Право/ 3. Охрана авторського права

К.ю.н. Романюк О.І., Шклярова А.А.

Донецький національний університет економіки и торгівлі імені Михайла Туган-Барановського

 

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНЕ ПІРАТСТВО АУДИОЗАПИСІВ В УКРАЇНІ

Довгий час Україна займає одне із «провідних» останніх місць в європейських та американських звітах про стан захисту інтелектуальної власності в світі. Про необхідність удосконалення механізмів захисту інтелектуальної власності в Україні говорять дуже багато, але результати поки що далекі від бажаних. Досі не розв’язано проблему захисту авторських прав при використанні аудіовізуальної та програмної продукції. І справа навіть не в торгових санкціях США, вжитих проти України як покарання за «піратство», а в тому, що без створення діючого механізму правового регулювання  Україна не зможе стати повноцінною європейською державою.

Бурхливий розвиток інформаційних технологій перетворив інтелектуальну власність в один із найліквідніших товарів. Цей ресурс може, як магніт, притягувати до себе серйозні інвестиції, а широке впровадження нових технологій і просування наукових розробок у виробництво дає потужний поштовх розвитку внутрішніх галузей промисловості. Та й сама собою інтелектуальна власність – дуже цінне джерело доходів. У розвинених країнах це зрозуміли давно, і тепер надійна правова система захисту інтелектуальних активів дозволяє США, Японії та країнам Європи одержувати вагомі економічні дивіденди.

Інтелектуальний потенціал, сконцентрований в Україні, також міг би стати надійною основою відродження вітчизняної економіки. Міг би, але не став. Знадобилися роки, аби крок за кроком створити національну систему захисту інтелектуальної власності. Було сформовано необхідну нормативно-правову базу, закладено основи регулювання відносин у цій сфері: сьогодні чинне законодавство України містить основні положення, пов’язані з одержанням, здійсненням і захистом прав інтелектуальної власності.

Крім того, ведеться робота з гармонізації українського законодавства з міжнародними нормами. Вжиті останнім часом заходи дозволили врахувати вимоги TRIPS – угоди СОТ про торгові аспекти прав інтелектуальної власності. Внесено зміни в Кримінальний і Митний кодекси України, Кодекс про адміністративні правопорушення, у закони «Про авторське право й суміжні права» та «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів і фонограм».

Україна приєдналася до угод Світової організації інтелектуальної власності «Про авторське право», «Про виконання й фонограми», до Міжнародної конвенції про охорону інтересів виконавців, виробників фонограм і організацій мовлення. Нині на розгляді у Верховній Раді перебуває ще кілька законопроектів, спрямованих на приведення норм національного законодавства у відповідність до норм TRIPS. Проте поки що говорити про наявність в Україні ефективної системи захисту цих прав не можна.

Уже не перший рік український уряд активно бореться з нелегальним виробництвом аудіо- й відеопродукції. Великі надії свого часу покладалися на запровадження ліцензування виробництва, експорту й імпорту дисків для лазерних систем зчитування. Було запроваджено контрольні марки у вигляді голографічних захисних елементів, для контролю над їх видачею і ведення Єдиного реєстру одержувачів створили спеціальну структуру – державне підприємство «Інтелзахист». Одночасно з посиленням юридичної відповідальності за порушення в цій сфері активізувалася робота правоохоронних і контролюючих органів із виявлення порушників. Добити «піратів» були покликані застрашливі акції знищення конфіскованої в нелегальних виробників продукції.

Переконавшись у неефективності вжитих українською владою заходів, США застосували проти України досить серйозні торгові санкції. Стимул спрацював: найближчим часом Держдепартамент інтелектуальної власності спільно з Мінекономіки та євроінтеграції планує подати на розгляд парламенту законопроект «Про внесення змін у деякі закони України». Зокрема поправки до Закону «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування» значно полегшать імпорт в Україну програмного забезпечення. Для цього пропонується виключити ліцензування імпорту дисків і скасувати нанесення спеціальних ідентифікаційних кодів при імпортуванні дисків, а натомість запровадити ліцензування виробництва матриць для виробництва дисків.

Слід відмітити, що два кодекси України передбачають адміністративно-припинювальні заходи та адміністративну відповідальність за порушення авторських і суміжних прав – це Кодекс України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 року №8073-Х  та  Митний кодекс України від 11.07.2002 року №92-IV. При цьому стаття 51-2 КпАП передбачає відповідальність за порушення прав на об’єкти права інтелектуальної власності, в тому числі авторські і суміжні права. Крім статті 51-2, авторських і суміжних прав стосуються статті 164-9 «Незаконне розповсюдження примірників аудіовізуальних творів чи фонограм»  та 164-13  «Порушення законодавства, що регулює виробництво, експорт, імпорт дисків для лазерних систем зчитування, експорт, імпорт обладнання чи сировини для їх виробництва». Зазначені статті передбачають відповідальність за порушення вимог, встановлених наступними нормативно-правовими актами: Закон України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів та фонограм» від 20.03.2000 року №1587-III та Закон України «Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування»  від 17 січня 2002 року №2953-III. Аналіз цих актів дає підстави стверджувати, що вони спрямовані на регулювання і охорону певних сфер господарської діяльності, пов’язаних з використанням авторських і суміжних прав, шляхом встановлення спеціальних порядків провадження такої діяльності.

В Митному кодексі України крім загальних заходів адміністративного припинення, що застосовуються до всіх адміністративно-митних правопорушень, передбачені також спеціальні заходи адміністративного припинення порушень прав інтелектуальної власності. Вони визначаються в Розділі X кодексу «Контроль за переміщенням через митний кордон України товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності». Таким спеціальним адміністративно-припинювальним заходом є призупинення митного оформлення товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності.

 Отже, адміністративний захист авторського права і суміжних прав в Україні – це сукупність заходів адміністративного припинення та притягнення до адміністративної відповідальності, спрямованих на відновлення, визнання прав та припинення порушень авторських і суміжних прав, які застосовуються органами внутрішніх справ, державними інспекторами з питань інтелектуальної власності, митними органами та місцевими судами (суддями) за заявою або скаргою особи, що має авторське і/або суміжні права або за власною ініціативою компетентного органу.

Таким чином, на сьогодні в Україні є дієві результати: наша країна має  законодавчу базу для боротьби з піратством аудіопродукції; значно посилено контроль за виробництвом і розповсюдженням аудіо, відеопродукції, що містить об‘єкти авторського права і суміжних прав. Але необхідно удосконалити механізм захисту цього об’єкту  інтелектуальної власності.

Література

1. Кодекс України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 року №8073-Х [ Електронний ресурс]. – Електрон. тестові дані. – Режим доступу: <http://zakon.rada.gov.ua>.

2. Митний кодекс України від 11.07.2002 року №92-IV[ Електронний ресурс]. – Електрон. тестові дані. – Режим доступу: <http://zakon.rada.gov.ua>.

3. Кримінальний кодекс України [ Електронний ресурс]. – Електрон. тестові дані. – Режим доступу: <http://zakon.rada.gov.ua>.