к.е.н., Ляшко Д.Ю.

Дніпропетровський університет економіки і права

ОСОБЛИВОСТІ ВИБОРУ СУЧАСНИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ МАРКЕТИНГОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Сучасні економічні умови функціонування підприємств мають виражені ознаки впливу процесів глобалізації і інформатизації. Діяльність суб’єктів господарювання ускладнюється за рахунок ускладнення господарських процесів та комунікативних зв’язків, оскільки кожен рік інформаційні потоки  подвоюються, що іноді призводить до дезінтеграції і дезінформації. Інформаційні потоки перенасичені суперечливою, ненадійною та недостовірною інформацією, що значно ускладнює формування та здійснення управлінського рішення, яке є адекватним сучасній ситуації.

В нових економічних умовах використання в управлінні відповідних інформаційних систем і технологій, забезпечених адекватною інформацією та динамічними знаннями значно підвищує рівень конкурентоспроможності підприємства. Це підвищення  здійснюється за рахунок прискорення комунікативних потоків, що сприяє підвищенню якості управлінських рішень та рівня маркетингової активності, збільшенню обсягів реалізацію, а також за рахунок здійснення оптимальних витрат, пов’язаних з вибором, придбанням і обслуговування інформаційних систем і технологій підприємства. Все це вказує на актуальність даного напрямку дослідження.

         Різноманітні аспекти використання в управлінні підприємством інформаційних систем і технологій розглядаються у працях Бююля А., Єжової Л.Ф., Задої А.О., Карлберга, Конишевої М.В., Костенка О.П., Малхотри Н., Моісеєвої Н.К., Оксанича А.П., Петренка В.Р., Цефеля П. та інших дослідників.

         Проте питання визначення методичних підходів до вибору інформаційних систем і технологій маркетингового управління діяльністю підприємства та визначення вартості цих систем і технологій є недостатньо дослідженим як з практичної, так і з теоретичної точок зору.

Використання інформаційних систем та ефективних інформаційних технологій дозволяє підвищити операційність і ефективність виробничих і фінансових дій, що виникають у маркетинговій ситуації, забезпечити власні конкурентні переваги в умовах жорсткої конкуренції, своєчасно реагувати на зміни ринкового середовища.

При виборі інформаційного забезпечення маркетингової  діяльності для підприємства необхідно з’ясувати та визначити завдання маркетингу, якім необхідна підтримка інформаційними технологіями.

Вибір тієї чи іншої інформаційної системи визначається рівнем її конкурентних переваг для потенційного споживача. Одним з основних показників таких переваг є рівень вартості інформаційної системи маркетингового управління діяльністю підприємства.

Загальний рівень вартості інформаційної системи визначається за трьома складовими :

- витрати пов’язані з придбанням або створенням програмного забезпечення системи та інформаційним забезпеченням рішення завдань;

- витрати пов’язані з експлуатацією програмного і апаратного забезпечення інформаційної системи підприємства;

- витрати з інформаційної підтримки і супроводження програмного забезпечення інформаційної системи.

Окрім вартісного показника при прийнятті рішення про здійснення інвестицій в інформаційні технології і системи менеджери маркетингового управління приділяють дуже високу увагу економічній доцільності, яка визначається вигодою від цієї інвестиції, існуючими ризиками і витратами.

З однієї сторони впровадження інформаційної системи і інформаційних технологій веде до зростання витрат, але з іншої сторони пропорційно витратам підвищується ефективність праці співробітників та гнучкість системи управління підприємством. Економія витрат на інформаційному забезпеченні призводить до збільшення втрат робочого часу та витрат пов’язаних з технічною підтримкою.

Загальна сума витрат, пов’язаних з придбанням та експлуатацією інформаційної системи підприємства може бути визначена як:

 

де: ВІС – витрати придбання та експлуатації підприємством інформаційної системи маркетингового управління;

ТІ – тривалість вирішення маркетингового завдання і-тим робочим місцем  інформаційної системи маркетингового управління діяльністю підприємства;

ЕІ – експлуатаційні витрати на одиницю часу роботи робочого місця  інформаційної системи маркетингового управління діяльністю підприємства;

КІ – період експлуатації робочого місця в інформаційній системі маркетингового управління діяльністю підприємства;

ВПІ – витрати придбання та впровадження робочого місця інформаційної системи маркетингового управління діяльністю підприємства.

 

Отримана сума витрат порівнюється з можливим ефектом від використання інформаційної системи для вирішення маркетингових завдань підприємства. Кожне підприємство поряд з загальними вимогами до інформаційних систем має і специфічні, тому межа і повнота використання можливостей інформаційних технологій можуть мати суттєві відзнаки, як і кінцевий ефект від їхнього використання в маркетинговому управлінні.