Проф., д. е. н. Г.І. Башнянин, доц., к. е. н., А.Г. Драбовський

Львівська комерційна академія

ДОСЛІДЖЕННЯ КООПЕРАТИВНИХ ПРОБЛЕМ В КОНТЕКСТІ РИНКОВИХ СИСТЕМ

Ринковий підхід до дослідженні кооперативних економічних систем в сучасній вітчизняній економічній літерату­рі реалізується за двома напрямами:

І.  з по­зицій ресурсів і ресурсних потоків;

ІІ. з позицій продуктів і продуктових потоків.

В результаті дослідження кооперативних систем за першим напрямом формується гіперелементарна економі­чна теорія. При здійсненні ресурсного дослідження необхідно дотримуватися певних умов, а саме:

§              ресурси повинні розглядаються як економічні і володіти усіма їх ознаками: по-перше, економічні ресурси є кількісно обмеженими, чим обумовлюється необхідність розв’язання проблеми їх раціонального використання; по-друге, через свою обмеженість економічні ресурси мають відповідну ринкову ціну, яка визначається їх граничною корисністю; по-третє, економічні ресурси існують у грошовій формі: з од­ного боку, виступають як певні платежі власнику ресурсів тоді, коли вони від нього відчужуються, а з іншого, – як  певні грошові надходження до власника ресурсів тоді, коли він їх реалізує;

§              ресурсний аналіз необхідно здійснювати з позицій відносин власності;

§              ресурсне дослідження має проводитися в контексті особливостей формування, руху і використання певних форм грошового доходу.

Крім цього, для того щоб ресурсний аналіз кооперативних систем був суто економічним, а не виробничим, чи технологічним, його слід здійснювати лише через призму ринкових проблем. Якщо ця умова не буде дотримуватися, то й ресурсне дослідження не буде економічним. Ресурсний аналіз є економічним лише тоді, коли він є, по-перше, ринковим аналізом, а по-друге – грошовим.

Другий напрям передбачає дослідження кооперативних систем з позицій продуктів і відповідних продуктових потоків. Таке дослідження можна кваліфікувати як елементарне. Продуктовий аналіз коопера­тивних систем є оберненим до ресурсного, оскільки ресурсні і продуктові потоки є зворотно спрямованими і їх основами виступають два принципово різних типи ринку – ринок ресурсів та ринок продуктів [1-9].

У сучасній науковій західній літературі існує думка, що продуктовий аналіз є первинним щодо ресурсного [10-14]. Ми з цим твердженням не погоджуємося та вважаємо його однобічним, таким, що гіпертрофує один із напрямів наукового аналізу кооператив­них систем. На нашу думку, обидва напрями наукового аналізу кооперативних си­стем мають право на існування. Усе залежить від мети аналізу та рівня дослідження. Якщо нау­кове дослідження є елементарним, то доцільно починати саме з ресурсного аналізу кооперативних систем і кооперативних проблем, бо тільки таке їх дослідження створить необхідні передумови для вищого, продуктового, аналізу. Однак на певному етапі становлення і розвитку ресурсного аналізу кооперативних проблем постане теоретична і практична проблема його трансформації у вищий і більш зрілий продуктовий аналіз. На певному етапі його становлення створюються всі необхідні умови для зворотного ходу дослід­ження. Проте і такий аналіз не можна вважати найвищим. Для  всебічного вивчення тих чи інших коопе­ративних економічних явищ чи процесів необхідно одночасно вести дослідження як у напрямі "ресурси – продукти", так і в протилежному напрямі. Лише такий двоїстий підхід можна вважати гіпервисоким, гіперзрілим, гіпердосконалим, лише на його основі ми можемо відтворити найбільш адекватну наукову картину розвитку і фун­кціонування певних кооперативних систем.

Так само, як і ресурсний, продуктовий аналіз може бути не лише економічним, а й технологічним, соціально-економічним чи соціально-політичним. Для того, щоб продуктовий аналіз був економічним необхідно, щоб дослідник дотримувався наступних умов: по-перше, продуктові потоки необхідно вивчати з позиції ринкових цін на відповідні продукти чи послуги; по-друге, продуктовий аналіз кооперативних систем повинен здійснюватися з позицій грошових форм продуктів і ресурсів; по-третє, продуктовий аналіз має здійснюватися в контексті ринкового аналізу через призму ринку продуктів.

Економічною передумовою економічного розвитку є ресурсно-матеріальна основа, яка знаходить узагальнене  відображення в такій важливій економічній формі і категорії, як капітал. Без капіталу як певного засобу розвитку виробництва чи іншої діяльності економічний розвиток неможливий. Саме капітал і зміна його структури під впливом певних процесів дають можливість економічним системам розвиватися в тому чи іншому напрямі. Досліджуючи кооперативні системи з позицій капіталу, ми маємо принципову можливість  синтезувати  ресурсний і продуктовий підходи і використовувати їх в органічній єдності. Аналізуючи  кооперативні системи з позицій капіталу ми й досягаємо тієї ситуації, що наукове дослідження стає власне  економічним.

                                                     Література

1.     Макконнелл К., Брю С. Экономикс. Т. 1 / Макконнелл К., Брю С. – М.: Республика, 1992.

2.     Самуэльсон П. Экономика. Т. 1 / Самуэльсон П. – М.: НПО "Алгон" ВНИИСИ, 1992.

3.     Башнянин Г. И. Экономическое измерение: структура, принципы, функции / Башнянин Г. И. – Львов: Свит, 1994.

4.     Башнянин Г. І. Становлення нової економічної системи в Україні / Башнянин Г. И. // Становлення нової економічної системи в Україні. Ч. 1. Передмова. – Львів: ЛТЕІ, 1994.

5.     Башнянин Г. І., Копич І. М. Інтенсивні економічні системи: проблеми типологізації, історичної еволюції і кліометричного аналізу / Башнянин Г. І., Копич І. М. // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 1998. – Вип. 3. – С. 6-16.

6.     Башнянин Г. І. Ефективність функціонування кооперативних систем в перехідних умовах / Башнянин Г. И. // Проблеми розвитку споживчої кооперації України в ринковому середовищі. Збірник наукових праць. Ч. 1. – Львів: Коопосвіта, 1998. – С. 69-76.

7.     Башнянин Г. І., Бойчук І. В. та ін. Виробничі системи в перехідних економіках / Башнянин Г. І., Бойчук І. В., Дубовий Б. В., Роміх А. В. – Львів: Коопосвіта, 1999. – 382 с.

8.     Башнянин Г. І. та ін. Економічні системи: Монографія. Т. 1 / За ред. Г. І. Башнянина. – Львів: ЛКА, 2006. – 484 с.

9.     Бабенко С. Г. Сучасні напрями дослідження кооперативних систем: ресурсно-продуктовий аналіз / Бабенко С. Г. // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 7. – Львів: Коопосвіта, 2000. – С. 3-12.

10. Блауг М. Экономическая мисль в ретроспективе / Блауг М. – М.: Дело ЛТД, 1994. – 687 с.

11. Долан Э. Дж., Линдсей Д. Е. Рынок: микроэкономическая модель / Долан Э. Дж., Линдсей Д. Е. – СПб, 1992. – 494 с.

12. Мэнкью Н. Г. Принципы экономикс / Мэнкью Н. Г. – СПб: Питер Ком, 1999. – 784 с.

13. Самуэльсон П. Э., Нордхаус В. Д. Экономика / Самуэльсон П. Э., Нордхаус В. Д. – М.: Вильямс, 2000. – 688 с.

14. Фишер С., Дорнбуш Р., Шмалензи Р. Экономика / Фишер С., Дорнбуш Р., Шмалензи Р. – М.: Дело ЛТД, 1995. – 864 с.