Економічні науки/6. Маркетинг та Менеджмент

 

Гаврисьо Т., Назаренко К.

Дніпропетровський Університет Економіки та Права, Україна

Енергія сонця

 

Сонячна енергія є універсальною. Вона однаково гарно підходить як в побутовому використанні, так і в промисловості. Якщо ж говорити про промислові масштабах, то фотоелектрична станція, яка займає квадратну ділянку землі зі стороною 160 км, могла б забезпечити електрикою всі Сполучені Штати. Площа України в 16 разів менше, тому нам лише потрібна  квадратна ділянка зі стороною 10 км для забезпечення промислових потреб. Звісно такий великий простір неможливо знайти, але використовуючи невеликі за площею сонячні електростанції, які б розташовувалися у різних районах України, можна досягти такої мети.

Україна володіє усіма передумовами для розвитку виробництва систем сонячної енергії та використанні їх у господарстві.

Україна має ресурси та 10% світових потужностей з виробництва кремнію. Це такі підприємства як: Донецький хіміко-металургійний завод, Запорізький титаномагнієвий комбінат, Світловодський завод чистих металів, повністю використовуючи потужності яких можна забезпечити населення новими робочими місцями. [1]

Тим не менш, багато тонн кремнію щомісяця експортується, що не може не позначитися на рівні цін на цей матеріал, а як результат - практично відсутня економічна вигода від експорту сировини, яка  по своїй природі енергоємна, наукомістка і дорога.

Крім того, виробництво кремнію вигідно ще й тому, що починаючи з 2003 року, у світі встановився від'ємний баланс між попитом та пропозицією на кристалічний кремній, що використовується для виробництва сонячних фотоелементів. При цьому згідно з даними консалтингових компаній протягом найближчих 10-15 років перевищення попиту над пропозицією буде зростати. [2]

  Звичайно, необхідно брати до уваги погодні умови, включаючи сезонні обмеження на використання сонячної енергії. Але навіть у Центральній Європі кількість енергії, отриманої від сонячного нагріву достатньо, щоб заощаджувати до 60% палива чи газу, що використовується для отримання гарячої води. В Україні достатньо висока інтенсивність сонячної радіації, і кількість сонячних днів більше ніж, приміром, у Німеччині, де геліоустановки дуже популярні.

Без сумніву, серед інших альтернативних джерел енергії майбутнє належить сонячної енергії. Високі стандарти сучасних технологій, обмежена кількість звичайного палива, екологічні вимоги та енергозбереження роблять перспективи сонячного сектора привабливим для споживачів.

Переходячи від короткострокових перспектив до довгострокових, триваюче підвищення цін на нафту і газ буде означати істотне розширення «сонячної технології», застосування якої стає економічно вигідним. Сонячна система - товар тривалого використання, термін служби якого більше, ніж 20 років, а прогнозувати ціни на нафту і газ через 10 або 20 років можуть тільки астрологи.

Для того, щоб сонячні системи були привабливі для населення, його необхідно переконати в тому, що вони дійсно вигідні у використанні.

Сонячні системи можна використовувати:

-       для зарядки-підзарядки автомобільних батарей і АКБ, використовуваних у міському електротранспорті (трамваях і тролейбусах);

-       для живлення мобільних телефонів;

-       для живлення побутової радіоапаратури;

-       для живлення електродвигунів, використовуваних в автомобілебудуванні й безпілотної авіації. У першому випадку сонячні батареї встановлюються на даху автомобіля, у другому - вбудовуються в крила літаків;

-       для живлення світлової рекламної продукції;

-       для живлення релейних радіокомунікацій;

-              для створення сонячних електролізерів, у тому числі й похідних - струм, вироблюваний портативної сонячною батареєю виділяє, з води, залитої в установку зі струмка, ріки, озера й т.п., газоподібний водень, який, надходячи в газову плиту, створює полум'я. [3]

Основним матеріалом для виготовлення СЕ в даний час і в перспективі є кристалічний кремній. Україна володіє усіма передумовами для розвитку виробництва систем сонячної енергії та використанні їх у господарстві. Відповідно до цього, почавши широке виробництво кремнію і систем сонячної енергії, Україна не тільки отримає економічну вигоду й більший прибуток від експорту устаткування, а також стане енергетично незалежною від цін на паливні ресурси і політики інших держав.

Усе це можливо лише тоді коли населення країни переконане в тому, що дана система має досить вагомі переваги у порівнянні із традиційною енергією. А зробити це можливо завдяки рекламним заходам, які зможуть не лише проінформувати населення про наявність та переваги даної системи, а й змусити людей свідомо відмовитись від застарілих засобів енергопостачання та перейти до більш сучасної та екологічно безпечної енергії сонця, тим самим попіклуватися про майбутнє покоління.

 

 

Література:

1.    Заставний Ф.Д. Фізична географія України. -  К.: Вища шк., 1999. – 255 с.

2.    Альтернативные источники энергии [електронний ресурс]. Режим доступу: http://www.energy-bio.ru/pfoto.htm

3.    Кремний. Солнечная энергетика. Нанотехнологии [електронний ресурс]. Режим доступу: http://silicon.in.ua/