Экономические науки/ 6.Маркетинг и менеджмент

К.е.н. Бутирська І.В.

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Інформаційні технології в управлінні підприємствами оптової і роздрібної торгівлі

 

Сьогодні не можна не відзначити роль оптових та роздрібних торговельних підприємств в управлінні містом, адже  саме торгівельні підприємства складають основу торгівлі, її ресурсний потенціал.

Але торгівля, як і будь-які інші галузі економіки має притаманні лише їй проблеми та особливості. Зокрема серед особливостей роздрібної торгівлі виділяють: широкий асортимент, висока динаміка руху товарів, велика кількість облікових операцій (наприклад, до декількох десятків тисяч чеків на одну касу в зміну), безліч технічних проблем (наприклад, різна якість каналів зв'язку, перебої з електропостачанням), - сезонність попиту, великі терміни між замовленням і одержанням товару від постачальника тощо. Серед найбільш важливих завдань для компаній, що спеціалізуються на оптовій торгівлі, варто виділити: швидкість виконання замовлень, індивідуальний підхід до кожного клієнта, гнучке реагування на зміну кон'юнктури ринку.

Вирішення цих завдань у сучасних умовах не обмежується організаційними та методологічними заходами, як це було раніше. Перед підприємствами постала реальна потреба удосконалення процесів управління. Слід зазначити, що потреба удосконалення систем управління обумовлена як ростом конкуренції і виходом підприємств на регіональні ринки, так і появою високотехнологічних західних компаній на українському ринку, перевагою яких є високий рівень розвитку інформаційних технологій. Тому нині у більшості випадків вітчизняні компанії вимагають від постачальників інформаційних технологій не просто недорогих і функціональних рішень, але і рішень, які б цілком враховували сучасну специфіку роздрібної торгівлі та могли підтримати майбутні зміни бізнес-процесів і принципів управління.

Основною метою впровадження інноваційних інформаційних технологій є створення системи взаємодії наукового, технічного та виробничого потенціалів, які в свою чергу забезпечують науково-технічний прогрес. Традиційно застосування інформаційних технологій у тій або іншій галузі обумовлюється галузевими особливостями підприємств. Також прийнято вважати, що те підприємство, яке краще за всіх знає специфіку галузі, може більш ефективно вирішити проблеми впровадження нових інформаційних систем.

Інформаційні технології можна вважати атрибутом успішного сучасного підприємства роздрібної торгівлі. За останні кілька років значно еволюціонували принципи роботи та управління в цій галузі. Природно, що ситуація, яка склалася, не могла не відобразитись на потребах у інформаційних технологіях. Якщо раніше програмне забезпечення використовувалося тільки для автоматизації облікових функцій, а технічними засобами оснащувалися офіси та бухгалтерія, то сьогодні інформаційні технології стали частиною роздрібного бізнесу. Так, наприклад, великі універсами та мережі магазинів споконвічно плануються в розрахунку на максимальну автоматизацію торговельного та складського обліку, централізацію управління та постачань. Невеликі і середні роздрібні магазини приходили до необхідності автоматизації поступово, внаслідок жорсткої конкуренції чи збільшення асортиментних груп, а зараз більшість з них не в змозі без інформаційних технологій справитися з обсягом документів, який багаторазово збільшився.

У свою чергу, основними тенденціями при побудові інформаційної системи управління в роздрібній торгівлі можна вважати інтеграцію front- і bаск-офісу – іншими словами, об'єднанню в єдине інформаційне середовище касових апаратів, систем безпеки, телекомунікацій, програмних систем управління та ін.

Аналіз реалізованих проектів з впровадження інформаційних технологій на підприємствах роздрібної торгівлі дає можливість виділити пріоритетніх напрямки розвитку роздрібної торгівлі за допомогою інформаційних  технологій:

a)     Web-торгівлю:

Основні складності в цьому напрямку – це необхідність інтеграції платформи для організації Інтернет-магазину з існуючими або планованими до впровадження програмними продуктами.

b)    Організацію складних маркетингових акцій і систем забезпечення лояльності клієнта: супермаркети активно застосовують різні методики sales promotion. Усе це вимагає оперативного та надійного обліку та синхронізації роботи всіх задіяних підрозділів. Останнім часом усе більшого значення набуває персоніфікація взаємин з кожним конкретним покупцем, установлення більш чіткої залежності наданих йому привілеїв від обсягу зроблених ним покупок.

Аналізуючи досвід реалізованих проектів можна зробити висновок, що використання інформаційних технологій дозволяє:

- консолідувати фінансові й управлінські дані за всіма структурними підрозділами, окремими підприємствами;

- підключити дистрибуторські центри в єдину систему збереження та використання даних;

- автоматизувати фінансовий, управлінський, бухгалтерський та податковий облік;

- вести облік великого обсягу номенклатури;

- оперативно управляти постачаннями на склад, збереженням і відвантаженнями про-дукції;

- здійснювати он-лайн інтеграцію з касовими апаратами.