Чернікова О.В.

НДІ біології Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара

Рекомендації щодо впровадження результатів науково-дослідної роботи.

 

Створення нових і реконструкція старих об'єктів озеленення, а також ландшафтне будівництво та архітектура потребують постійного збагачення асортименту рослин. У формуванні неповторності й виразності ландшафту одну з головних ролей відіграє композиція рослинності, яка має об’єднати й привести до логічної завершеності всі його елементи та забезпечити комфорт і гармонію для людини. Перевага надається видам, гібридам, формам чи сортам, що проявляють декоративні якості певний час або в період маловиразних фаз розвитку інших компонентів художніх композицій. При створенні таких композицій необхідно враховувати підбор рослин із урахуванням сезонної та вікової динаміки та екологічної доцільності. Важливими є як видові, так й індивідуальні декоративні особливості рослини. Перші пов’язані з їх генетичними особливостями та ознаками й вироблені протягом тривалого часу розвитку виду, або зі спеціальним добором форм та створенням сортів; другі – цілком залежать від сприятливості умов зростання, екологічної пластичності рослини та її онтогенетичного розвитку, що сприяє формуванню певних індивідуальних ознак. В умовах нових флористичних ареалів найбільш вагомим фактором є другий, який залежить від адаптації рослини і дозволяє максимально проявити свої декоративні особливості та якості.

При доборі деревно-чагарникових рослин, що використовуються в зеленому будівництві, крім декоративних властивостей, враховують їхні еколого–біологічні особливості, такі як довговічність, швидкість росту, висота рослин, стійкість до факторів зовнішнього середовища. Для здійснення цієї мети можуть використовуватися рослини роду Spiraea L. – одного з найчисленнішого роду родини розових. У ландшафтній архітектурі та зеленому будівництві різні види таволг ціняться за масове цвітіння та його тривалість, архітектоніку крони, форму й забарвлення суцвіть і листків, що дозволяє створювати композиції високої виразності. На жаль, у ландшафтних композиціях міських парків та куточків відпочинку міста Дніпропетровська масово використовується тільки один вид – Spiraea vanhouttei.

Таволги також можуть використовуватися не тільки як солітери та групові висадки в поєднанні різних видів, а і в змішаних групах із листопадними чи вічнозеленими деревними, а також квітковими багаторічними рослинами.

За багаторічними спостереженнями З. Г. Бонюк (2009), наприклад, при формуванні ландшафтних груп білоквіткових таволг потрібно враховувати не лише період цвітіння, а й інші декоративні якості кущів: тривалість вегетаційного періоду, забарвлення листків, габітус та висоту куща тощо. Цвітіння білоквіткових таволг триває з квітня по липень, а цвітіння таволг із червоними квітками продовжується з травня по серпень. Тому, враховуючи ці декоративні особливості рослин, можна створити сад безперервного цвітіння таволг, який буде квітувати впродовж чотирьох місяців.

З метою розробки принципів використання видів таволг з різних флористичних областей для створення ландшафтних композицій було вивчено декоративні особливості 12 видів рослин. Усі досліджувані види щорічно проходять повний цикл вегетативного та генеративного розвитку – цвітуть та плодоносять. Фенологічні спостереження, що дають можливість встановити періоди найбільшої декоративності, проводили протягом трьох років.

Загальна оцінка декоративності складається з таких основних критеріїв, як тривалість та рясність цвітіння, колір квітки та його стійкість, розмір та форма квітки, число квіток у суцвітті, облистяність, декоративність листя та осіннє розцвічення листя, декоративність куща.

Визначення декоративності рослин-інтродуцентів має теоретичне і практичне значення, оскільки пов’язано з дослідженнями в сфері біоекології, вивченням адаптаційних можливостей рослин до нових умов існування та розробкою наукових основ акліматизації рослин. Високодекоративні чагарники таволг також незамінні за своїми еколого-біологічними якостями при створенні куртин на промислових ділянках та урбанізованих ландшафтів.

До таволг із високою декоративністю відносяться S. vanhouttei (гібрид), S. henryi, S. chinensis (Китай), S. canescens (Гімалаї), S. blumei,
S. japonica (Японія), S. crenata (Європейська частина), S. douglasii (Північна Америка). Декоративність достатньо висока у S. media, S. salicifolia (Європейська частина), а посередню декоративність із усіх досліджених рослин мають S. nipponica (Японія), S. lasiocarpa (Середня Азія). Видове та внутрішньовидове різноманіття роду дозволяє використовувати їх у різних композиційних групах: на узліссях, клумбах, у кам’янистих садах, у групових, алейних, бордюрних насадженнях, як солітери, у різних живоплотах, а також висаджувати як живі біофільтри на територіях промислових підприємств.

Визначені за матеріалами науково-дослідної роботи найбільш стійкі інтродуковані чагарникові рослини, які ще мало поширені в культурі, - види роду Spiraea L. родини Rosaceae : S.media, S.salicifolia, S.canescens, S henryі, S.chinensis, S.nipponica, S.blumei, S.vanhouttei, S. crenata - використані ЗАТ "Зеленбуд" м. Дніпропетровська згідно з розробленими рекомендаціями, як перспективні рослини для впровадження в асортимент озеленення населених міст Придніпровського регіону з метою покращення стану насаджень та збагачення їх складу (асортименту).

Розроблені за результатами науково-дослідної роботи щодо інтегральної оцінки декоративних якостей рослин використовуються в технологічних процесах вирощування високоякісного посадкового матеріалу різних видів таволг.

Види з високою газостійкістю та газопоглинальною здатністю S.japonica, S.japonica "Little Princess", S.douglasii використані, згідно з рекомендаціями, для створення насаджень фітомеліоративного призначення з метою оптимізації стану довкілля на об’єктах загального призначення у промислових районах міста.