Дрижак А. С., Король Я. Д., Галаган Р. Л.

Черкаський національний університет ім. Богдана Хмельницкого

Хімія гуматстабілізованих наночастинок срібла у водному розчині

Природні та синтетичні гумінові речовини (гумінові кислоти, фульво­кисоти та їх солі) останнім часом знаходять застосування як відновники у процесах синтезу наночастинок металів, зокрема, срібла. У роботі [1] описано синтез аналогів природних гумінових кислот виходячи з піро­катехіну та уротропіну. Механізм процесу формування наночастинки, згідно з [2] включає утворення іоном Ag+ комплексу з аніонною формою гумінової речовини Hm y (Hmгумат-аніон):

Ag+ + Hm y– ® [Ag Hm] z–   ;  z = y – 1.

Утворений комплекс діє як молекулярний гальванічний елемент, у якому катодна напівреакція – відновлення іонів Ag+ з розчину, відбувається на центральному атомі комплексу і веде до формування первинного металокластера. Анодний процес, згідно з [2], є реакцією окиснювального гідроксидування ароматич­них ядер у складі гумінової речовини за Елбсом [3]. Кількість атомів Ag у первинному кластері буде визначатися відновлю­ючою здатністю органічного субстрату Hm:

2Ag+ + 3OH- + [AgHm]z  ®  [Ag3Hm(O)](z+1) + 2H2O;

2Ag+ + 3OH- + [Ag3Hm(O)](z+1)   ® [Ag5Hm(O)2](z+2) + 2H2O;

…..............................................................................................

2nAg+ + 3nOH- + [AgHm]z ® [Ag(2n+1)Hm(O)n](z+n) + 2nH2O.

У цих рівняннях символом Hm позначено таку субодиницю гумінової речовини, яка здатна утворити хелатний комплекс з одним йоном Ag+.

За даними рентгенівської дифракції розмір блоку когерентного розсіювання для наночастинок, виділених у тверду фазу, складає близько трьох нанометрів. Це означає, що цей блок складається не менше ніж з 500 атомів. Механізм процесу агрегування первинних кластерів, що приводить до формування кінцевої наночастинки залишається поки-що невідомим.

Оскільки, при виділенні наночастинок у тверду фазу, в неї переходить практично уся початково взята кількість Карбону гумінових чи фульво­кислот, то логічно припустити, що частково окиснені гумати або фульвати є хемосорбованими на поверхні нанокристалу. При цьому позитивний заряд центральних атомів у частинках комплексу [Ag+Hm] обумовлюва­тиме позитивний заряд нанокристалу в цілому.

У лужному середовищі хемосорбовані молекули частково окиснених гумінових речовин матимуть значний негативний заряд за рахунок іонізації гідрокси- та карбоксигруп. Саме цей заряд і обумовлює агрегативну стійкість системи. Отже, нанокристал з хемосорбованими на його поверхні оксигуматами можна розглядати як макроаніон деякої кислоти, здатний реагувати з катіонами металів та Гідрогену.

Реагенти, здатні зв’язувати катіони Ag+, наприклад хлорид-іони при їх загальній концентрації » 3 М, руйнують систему з виділенням сірого осаду. Ренгенографічне дослідження цього осаду (Рис. 1) показало наяв­ність у ньому, поряд з металічним сріблом, фази AgCl, що доводить наявність у системі комплексно зв’язаних катіонів Ag+, які є проміжною ланкою між Ag-фазою нанокристалу і молекулами лігандів (Hm), що утво­рюють стабілізуючу оболонку. Взаємодія відбувається за рівнянням:


[Ag(2n+1)Hm(O)n](z+n) + Cl® 2nAg¯ + AgCl¯ + [Hm(O)n](y+n) .

Рис.1. Дифрактограми нанокластерної системи (а) та продуктів

її руйнування хлоридом (б)


У даній роботі ми досліджуємо стехіометричні відношення у реакціях нанокластерів срібла, стабілізованих синтетичними гуматами, з нітратною кислотою та катіоном Cu2+. Як прекурсор для синтезу нано­кластерів було використано синтетичну гумінову кислоту, одержану за методикою, описаною в [1]. Схему будови нейтральної наночастинки пода­но на Рис.2. Молярну масу субодиниці Hm  прийнято рівною 200 г/моль.

 


Рис.2. Схема будови нейтральної наночастинки срібла, виділеної у тверду фазу

Реакція з нітратною кислотою формально може розглядатися як про­тонування макроаніону на поверхні якого знаходяться іонізовані карбокси- та гідроксигрупи. Через їх взаємний вплив можна було б очікувати більш-менш рівномірного розподілу молярної частки цих груп за рК, як це має місце для самої гумінової кислоти. Однак крива титрування нанокластер­ної системи (Рис.3) несподівано демонструє два чітких стрибки, які мо­жуть відповідати протонуванню двох типів аніонних центрів, а саме, іоні­зова­них гідрокси- та карбоксигруп. Сумарне рівняння реакції протонуван­ня запишеться у такому вигляді:

[Ag(2n+1)Hm(O)n] (z+n) + (x + n)H+ ® H(z+n)[Ag(2n+1)Hm(O)n]¯.

Кислота H(z+n)[Ag(2n+1)Hm(O)n]¯ випадає у вигляді коричневого осаду, який після промивання декантацією і наступного центрифугування може бути повністю розчинений при додаванні розчину лугу. Одержаному у такий спосіб продукту ми даємо назву Гумаргол. Осад кислоти залишаєть­ся розчинним у лузі і після його висушування при 100 ºC.

Осадження наноклатерної системи іонами Cu2+ може проходити з утворенням солі описаної вище кислоти згідно з рівнянням:

[Ag(2n+1)Hm(O)n](z+n) + (x + n)/2Cu2+ ® Cu(z+n)/2[Ag(2n+1)Hm(O)n]¯.

Результатом взаємодії є утворення коричневого осаду, нерозчинного у воді та у розчинах лугу, але розчинного у 5% розчині амоніаку. Висушений осад мідної солі має металічний блиск і не втрачає здатності розчинятись в амоніаку. Аналогічні властивості демонструють і солі інших полівалентних металів. Натомість, солі лужних металів розчинні у воді, і в тверду фазу їх можна перевести заміною розчинника. Так, додавання подвійного об’єму ацетону до синтезованої ex tempore нанокластерної системи, дає чорний, після висушування зелений з металічним блиском, осад натрієвої солі. Цей
осад дуже гігроскопічний, легко розчиняється у воді.

 


Рис.3. Криві титрування срібної нанокластерної системи (a) та вихідної синтетичної гумінової кислоти (б) 0,1 М розчином HNO3 (r = n(H+)/n(Hm))

Взаємодію нанокластерної системи з мідною сіллю вивчали шляхом введення надлишкової кількості купрум(ІІ) нітрату. Розчин з осадом центрифугували при 2500 об/хв і у центрифугаті визначали вміст Cu2+-йонів стандартним іодометричним методом. Знайдене у такий спосіб молярне відношення  n(Cu2+)/n(Hm)) виявилось рівним 1,76.

Одержані результати показують, що гуматстабілізовані наночастинки металічного срібла можна розглядати як багатозарядні макроаніони які можуть стехіометрично взаємодіяти з гідроген- та метал-іонами з утво­ренням кислотоподібних та солеподібних продуктів. Сáме стехіометрич­ність взаємодії дозволяє розглядати такі об’єкти як молекулярні наноклас­тери і відкриває широкі перспективи для їх використання у різноманітних галузях науки, техніки і технології.

 

Література

1. Федоренко К. В., Литвин В. А., Галаган Р. Л. Про деякі загальні підходи до синтезу аналогів природних гумінових кислот. У збірн. Материали за V международна практична конференция «Найновите научни постижения – 2009», Т.21, София, 17-25 март 2009. - С. 8-12.

2. Литвин В. А., Галаган Р. Л. Потенціометричне дослідження кінетики і механізму утворення наночастинок срібла в реакції відновлення Ag+-йонів синтетичними фульватами // Наукові записки Тернопільського нац. пед. унів., серія Хімія, вип. 13, 2008. – С. 47-50.

3. Серрей А. Справочник по органическим реакциям. Перев. с англ. под ред. докт. хим. наук. Н.С. Вульфсона. –М.: Госхимиздат, 1962. – С.279-281, 300с.