Экономические науки / 10. Экономика предприятия

 

Отливанська Г.А., Хомяченко О.К.

Одеська національна академія зв’язку ім. О.С. Попова

 

Характеристика сучасного стану змін в податковому

законодавстві країни

 

            У сучасних умовах розвитку економіки України податки є основним важелем фіскальної політики держави і, одночасно, - потужним інструментом регулювання економічної діяльності підприємств [1].  Сукупність податків, що сплачуються до бюджетів і державних цільових фондів у встановленому законами України порядку становлять систему оподаткування. За своєю природою податкова система є результатом еволюції податкових відносин, що детермінується багатьма специфічними факторами. Її стан зумовлений певним етапом, якого досягли суспільні правовідносини у сфері оподаткування.

         Функціонування податкової системи в Україні пов'язано з багатьма проблемами і суперечностями. З першого січня 2011 р. в Україні вступив в дію новий Податковий кодекс. Сьогодні з приводу доцільності введення в дію Податкового кодексу точиться гіперактивна полеміка, яка інколи навіть переходить у більш радикальні форми діалогу. Позиція уряду - кодекс є гарним документом, позиція платників податків - поганим. Кожна зі сторін ототожнює свої інтереси з національними і, відповідно, дає власну оцінку документа.   Економічний зміст податкової системи полягає в тому, що вона перерозподіляє національний дохід. Тому якщо хтось отримає більше коштів, то обов’язково будуть і ті, хто їх втрачає, відповідно, ситуація, за якої всі залишаться задоволеними, апріорі неможлива. Проте завдання податкової реформи саме в тому і полягає, щоб знайти оптимальний баланс інтересів, за якого кожна із сторін, жертвуючи частиною власних економічних вигод, отримувала б нові можливості, реалізація яких принесе їй ще більшу вигоду [2].

         Серед позитивних змін введених Податковим кодексом фахівці виділяють  такі факти [3]:  кодифіковано існуюче податкове законодавство; вдосконалено склад податків, принципи та норми оподаткування. Кодексом передбачено зменшення кількості податків та зборів: загальнодержавних – до 18 з 29, місцевих – до 5 з 14; а також зниження ставок оподаткування [4]. Наближено бухгалтерський і податковий облік для уніфікації порядку визначення фінансового результату в оподаткуванні прибутку підприємств та в частині нарахування амортизаційних відрахувань основних засобів. У Податковому кодексі податок на прибуток підприємств зазнав революційних змін, пов'язаних з необхідністю усунення економічно необґрунтованих розбіжностей між правилами ведення податкового і бухгалтерського обліку щодо визнання і оцінки доходів і витрат [3].

         Серед негативних змін введених Податковим кодексом фахівці виділяють передусім великий фіскальний тиск на малий бізнес [3]. Малий бізнес повинен змінитись протягом 5-и років. Крім того, податок на нерухомість враховує, що оподатковується не житлова, а загальна площа. Цей податок насамперед спрацює для органів місцевого самоврядування у великих містах. Для сільської місцевості України, обсяги надходжень від податку на нерухомість будуть незначними, тому що там майже немає житла понад 200 м. Також введено таку норму, як податковий арешт і податкова реалізація майна, введення камеральних перевірок для середнього та великого бізнесу без повідомлення і без дозволу начальника податкової інспекції. Тобто податковий інспектор має право за документами проводити оперативну камеральну перевірку і нараховувати штрафні санкції [3,4].

         В таких умовах важливого значення набувають питання дослідження впливу нового податкового законодавства на результати діяльності підприємств та визначення шляхів його удосконалення з позиції економічних суб’єктів господарювання з метою досягнення балансу між інтересами держави щодо наповнення державної скарбниці та усунення негативного впливу на результати бізнесу.

Література:

1.       Тимошенко О.В. Економіко-організаційний механізм оподаткування підприємств: автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук: спец. 08.06.01 «Економіка, організація і управління підприємствами» / Тимошенко О.В. К., 2004 – 20 с.

2.       Молдован О. Податковий кодекс: чи буде краще для України / Молдован О. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://news.finance.ua/ua/~/2/0/all/2010/11/29/218600.

3.       Новосельська Л.І. Переваги недоліки Податкового кодексу України / Л.І. Новосельська, В.А. Козанкевич // Науковий вісник НЛТУ України. – 2011. − Вип. 21.5. – С.269 – 272.

4.       Податковий кодекс України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.rada.gov.ua