Кац О.А.

Луганський національний аграрний університет

ВИЗНАЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ ПІДПРИЄМСТВА АПК

 

Для визначення максимальної ефективності інвестиційного рішення, використається поняття інвестиційної привабливості підприємства. Поняття використовується переважно при характеристиці і оцінці об'єктів інвестування, рейтингових зіставленнях, порівняльному аналізі процесів. Дослідження різних точок зору на його трактування дозволило встановити, що в сучасних уявленнях немає єдиного підходу до сутності цієї економічної категорії.

До однієї з найпоширеніших точок зору відноситься зіставлення інвестиційної привабливості з доцільністю вкладення коштів в підприємство, в тому числі і підприємства АПК, що цікавить інвестора, яка залежить від ряду чинників, що характеризують діяльність суб'єкта. Визначення це є дуже загальне, і не дає підстав міркувати про оцінку.

Оцінюючи інвестиційну привабливість з погляду доходу і ризику, можна затверджувати, що це – наявність економічного ефекту від вкладення засобів при мінімальному рівні ризику.

Формування методології оцінки інвестиційної привабливості підприємств АПК в Україні знаходиться на початковій стадії. Про це можна судити по практично повній відсутності конкретних дієвих і працюючих методик, невеликій кількості реалізованих інвестиційних проектів.

Одним з найпоширеніших є аналіз інвестиційної привабливості на підставі єдиного аналітичного показника рівня прибутковості власних активів. Такий підхід, мабуть, може мати місце для вибірки політики підприємства АПК, визначення найефективніших шляхів використовування капіталу в процесі інвестування, і формування окремих напрямів інвестиційної діяльності. Оскільки він вимагає вивчення мінімального набору чинників, що впливають на ухвалення рішення, його перевага – відносна оперативність, особливо якщо є великий об'єм інформації по однорідних об'єктах інвестування.

При цьому оцінити можна практично будь-який об'єкт вкладень. Але у цього підходу є і помітні недоліки – перш за все, висока вірогідність неточності оцінки, неможливість зіставити результати аналізу через відсутність єдиної інформаційної бази, що формує показники.

Позначається і індивідуальний підхід до оцінки об'єктів інвестування. По суті, процес в цьому випадку зводиться до суб'єктивної оцінки конкретного об'єкту тим або іншим інвестором, що у свою чергу збільшує як тимчасові, так і вартісні витрати на проведення аналізу, а крім того, значно ускладнює виявлення шуканих параметрів, критеріїв і основних чинників, на неї впливаючих. Відомо також, що багато підприємств АПК деколи свідомо завищують значення поточних витрат, а значить реальні дані про прибутковість спотворюються і, відповідно, знижується показник ефективності.

Розрахувати поточну ринкову вартість – задача більш ніж трудомістка. Але цілком можлива, якщо застосувати три основних добре відомих підходу до оцінки бізнесу: витратний, прибутковий і порівняльний.

Ключовими чинниками інвестиційної привабливості є:

Бізнес-план, відповідний вимогам інвестора.

Прозорість бухгалтерського обліку.

Проведення програми вишукування внутрішніх резервів.

Важлива також фінансова прозорість підприємства для потенційного інвестора – ніхто не вкладатиме кошти в підприємство АПК, яке не показує у фінансовій звітності, наскільки ефективно воно працює. На етапі реалізації проекту фінансова прозорість дозволить інвесторам оцінити, і можливо, проконтролювати ефективність використовування вкладених засобів, що не тільки значно полегшить надання коштів під даний проект, але і сприятиме отриманню засобів під майбутні проекти.

Якщо інвестиційні засоби притягуються від іноземних інвесторів, величезне значення придбаває надання фінансової звітності в зручному для них форматі – відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку.

В перспективі методика оцінки інвестиційної привабливості підприємств АПК буде в значній мірі розширена і доповнена. Найпростіший фінансовий аналіз вже не відповідає вимогам інвесторів, що ухвалюють рішення. Відповідно до цього розробляються нові методи і підходи до визначення інвестиційної привабливості підприємства і формування інвестиційного рішення. Зокрема, передбачається розробка комплексу заходів щодо оцінки, який, крім фінансового аналізу, включатиме якісну і кількісну оцінку чинників інвестиційної привабливості і використовуватиме декілька підходів до оцінки бізнесу з метою визначення грошових потоків в майбутньому.