Романюк М.В.

Буковинська державна фінансова академія, Чернівці

Значення внутрішнього аудиту для підприємства

 

На Заході внутрішній аудит зародився на початку XX століття і почав стрімко розвиватися після Другої Світової війни. У 1941 році в Altamonte Springs, США був заснований Інститут внутрішніх аудиторів (ІВА) - міжнародна професійна організація, яка отримала світове визнання. Її метою є розвиток та популяризація професії внутрішнього аудитора та розробка стандартів професійної діяльності. На сьогодні до складу ІВА входить понад 122 тис. членів із 165 країн та регіонів. Усього в світі нараховується близько 1 млн. людей, які тією чи іншою мірою займаються внутрішнім аудитом. 

Інститут внутрішніх аудиторів здійснює навчання та сертифікацію внутрішніх аудиторів, має знак сертифікації внутрішніх аудиторів (CIA®), який є підтвердженням сертифікації внутрішніх аудиторів на світовому рівні і стандартом оцінки компетентності та професіоналізму аудиторів у сфері внутрішнього аудиту.

Актуальність дослідження. Сутність дослідження наукових підходів до побудови внутрішнього аудиту базується на діалектиці динамічного розвитку наукової думки та практики аудиту. Знання про те, що є основними, вихідними положеннями побудови внутрішнього аудиту визначає подальше успішне його функціонування. Тому важливим і сучасним є дослідження принципів внутрішнього аудиту.

Аналіз літературних джерел. Значний внесок у розвиток теорії аудиту, зокрема внутрішнього аудиту зробили українські вчені й практики, зокрема:  Н. Дорош, І. Дрозд, В. Пантелєєв, О. Петрик, О. Редько, В. Рудницький. Серед зарубіжних авторів − Р. Адамс, Е. Аренс, Р. Додж, Д. Кармайкл,  Дж. Лоббек, Р. Монтогомері, Дж. Робертсон та ін.

Мета статті є поглиблення концептуальних засад побудови внутрішнього аудиту.

Основний матеріал. Внутрішній аудит – поняття не нове. Проте він привернув до себе особливу увагу лише на початку третього тисячоліття. Інтерес до нього обумовлений, на мою думку, низкою чинників.

По-перше, внутрішній аудит є одним з небагатьох доступних і водночас недооцінених ресурсів, правильне використання яких може підвищити ефективність роботи компанії.

По-друге, низка гучних корпоративних скандалів, яка прокотилася США та Західною Європою, дала підстави вважати, що зовнішній аудит може давати значні збої, внаслідок яких зазнають банкрутства навіть найбільші фірми.

 По-третє, наявність в компанії належного корпоративного управління, однією з невід’ємних ланок якого стає внутрішній аудит, – позитивний сигнал для потенційних інвесторів та кредиторів.

В українських умовах до вищеназваних чинників додається низка інших. Насамперед, це бажання власників та менеджменту упорядкувати структуру та організацію бізнес-процесів, що може привести до істотної економії коштів компанії.

Крім того, наявність внутрішнього аудиту актуальна для власників-управлінців, які передають кермо влади до рук професійних менеджерів. Нарешті, плани виходу в короткостроковій або середньостроковій перспективі на міжнародні ринки капіталу диктують компаніям необхідність створення служб внутрішнього аудиту. Зокрема, правила найбільших фондових бірж передбачають наявність внутрішнього аудиту як обов’язкової умови внесення цінних паперів компанії в котирувальні списки біржі.

За визначенням міжнародного Інституту внутрішніх аудиторів, «внутрішній аудит є діяльністю з надання незалежних та об’єктивних гарантій і консультацій, спрямованих на вдосконалення діяльності організації. Внутрішній аудит допомагає організації досягти поставлених цілей, використовуючи систематизований та послідовний підхід до оцінки і підвищення ефективності процесів управління ризиками, контролю та корпоративного управління».

Розглянемо основні характеристики внутрішнього аудиту.

Незалежність та об’єктивність. Незалежність – тут поняття організаційне, яке визначається рівнем підлеглості служби внутрішнього аудиту в компанії. Під об’єктивністю розуміється індивідуальна якість внутрішнього аудитора – безсторонність в оцінках та висновках.

Вдосконалення діяльності організації. Метою внутрішнього аудиту є вдосконалення діяльності організації. Зверніть увагу: не виявити порушення та помилки для подальших оргвисновків і покарання винуватців, не написати звіт на декілька десятків сторінок з сотнею нездійсненних рекомендацій, а побачити та оцінити ризики, слабкі сторони в роботі організації і дати рекомендації для підвищення ефективності систем і процесів.

Надання гарантій і консультацій. Суть діяльності внутрішнього аудиту полягає в наданні гарантій (англ. assurance) і консультацій (англ. consulting) замовникам (клієнтам). При цьому сфера надання гарантій і консультацій за останні роки істотно розширилася. Сьогодні вона включає управління ризиками, внутрішній контроль, корпоративне управління.

Спільні і відмінні риси внутрішнього і зовнішнього аудиту. В той час, як зовнішній аудит має за мету надання повної та достовірної інформації зовнішнім користувачам, внутрішній аудит слугує для задоволення потреб власників та менеджерів. Зовнішній аудит ні за яких обставин не може виконувати будь-яких керівних функцій на підприємстві, тоді як внутрішньому аудиту це властиво.

Водночас, внутрішній аудит має багато спільного із зовнішнім аудитом, проте він не може повністю замінити останнього через цілий ряд факторів, основним з яких є фактор незалежності.

Частково виконувати функції зовнішнього аудиту внутрішній аудит може, і виконує. Як правило, зовнішній аудитор здійснює процедури оцінки і перевірки роботи внутрішнього аудиту з метою скорочення витрат часу на проведення аудиту. Тобто, якщо зовнішнього аудитора влаштовують контрольні процедури, що виконуються внутрішнім аудитором, він їх повторно не проводить, а лише здійснює їх оцінку і перевірку, про що обов'язково зазначає у своїх робочих документах та підсумковій аудиторській документації. Варто звернути увагу на те, що такий підхід дає змогу підприємствам економити суттєві суми коштів на послугах зовнішніх аудиторів.

Висновки та пропозиції. Внутрішній аудит орієнтований на перспективу, тобто на аналіз майбутніх подій, які можуть несприятливо позначитися на діяльності окремих підрозділів та/або компанії в цілому. Ефективний внутрішній аудит може зменшити витрати компанії на зовнішній аудит, але не зможе замінити зовнішній аудит. Важливо також врахувати, що не рекомендується користуватися послугами зовнішнього аудитора для проведення внутрішнього аудиту, оскільки таке поєднання може призвести до конфлікту інтересів. У законодавстві деяких країн таке поєднання заборонене (наприклад, законом Сарбейнса-Окслі в США).

Таким чином, наявність ефективного внутрішнього аудиту стає невід’ємною складовою успішного розвитку компанії в умовах швидких змін зовнішнього середовища, підвищення складності процесів управління, розподілу функцій володіння та управління бізнесом. Наскільки при цьому внутрішній аудит стане корисним, залежить від завдань, які будуть перед ним поставлені.

Література:

1.

 Закон України «Про аудиторську діяльність» від 14 вересня 2006 р. N 140-V

2. Розпорядження КМУ «Про схвалення Концепції розвитку державного внутрішнього фінансового контролю» від 24.05.2005 р. № 158-р 

3. Давидов Г.М. Аудит: теорія і практика: Монографія. – Кіровоград: ТОВ «Імекс-ЛТД». 2006. – С.324.

4. Дудка С. В. Внутрішній аудит: найголовніше. Монографія. − Київ : «Бібліотека бухгалтерського обліку». 2008

5. http://pro-u4ot.info/ - Бібліотека бухгалтерського обліку