання для забезпечення комплексно-механізованого виконання опоряджувальних робіт

На сучасному етапі розвитку будівельної промисловості України у будівельному технологічному циклі штукатурні роботи ще визначаються значною тривалістю, складністю і трудомісткістю, котра в обсязі загальних трудовитрат перевищує 25-30%. Тому підвищення продуктивності та якості виконання штукатурних робіт, а також зниження частки ручної праці у сучасному будівельному виробництві можуть та повинні досягатися завдяки впровадженню нових механізованих малоопераційних процесів з виключенням традиційних великих технологічних перерв, що пов’язані із тристадійним пошаровим ручним нанесенням штукатурних розчинів на поверхні будівельних конструкцій.

З метою вирішення поставлених задач галузевою науково-дослідницькою лабораторією механізації ручної праці у будівництві ПолтНТУ була розроблена малоопераційна комплексно-механізована технологія виконання опоряджу­вальних робіт. Вона ґрунтується на використанні ефективного комплексу для приймання товарних розчинів, доведення їх до необхідної кондиції, трубопровідного транспортування та нанесення їх на оброблювані поверхні. Запропонований комплекс складається із гідроприводної штукатурної станції СШ-4Г [1], напірної магістралі та безкомпресорної прямоточної форсунки.

Дана модель штукатурної станції найбільш відповідає сучасним вимогам до проведення робіт, пов'язаних із використанням будівельних розчинів. Адже станція СШ-4Г володіє наступними перевагами:

1.  Висота завантажувального вікна приймального бункера штукатурної станції забезпечує приймання будівельного розчину безпосередньо з кузова самоскида будь-якої вантажопідйомності без застосування спеціальних пандусів або естакад. Це надає штукатурній станції більшої мобільності в межах будівельного майданчика і суттєво спрощує установлення станції в робоче положення та її експлуатацію.

2.  Конструкція бункера-змішувача станції забезпечує не тільки ретельне перемішування розчину й подачу його до розчинонасоса, але й можливість "оживлення" розчину, який частково втратив рухливість в результаті тривалої перерви в роботі механічної мішалки.

3.  Бокові стінки бункера-змішувача штукатурної станції мають великі кути нахилу до горизонту (~ 70° у робочому положенні). Це потрібно для того, щоб будівельні розчини краще стікали зі стінок бункера вниз. Адже ручне очищення стінок бункера від затверділого розчину значно ускладнює обслуговування штукатурної станції, а затверділі залишки розчину, які попадають в перекачуваний розчин, суттєво знижують його якість та перешкоджають виконанню штукатурних робіт.

4.  Станція обладнана ефективним пристроєм проціджування розчину, що перекачується розчинонасосом. Тонкість проціджування становить 6...8 мм.

5.  Найбільш важливою перевагою станції СШ-4Г є обладнання її гідропривідним розчинонасосом РНГ-4, здатним стабільно перекачувати малорухливі будівельні розчини при тиску подачі не нижче від 4 МПа, плавному регулюванні подачі в межах 1...4 м3/год, при мінімальній пульсації тиску.

Основними перевагами розчинонасоса РНГ-4 перед існуючими аналогами є те, що він має високу всмоктувальну здатність і тому може подавати по трубопроводах розчини різної рухливості, зокрема дуже густі, що особливо важливо для впровадження у будівельне виробництво малоопераційної технології штукатурних робіт, а також під час виконання опоряджувальних операцій, пов’язаних з використанням жорстких цементно-піщаних розчинів. Завдяки рівномірному руху проточного поршня під дією гідравлічного приводу, розчинонасос РНГ-4 забезпечує подачу розчинів з мінімальною пульсацією, що сприяє зниженню витрат електроенергії на подачу розчинів і покращує умови механізованого безкомпресорного соплування. У цьому ж напрямку діє й високий об’ємний ККД даного розчинонасоса. Дуже важливим для розширення меж механізованого нанесення будівельних розчинів на оброблювальні поверхні будівель є можливість плавного й оперативного регулювання подачі розчину за сигналом штукатура. Нарешті, варто підкреслити те, що гідропривідний розчинонасос може забезпечувати подачу розчинів під достатньо високим тиском і у той же час займає в кабіні станції відносно мало місця.

Також з метою забезпечення комплексної механізації під час нанесення розчинів на оброблювані поверхні будівельних конструкцій запропонована конструкція форсунки [2], котра наносить розчин із плоскою опахалоподібною формою факела, який є найбільш результативним для безкомпресорних форсунок. При цьому в її конструкцію закладена можливість плавного регулювання площини поперечного перерізу сопла форсунки, що дозволяє змінювати швидкість вильоту часток розчину без необхідності зміни продуктивності розчинонасоса.

Отже використання комплексу запропонованого технологічного обладнання під час виконання робіт, пов'язаних із використанням будівельних розчинів, дає змогу організувати сталий механізований високопродуктивний процес нанесення останніх на оброблювані поверхні, скоротити до мінімуму втрати розчину при виконанні робіт, довести змінний виробіток штукатура до 35 м2.

Література:

1.       Пат. №15888 МПК E04 F21/02 Україна. Гідропривідна штукатурна станція / О.Г. Онищенко, К.М. Ващенко // Бюл. – 2005. – №7.

2.       Пат. №45694А МПК F23 D3/00 Україна. Безкомпресорна прямоточна форсунка / О.Г. Онищенко, А.В. Васильєв, А.М. Матвієнко // Бюл. – 2002. – №4.