Неустроєва Г.О.

Викладач кафедри Міжкультурної комунікації та іноземної мови Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут».

 

        Вдосконалення учбового процесу  викладання іноземної мови в ВНЗ за допомогою інформаційних технологій.

 

Із розвитком глобальної інформатизації всіх сфер суспільного життя сучасна система освіти вступила в нову фазу свого розвитку. Все повніше проявляються тенденції використання дистанційного навчання як важливого складника системи відкритої освіти. Дослідження багатьох теоретиків та практиків освіти сьогодні спрямовані на комп’ютерні технології навчання та пов’язані з цим різні види організації дистанційної діяльності.

Виходячи із концепції створення та розвитку єдиної системи дистанційної освіти в Україні, покращення викладання іноземноі мови в ВНЗі залежить від реалізації таких принципових питань організації учбового процесу як: відмовлення від авторитарного стилю викладання; орієнтація на особисті якості студента; вдосконалення технологій навчання учбовим дисциплінам.

Сучасні комп’ютерні технології є складовою частиною мультимедія технологій. Це такі технології, що інтегрують аудіовізуальну інформацію різних форм ( текст, графіка, анімація) та реалізують інтерактивний діалог користувача зі системою. Вони являють собою діапазон можливостей для вдосконалення навчального процесу та системи освіти в цілому.

Дистанційне навчання вийшло із минулого сторіччя як суттєвий претендент на кардинальну зміну всієї вищої освіти. Глибина цієї зміни полягає в тенденціях використання технологій, в перегляді відносин між навчальним закладами, між навчальним закладами та студентами, в появі нових видів діяльності в межах за навчального закладу. Зараз освіта пропонує навчальним закладам велику можливість для створення такого освітнього середовища, де технології будуть перш за все спрямовані на потреби студентів.

Навчання за допомогою комп’ютера дає найбільший ефект, коли студенти залучені до активної діяльності, до осмислення та закріплення учбового матеріалу, використання знань під час вирішення завдань. Компютерні програми пропонують студенту, що навчається дистанційним шляхом, завдання тренувальних вправ, дають оцінку їх виконанню, забезпечують оперативною  допомогою у вигляді підказок, розяснення типових помилок. Студенти отримують доступ до  фондів провідних національних бібліотек та інформаційних банків даних. Налагоджується співпраця викладачів із студентами, які набувають вищу освіту без відриву від виробництва і проживають в інших регіонах України, або під час непередбачених надзвичайних ситуацій, коли викладання неможливе.

Арсенал інформаційно-технологічних засобів дистанційної освіти, які використовують українські вузи, доволі різноманітний, та продовжує швидко розвиватися. Як показують можливості доступу до Інтернету в багатьох регіонах можливо отримати доступ до постачальників послуг  дистанційної освіти. Деякі кафедри вищих навчальних закладів Харківського регіону почали використовувати компютерну навчально-контролюючу програму, яка забезпечує формування модульно-рейтингової оцінки знань студентів у дистанційному режимі. Складовими елементами цієї програми виступають: ознайомлення студентів із компютерним банком лекційних матеріалів, електронних підручників, періодики, статистики та формування на їх основі власного конспекту; можливість для студентів поставити питання викладачам через компютерну мережу Інтернет та отримати кваліфіковані відповіді на відповідному сайті в обумовлені терміни; отримання студентами рекомендацій під час виконання курсових та дипломних робіт; проведення і рейтингове оцінювання виконання тестових завдань.

Дистанційне навчання іноземній мові має свою специфіку, зумовлену тим, що передбачає навчання різноманітним видам мовної діяльності. Для навчання таким видам мовної діяльності, як читання та письмо можливо в значної мірі обмежитися сітьовим курсом, оскільки особливості цих видів мовної діяльності не потребують об’ємної графіки та значного за обсягом звукового супроводження. Але ж протягом навчання аудіюванню, вимові та усній мові обмежитися тільки текстовими файлами не є можливим. Необхідна підтримка звукового супроводження, а також створення усних ситуацій.

Зараз значна доля населення України має  достатній рівень технічного забезпечення. для  отримання освітніх послуг високотехнологічної дистанційної освіти, в тому числі заснованому на  Інтернет-технологіях, які можуть забезпечити максимальну інтерактивність і тому є найбільш вигідними для споживчого ринку.

   Використання сучасних інформаційних технологій в освітньому процесі створює реальні можливості підвищення якості освіти. Здається, що в процесі розвитку інформаційних освітніх технологій головна роль надається вищий школі, завданням якої є розвиток дистанційної освіти та створення електронних бібліотек, модернізація та розвиток існуючої інфраструктури. В такому випадку ВНЗи можуть стати важливим джерелом інформаційних та телекомунікаційних послуг для закладів середньої та професійної освіти.